W Polsce nie pozostało tak zimno, aby wszędzie trzeba było włączać ogrzewanie. Mamy jesień, jednak nie od dziś wiadomo, iż pogoda na przełomie września i października bywa kapryśna.
Niewykluczone, iż niedługo może się ochłodzić. Najlepiej już teraz sprawdź, czy wiesz, jak przygotować kaloryfery do sezonu grzewczego, by w twoim domu było zawsze ciepło i przytulnie.
Może cię zainteresować: Wysokie rachunki za prąd mogą być winą licznika. Tak sprawdzisz, czy działa poprawnie
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy w Polsce?
Na pewno słyszałeś, iż w niektórych polskich miastach rozpoczął się już sezon grzewczy (m.in. w Krakowie od 23 września). Nie oznacza to jednak, iż kaloryfery w mieszkaniach są już gorące. Ostateczną decyzję o terminie włączenia ogrzewania w poszczególnych nieruchomościach podejmują bowiem ich zarządcy i właściciele.
Mieszkańcy bloków oczekują więc na decyzję spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Mogą zgłasza wnioski, jeżeli temperatura wydaje im się zbyt niska. W lepszej sytuacji są właściciele domków jednorodzinnych, ponieważ ci włączają ogrzewanie, kiedy chcą.
Jak wyczyścić kaloryfer przed sezonem grzewczym? Najlepiej zrób to od razu
Przed sezonem grzewczym musisz dokładnie wyczyścić kaloryfery z kurzu. Gdy grzejnik się włączy, ciepłe powietrze zacznie unosić do góry zanieczyszczenia. Te rozprzestrzenią się po całym mieszkaniu, co będzie szkodliwe zwłaszcza dla alergików oraz osób podatnych na dolegliwości układu oddechowego.
Zanim przystąpisz do czyszczenia kaloryfera, upewnij się, iż ten jest zakręcony i wychłodzony. Do umycia powierzchni urządzenia używaj wyłącznie miękkich materiałów i szczotek, które go nie uszkodzą. jeżeli widzisz brud w środku kaloryfera, możesz wspomóc się suszarką do włosów, która wydmucha go z ukrytych zakamarków przy pomocy powietrza.
Nieczystości ze szczelin możesz także pozbyć się trikiem z Instagrama. Wystarczy, iż umieścisz miskę pod grzejnikiem, a później przelejesz przez kaloryfer domowy płyn - wodę z odrobiną proszku do prania.
Odpowietrzanie kaloryfera i uzupełnianie wody. O tym również musisz pamiętać
Jeżeli zimą chcesz mieć ciepło w mieszkaniu, nie możesz zapomnieć o odpowietrzenia kaloryfera. W przeciwnym razie jego fragment może pozostawać zimny, podczas gdy pozostała część będzie gorąca i zaczną wydobywać się z niego nietypowe dźwięki (szumy, gwizdy, bulgotanie).
Zatem, jak odpowietrzyć grzejnik? Grzejniki płytowe powinny mieć służący do tego specjalny zawór umieszczony na górze. jeżeli tak jest, wystarczy sięgnąć po śrubokręt (przygotuj pojemnik do zbierania wypływającej z instalacji wody).
Gdy już skontrolujesz i zakonserwujesz kaloryfer, sprawdź ciśnienie. jeżeli to jest obniżone w stosunku do wartości, na których pracowało ubiegłej zimy, dopełnij wodę w systemie.
Zobacz też:
Od dziś tylko taką wodą będziesz myć podłogę. Zapomnisz o plamach i zaciekach
Jesteś na diecie, ale nie chcesz rezygnować z sera? Te cztery rodzaje sprawdzą sie choćby podczas redukcji
Tak zaoszczędzisz wodę podczas używania zmywarki. Dwa triki i rachunki niższe