Przedziwny grzyb na Podkarpaciu. Urósł na kapeluszu. "Takiego cudaka jeszcze nie widziałam"

g.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: unsplash.com / Andrew Ridley ; facebook.com/MeteoLubuskie


Początek jesieni to doskonały czas na grzybobranie. Na szczęście w ostatnich dniach zbiory sprzyjają miłośnikom leśnych spacerów i poszukiwań. W mediach społecznościowych na profilu Lubuskich Łowców Burz pojawiły się choćby zdjęcia wyjątkowego znaleziska. Internauci nie kryją zaskoczenia.
Na oficjalnym Facebooku strony Lubuscy Łowcy Burz pojawiło się nietypowe zdjęcie. Grupa pasjonatów, znanych przede wszystkim z obserwacji zjawisk atmosferycznych, tym razem udostępniła pewne niecodzienne znalezisko z podkarpackiego lasu. Fotografia gwałtownie ujęła internautów i zapalonych grzybiarzy, którzy nie szczędzili pełnych zaskoczenia komentarzy. Urocza rodzinka borowików zrobiła prawdziwą furorę.


REKLAMA


Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych


Grzyby jadalne: Sezon na zbiory trwa. Na Podkarpaciu znaleziono niezwykłą, borowikową rodzinkę
W ostatnim czasie aż roi się od grzybów w polskich lasach. Na Podkarpaciu zauważono choćby nietypowe zjawisko. Zdjęcie rodzinki borowików udostępniono na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz. Coś takiego nie zdarza się na co dzień.


To dopiero znalezisko! Borowiki, które wyrosły na kapeluszu innego borowika, Podkarpackie


- czytamy w opisie posta, tuż pod zdjęciami przedstawiającymi niecodzienne grzyby. Wiele osób zaczęło zastanawiać się, w jaki sposób powstało coś takiego. Okazuje się, iż odpowiedź może być naprawdę prosta. Borowiki rozmnażają się przez zarodniki, a więc rozprzestrzeniają w najbliższym otoczeniu. Mogło więc zdarzyć się, iż jeden okaz wyrósł na kapeluszu drugiego. Mimo wszystko zdarza się to naprawdę rzadko. Innym powodem zdaje się być przypadkowa deformacja borowika, czy też jego mutacja genetyczna. Co ciekawe, grzybiarze wskazują, iż podobne struktury widzą coraz częściej.


Gdzie rosną borowiki? W województwie świętokrzyskim pojawiły się nietypowe okazy
Podobne okazy borowików mogą także być wynikiem zmian środowiskowych. Zbyt wysokie temperatury, czy wilgotność mogą wpływać na podobne reakcje grzybów i ich rozwój. Nierzadko zdarza się również, iż na kapeluszach jednych okazów wyrastają inne, pasożytnicze. Dlatego też zawsze należy z wyjątkową uważnością zbierać grzyby i sprawdzać, czy na pewno są jadalne. Nie zmienia to jednak faktu, iż rodzinka borowików ujęła internautów, a pod postem Lubuskich Łowców Burz pojawiły się liczne wypowiedzi zachwyconych użytkowników Facebooka.


Ale mega rodzinka super okaz. Dobrze mówią, iż teraz w Polsce to grzyb na grzybie rośnie!


Zastanawiam się, skąd wzięła się taka anomalia, dużo takich w tym roku.


Elegancko, takiego cudaka jeszcze nie widziałam na żywo


- czytamy wśród wielu podobnych komentarzy. Takie niespodzianki, choć ostatnimi czasy wcale nie są aż taką rzadkością, to zawsze wywołują wśród grzybiarzy niemałe poruszenie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału