Prosty przepis na gofry

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Gofry to niezapomniany smak dzieciństwa. jeżeli szukasz prostego przepisu na gofry, które smakują jak z budki, to świetnie się składa. Nie musisz już szukać innego przepisu. Moje gofry są chrupiące na zewnątrz i puszyste w środku. Zobacz prosty przepis na chrupiące gofry, przeczytaj także wskazówki.

W moim wcześniejszym przepisie https://ania-gotuje.pl/przepis/chrupiace-gofry/ w składnikach użyłam pół szklanki mleka więcej i o 1 jajko mniej. Ten przepis mam z zeszytu mojej mamy. Sama nie wiem, który jest lepszy. Dzieci i mąż lubią oba. Dochodzę do wniosku, iż wszystkie przepisy są podobne. Najważniejsze jest stosowanie się do wskazówek oraz przede wszystkim użycie mocnej gofrownicy. Moja gofrownica ma 1200 W i wypieka naprawdę chrupiące gofry. Minimalna moc gofrownicy to 1000 W.

Gofry – składniki.

Kaloryczność: 290 kcal w 100 g. Szklanka to pojemność 250 ml. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Do ciasta na gofry nie musisz dodawać cukru, gdyż dodatki są wystarczająco słodkie. Z podanych proporcji otrzymałam 12 gofrów. Ich ilość będzie zależeć oczywiście od głębokości i wielkości użytej gofrownicy.

  • 300 g mąki pszennej (pełne 2 szklanki)
  • 375 ml lekko podgrzanego mleka (1,5 szklanki)
  • 3 jajka rozmiar L
  • 5 łyżek oleju
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • łyżka cukru
  • szczypta soli do ubicia białek
  • tłuszcz do wysmarowania gofrownicy (smalec gęsi lub olej roślinny)

Prosty sposób wykonania gofrów.

Do wykonania gofrów potrzebować będziemy przede wszystkim: 2 misek, szklanki do oddzielenia białek od żółtek, miksera, łyżki oraz gofrownicy (o mocy minimum 1000 W, moja ma 1200 W).

Ciasto na gofry możesz przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce. Przykładowo ja piekę gofry dla dzieci i jak widzę, iż im już wystarczy, to niewykorzystane ciasto chowam do lodówki. Na drugi dzień mam szybkie śniadanie, podwieczorek lub kolację. Nie są one tak puszyste, jak na świeżo po zrobieniu ciasta. Powodem jest zanikanie pęcherzyków powietrza w masie z ubitych białek.

Przygotowuję ciasto na chrupiące gofry.

Krok 1. Żółtka oddzielam od białek. W misce białka z dodatkiem szczypty soli ubijam na maksymalnych obrotach miksera na sztywną pianę. Trwa to od 1 do 2 minut.

Krok 2. W drugiej misce żółtka ucieram z cukrem. Następnie wlewam olej i lekko podgrzane mleko. Wsypuję proszek do pieczenia oraz przesiewam mąkę. Wszystko miksuję na średnich obrotach miksera, aż uzyskam jednolitą i gładką masę.

Dodaję ubiete białka do masy ciasta na gofry

Krok 3. Do drugiej miski wrzucam ubite białka. Całość mieszam delikatnie dzięki łyżki (zwykła lub drewniana, ewentualnie szpatułką) do połączenia się składników. Dzięki tamu masa będzie puszysta. Takie same będą też gofry po upieczeniu.

Puszysta masa na gofry.

Smażę chrupiące gofry.

Krok 4. Gofrownicę czyszczę i natłuszczam (u mnie smalec gęsi, bo jest bezwonny i odpory na wysoką temperaturę). Warto równomiernie rozprowadzić tłuszcz po całej powierzchni gofrownicy dzięki pędzelka. jeżeli masz dobrą, nieprzywierającą powierzchnię to wystarczy natłuścić tylko na początku.

Za pomocą łyżki lub chochelki wylewam równomiernie ciasto na rozgrzaną gofrownicę. Wyrównuję powierzchnię i rozprowadzam równomiernie po całości wypukłą stroną chochli lub łyżki. Daję jednorazowo taką ilość ciasta, aby nie wypływało poza płytki. Gofrownicę zamykam.

Piekę przez około 4 – 6 minut. Każdy musi indywidualnie dostosować czas do swojego sprzętu. W trakcie pieczenia nie otwieram gofrownicy. Skutkowałoby to rozwarstwieniem gofrów. Na początku unosi się dużo pary. Gdy parowanie zanika, zaglądam jaki kolor mają moje gofry. Lekko podważam widelcem i jeżeli są ładnie upieczone, to wyjmuję. Następne gofry piekę w ten sam sposób do wyczerpania ciasta.

Chrupiące gofry posypane cukrem pudrem.

Zaraz po wyjęciu gofrów, umieszczam je na kratce, aby odparowały. Przeczytaj koniecznie poniższe wskazówki.

Wskazówki.

  • Ciasto wlewam na rozgrzaną i natłuszczoną gofrownicę. Rozprowadzam masę równomiernie po całej powierzchni. Dzięki temu otrzymuję proporcjonalne i kształtne gofry.
  • Pamiętaj, aby nie otwierać gofrownicy podczas pieczenia gofrów.
  • Zaraz po wyjęciu gofrów z gofrownicy, odkładam je na kratkę. Możesz też oprzeć pionowo np o kubek. Dzięki temu odparują i będą chrupiące. Gorące gofry położone na talerzu zaparowują i są miękkie.
  • Wszelkie dodatki na gofry kładę tuż przed ich zjedzeniem. W przeciwnym razie na ciepłych gofrach gwałtownie rozpuszcza się i znika cukier puder. Wszelkie mokre dodatki takie jak: bita śmietana czy dżem gwałtownie wsiąkają w gofry i stają się przez to gumiaste.
  • Jeśli dzieci nie zjedzą od razu ciepłych i chrupiących gofrów, nie musisz ich wyrzucać. Wystarczy schować w szczelnym opakowaniu, a na drugi dzień podgrzać ponownie w gofrownicy przez około 1 minutę. Będą pyszne i chrupiące jak świeże.
  • Nie wykorzystane ciasto na gofry przechowuję w lodówce do 24 – 48 godzin.
Idź do oryginalnego materiału