Prokuratura wszczęła postępowanie karne w związku z pomnikiem w Jedwabnem

goniec.net 10 godzin temu

Prokuratura wszczęła postępowanie karne w związku z umieszczeniem w pobliżu pomnika w Jedwabnem tablic, które negują udział Polaków w mordzie na Żydach w lipcu 1941 r.

Sprawą z urzędu zajęła się Prokuratura Rejonowa w Łomży. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie będzie prowadzone postępowanie – śledztwa czy dochodzenia. Niebawem okaże się także, jaka będzie kwalifikacja. Jak podało RMF FM, “w grę wchodzą przepisy dotyczące uprzedzeń narodowościowych”.

Tablice to inicjatywa Ruchu Obrony Polaków i środowiska skupionego wokół Wojciecha Sumlińskiego, dziennikarza śledczego, współautora książki i filmu “Powrót do Jedwabnego”.

Pisze o tym na facebooku Wojciech Sumliński:

Pilne! Po interwencji Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła postępowanie w sprawie… naszego miejsca pamięci w Jedwabnem!
Niedoczekanie. Miejsce pamięci funkcjonuje – ale to również nie koniec. Tuż obok miejsca pamięci powstanie niewielkie centrum informacyjne – edukujące o stosunkach polsko-żydowskich!

W Jedwabnem (woj. podlaskie) ustawiono siedem głazów z metalowymi tablicami. Zawierają one treści – w języku polskim i angielskim – które przedstawiają historię relacji polsko-żydowskich oraz zaprzeczają udziałowi Polaków w zbrodni dokonanej na Żydach 10 lipca 1941 r.

Głazy ustawiono na prywatnej działce, około 50 metrów od pomnika upamiętniającego ofiary tragicznych wydarzeń z lipca 1941 r. “Dowody i relacje świadków zadają kłam twierdzeniom o polskim sprawstwie mordu na Żydach w Jedwabnem 10 lipca 1941 r. W rzeczywistości zbrodni tej dokonał niemiecki oddział pacyfikacyjny pod dowództwem Hermanna Schapera” – głosi napis na jednej z tablic.

Instytut Jad Waszem wyraził “głębokie zaniepokojenie” z powodu nowych tablic umieszczonych w Jedwabnem. Izraelski instytut stwierdził, iż jest to “próba zakłamania przeszłości oraz naruszenie godności ofiar”. Organizacja wezwała polskie władze do usunięcia “obraźliwej instalacji”.

Część historyków uważa, iż prace ekshumacyjne w Jedwabnem powinny zostać kontynuowane. Przeprowadzano je w roku 2001, jednak po apelach ze strony społeczności żydowskiej, prace przerwano.

Idź do oryginalnego materiału