Projektowanie interdyscyplinarne | Bezpłatne warsztaty miękkie formy przestrzenne
sobota 31.05.2025
godz.10.00 – 16.00
Warsztaty dla zainteresowanej młodzieży studiami na nowym kierunku: Projektowanie interdyscyplinarne na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Projektowanie interdyscyplinarne to najbardziej wszechstronny kierunek projektowy na UAP, skupiający się na formach przestrzennych. Podczas studiów poznacie zarówno klasyczne techniki warsztatowe i artystyczne, opierające się na umiejętnościach manualnych jak i najnowsze techniki obróbki maszynowej oraz narzędzia projektowe pozwalające przenieść aktywność twórczą i projektową do wirtualnej przestrzeni, Metawersu czy gier.
Warsztaty bezpłatne, niezbędne zapisy na warsztaty – liczba miejsc ograniczona
Zapisy: [email protected]
Zapisy do 29.05.2025
Miejsce: Loft Art, budynek H, IV piętro, Al. Marcinkowskiego 28, Poznań
Warsztaty prowadzą: prof. Katarzyna Laskowska (UAP), dr hab. Marcin Konicki prof. UAP,
dr inż. arch. Łukasz Spychaj (UAP) https://pi.uap.edu.pl/2/
Dawka praktycznej wiedzy o tkaninach: Alina Maniszewska, Ridex
Prosimy osoby uczestniczące o zabranie ze sobą drobnego a ważnego miękkiego artefaktu – fragmentu dawnej odzieży, pościeli czy innych miękkich elementów z waszego otoczenia, które wprowadzicie w realizowaną pracę.
Pozostałe materiały zapewnia organizator, a tkaniny dostarcza Ridex.
https://pi.uap.edu.pl
rekrutacja https://pi.uap.edu.pl/3/
Podczas jednodniowych warsztatów możecie doświadczyć dwóch odmiennych form aktywności projektowej. Eksperymentując, badając, testując w każdej z nich poznacie ideę projektowania interdyscyplinarnego.
Pierwsze doświadczenie projektowe pozwoli na zanurzenie w projektowanie przez modelowanie przestrzenne. Wiodącym tworzywem są materiały miękkie – tkaniny, odpady. Materia tkaniny łączy dziedziny, technologie, media sztuki i projektowania. Będziemy szukać ukrytego potencjału w materiałach miękkich i kreować z nich formy przestrzenne. Sprawdzimy, jak nadać nowe życie odpadom, resztkom produkcyjnym i tym z prywatnych zbiorów. Wykorzystanie odpadów produkcyjnych jest od dawna źródłem materii dla osób zajmujących się twórczością. Będzie to możliwość pozyskania wiedzy, nowych doświadczeń w tej dziedzinie i szansa na prowadzenie eksperymentów z tkaniną.
Drugie doświadczenie projektowe pozwoli na zanurzenie się w świat VR (wirtualnej rzeczywistości) i AR (rozszerzonej rzeczywistości) jako innowacyjnej formy działań artystycznych i projektowych, łączących kreatywność z nowoczesną technologią. Uczestnicy będą mieli okazję eksperymentować z cyfrowymi narzędziami, tworzyć trójwymiarowe obiekty w przestrzeni wirtualnej lub nałożonej na rzeczywistość. Będą mieli przestrzeń do swobodnej ekspresji, nauki projektowania immersyjnego i rozwijania nowych form narracji wizualnej. Warsztaty prezentują nowe możliwości dla artystów, projektantów i wszystkich zainteresowanych przyszłością sztuki oraz technologii.
Idea upcyclingu łączy dwa podejścia projektowe zwiększając świadomość w obszarze ochrony zasobów, środowiska, szacunku wobec natury, materii, istniejących wytworów i implementowania ich w pracach twórczych. Będziemy tworzyć nowe formy realne i wirtualne. Warsztaty zakończymy montażem wystawy w przestrzeni UAP!
