Projekt biura agencji Unii Europejskiej w Warszawie od Massive Design

plndesign.pl 10 miesięcy temu

Specyfika działalności i powaga instytucji prezentowane przez instytucję Agencji Unii Europejskiej, w trakcie prac nad pierwszą siedzibą, narzucały architektom z Massive Design, mało efektywny, tradycyjny model pracy w układzie gabinetowym. Ponieważ od czasu pierwszej siedziby minęła prawdziwa epoka w postrzeganiu stanowiska i środowiska pracy nadszedł czas na zmiany. Ich katalizatorem została pandemia koronawirusa, która zmieniła sposób pracy i postrzeganie tego, jak możemy funkcjonować początkowo w modelu „home office” a docelowo w modelu hybrydowym.

Warszawski projekt biura agencji Unii Europejskiej

Otwartość na nowe idee i doświadczenia zebrane z czasów pandemii pozwoliły lepiej zrozumieć koncepcję funkcjonalną oraz otworzyć się na propozycję zaprojektowania biura w typie współczesnego open space.

– Rozpoczynając pracę nad nowym etapem, zarówno my, jak i klient mieliśmy już doświadczenie pracy nad biurami hybrydowymi. Dodatkowa świadomość tego, iż nie będzie to biuro o cechach recepcyjno-formalnych, pozwoliła nam otwarcie dyskutować o tym, jak będą funkcjonować poszczególne piętra, ale też cały nowy etap rozwoju Agencji. Każde piętro, będące w symbiozie z całym organizmem biura, zachowało swoją odrębność poprzez użycie zróżnicowanej kolorystyki. Postawiliśmy też na stworzenie, w każdej strefie wejściowej, lobby wraz z dużą kuchnią. Taka strefa mieszana na każdym piętrze została sercem każdego z poziomów – opisuje Marcin Mazurkiewicz, Design Director Massive Design.

Adaptacja wcześniej funkcjonujących biur

Projekt przewidywał adaptację wcześniej funkcjonujących biur, więc projektanci, jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych, ocenili stan istniejących elementów, a następnie kreatywnie wykorzystali je w nowym projekcie. Miało to uzasadnienie ekonomiczne, ale przede wszystkim ekologiczne, gdyż koncepcja minimalizowania wpływu na środowisko jest bardzo ważna zarówno dla Agencji, jak i pracowni Massive Design. Wymagało to dostosowania części programu użytkowego do stanu istniejącego, ale z pomocą przedstawicieli Agencji i kreatywności projektantów, powstało w pełni funkcjonalne i dopracowane estetycznie biuro.

W wyniku obserwacji stanu istniejącego projektanci zidentyfikowali też kilka kwestii, które wymagały poprawy i dostosowania do wymagań współczesnych przestrzeni biurowych. Takim przykładem są sale konferencyjne, małe pomieszczenia typu focus, a także wybudowane budki telefoniczne, gdzie zostały wprowadzone nowoczesne rozwiązania akustyczne, które wspomagają funkcjonowanie wideokonferencji i spotkań hybrydowych. Innym przykładem były rozlegle przestrzenie typu open space, które w nowej aranżacji zostały oddzielone od siebie pomieszczeniami, tworząc tym samym bardziej komfortowe przestrzenie pracy w tak zwanych wioskach. Dodatkowo od strony komunikacji, stanowiska pracy zostały oddzielone dzięki kabin akustycznych Hush Office, oraz lamelowych parawanów. Pełnią one funkcje donic na żywą roślinność, ale też wspomagają pracę zespołową za sprawą zintegrowanych z nimi tablicami sucho-ścieralnymi.

Zróżnicowana kolorystyka

Projektanci na każdym piętrze zastosowali inną kolorystykę, ale zachowali te same wzory i struktury wykładzin czy paneli akustycznych. Zmiany kolorów są na tyle dyskretne i dobrze skomponowane, iż całość projektu okazuje się bardzo spójna. Użyte w projekcie miękkie materiały, kotary, panele akustyczne, a także ciepłe dodatki w postaci dębowych paneli ściennych, stolarki czy lameli, dopełniają obraz transformacji od czasów pierwszego biura Agencji.

Wzmaga to przyjemniejsze odczucia i zachęca do częstszego odwiedzania biura przez pracowników. Wewnętrzne zielone patio powoduje, iż widok za oknem jest kojący i daje wytchnienie w ciągu dnia pracy, a także doświetla zwykle ciemniejsze pomieszczenia ulokowane przy trzonie budynku. Dzięki tym elementom i kompleksowemu podejściu do projektu, architekci z Massive Design stworzyli biuro, które mimo braku wymagań stosowania certyfikacji, jest nowoczesne, a zarazem komfortowe i dbające o dobrostan jego użytkowników.

– Bardzo udana kooperacja jest pochodną naszego doświadczenia i prowadzenia procesu empirycznej edukacji klienta w rozpoznaniu zmian na rynku biurowym. Nie były to radykalne zmiany, ale każdy kolejny etap projektu, pozwalał na stopniowe doświadczenie i poznawanie kolejnych kroków w ewolucji środowiska pracy. Komfort wieloletniej współpracy pozwolił nam zachęcić do zmiany postrzegania nowocześniejszych form pracy. Dzięki temu stworzyliśmy z klientem komfortowe i zachęcające do użytkowania wnętrza, będące idealnym środowiskiem do pracy – podsumowuje Marcin Mazurkiewicz, Design Director Massive Design.

Projekt: Massive Design | massivedesign.pl
Zdjęcia: Kinga Skalik Fotografia | kingaskalik.pl

Idź do oryginalnego materiału