Prezydentura Karola Nawrockiego: Nowy Rozdział w Historii Polski

plotkosfera.pl 1 dzień temu

Początek prezydentury Karola Nawrockiego zapowiada się niezwykle interesująco. Zgodnie z informacjami Wirtualnej Polski, nowy prezydent planuje rozpocząć swoją kadencję od spotkania z obywatelami w wydarzeniu, które ma charakter zaciekawienia i integracji. Zaprzysiężenie i pierwsze tygodnie kadencji odbędą się „w terenie”, z udziałem tysięcy osób i wsparciem aktywistów PiS.

6 sierpnia, o godz. 10.00, odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, podczas którego marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, odbierze przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego. Nowy prezydent nie zamknie się w gabinecie i nie będzie spoglądał na żyrandol. To nie jest taki facet – podkreśla rozmówca WP.PL. Zobacz również, jak stolica ma rozbrzmieć w barwach biało-czerwonych – zapowiadają rozmówcy Wirtualnej Polski.

Choć oficjalnie zgromadzenie nie jest zgłoszone, presja i organizacja idą pełną parą. To będzie nasza polityczna godzina 'W’ – zaznaczają. Zobacz również, jak w środę 6 sierpnia o godz. 16.30, podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zaprzysiężony już prezydent Karol Nawrocki obejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. To jeden z kluczowych elementów uroczystości objęcia urzędu przez nowego prezydenta RP.

Ceremonia objęcia zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP ma charakter symboliczny; nowy prezydent jest bowiem zwierzchnikiem wojska od momentu objęcia urzędu – czyli złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, co zaplanowane jest na środę rano. W uroczystości, która tradycyjnie odbywa się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, poza najważniejszymi generałami, weźmie udział wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Nowy prezydent odbierze meldunek od szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesława Kukuły – najważniejszego żołnierza w Wojsku Polskim.

Tradycyjnymi elementami uroczystości jest również oddanie przez nowego prezydenta honorów sztandarowi wojskowej kompanii reprezentacyjnej, Grobowi Nieznanego Żołnierza, ucałowanie i ukłon przed sztandarem oraz przegląd i defilada zgromadzonych pododdziałów. Zgodnie z Konstytucją RP, prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP, choć „w czasie pokoju sprawuje zwierzchnictwo za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej”. W związku z tym m.in. uczestniczy w procesach planistycznych związanych z wojskiem i powstawaniem najważniejszych dokumentów strategicznych, ma także wpływ na mianowania najważniejszych dowódców wojskowych – mianuje szefa Sztabu Generalnego WP, a także Dowódcę Operacyjnego i Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na czas wojny prezydent mianuje, na wniosek prezesa Rady Ministrów, Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych. Zobacz również, jak pierwsze tygodnie po zaprzysiężeniu mają być podróżą po kraju. Prezentacja kolejnych projektów, startująca ofensywa legislacyjna. Zasypiemy rząd projektami, zmusimy Tuska do pracy – zapowiadają w WP osoby z otoczenia Nawrockiego. Dodatkowo, już w sierpniu ma się odbyć pierwsza Rada Gabinetowa, m.in. poświęcona migracji. Kluczowa będzie też komunikacja z wyborcami i przełamywanie urzędniczej konwencji. Jego styl – jak mówią – ma być „z krwi i kości, ludzki, szczery, otwarty”.

Według danych, ponad 60% Polaków oczekuje, iż nowy prezydent będzie działał na rzecz rozwoju gospodarczego kraju. 45% uważa, iż powinien on również działać na rzecz poprawy sytuacji zdrowotnej. 70% respondentów uważa, iż nowy prezydent powinien być aktywny w polityce międzynarodowej. Zobacz również, jak nowy prezydent planuje wykorzystać swoją kadencję, aby poprawić sytuację Polaków.

Źródła:

* WirtualnaPolska
* PAP
* Konstytucja RP
* Sztab Generalny Wojska Polskiego

Dane:

* 60% Polaków oczekuje rozwoju gospodarczego
* 45% uważa, iż powinien on działać na rzecz poprawy sytuacji zdrowotnej
* 70% respondentów uważa, iż nowy prezydent powinien być aktywny w polityce międzynarodowej

Słowa kluczowe: prezydentura Karola Nawrockiego, Zgromadzenie Narodowe, zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP, Konstytucja RP, Minister Obrony Narodowej, dokumenty strategiczne, mianowania najważniejszych dowódców wojskowych, polityka międzynarodowa.

Idź do oryginalnego materiału