Prawo do grobu. Czy można je stracić? Jest jeden haczyk. Nie przekrocz tego terminu

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Po jakim czasie można stracić prawo do grobu? prawdopodobnie nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż pochowanie zmarłego w konkretnym grobie sprawia, iż jego szczątki spoczną tam na wieki. To, jak długo tam pozostają, jest uregulowanie prawnie. O czym warto wiedzieć?
W Polsce znaczną większość różnych kwestii czy aspektów reguluje prawo. Nie inaczej jest w przypadku grobów, a dokładniej prawem do niego. Okazuje się, iż w niektórych przypadkach może być on przypisany tylko na określony czas. Jak to sprawdzić?
REKLAMA


Zobacz wideo Magda Stępień o procesie żałoby. "Nie mówiłam o tym publicznie. Codziennie wychodziłam z domu na cmentarz. Tam spędzałam większość dnia"


Czym jest prawo do grobu? Prawo nie reguluje tej kwestii dokładnie
Kwestie związane z pochówkiem regulują przepisy z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, a oprócz tego uzupełniają je regulaminy konkretnych cmentarzy. Co istotne, już na samym wstępie warto zaznaczyć, iż w Polsce nie jest możliwe nabycie prawa własności do danego grobu, czyli miejsca pochówku. Może być ono jedynie udostępnione przez zarządcę za opłatą i prawo to dotyczy zarówno cmentarzy parafialnych, jak i komunalnych. To jednak nie koniec ciekawostek, gdyż zarówno ustawa, jak i regulaminy nie wyjaśniają zagadnienia prawa do grobu. Czym więc jest? Uogólniając, prawo do grobu to zbiór uprawnień, w tym do konkretnego miejsca pochówku, odbywania ceremonii, a ponadto urządzenia, wystroju i pielęgnacji samego nagrobku. Istotne są tutaj dwie kwestie, a mianowicie opłata oraz to, do kogo należy prawo do grobu.


Opłaty na grób. Po 20 latach może zostać użyczony do pochówku innej osoby
W przypadku prawa do grobu istotny jest aspekt finansowy, który jest niczym innym, jak opłatami związanymi z utrzymaniem grobu. Opłatę taką nazywa się pokładnym. Uiszczając ją w momencie wykupienia miejsca pochówku, a potem stworzenia grobu, nabywamy do niego prawo na określony czas, najczęściej jest to 20 lat. Po tym czasie należy zrobić to ponownie, w przeciwnym wypadku grób może zostać użyty do pochówku innej osoby. jeżeli zaś chodzi o samą kwotę, jest ona uzależniona m.in. od lokalizacji cmentarza. W większych miastach płaci się zdecydowanie więcej, bo choćby ponad 1500 zł za grób pojedynczy.
Do kogo należy prawo do grobu? Do kogo należy prawo do grobu? Fot. Maciej Wasilewski / Agencja Wyborcza.pl
Do kogo należy prawo do grobu? Jest to jedna osoba
Wedle przepisów prawo do grobu, w tym także dbania o niego i uiszczania opłat, przysługuje najbliższej pozostałej rodzinie. jeżeli jest to więcej, niż jedna osoba, dysponent powinien zostać wyznaczony za porozumieniem wszystkich uprawnionych. W przypadku braku zgody w rodzinie ustala się go sądownie. Zgodnie z większością regulaminów cmentarzy, każdy grób powinien mieć ustalonego dysponenta, czyli opiekuna. To właśnie on najczęściej płaci za utworzenie grobu i podpisuje umowę z zarządcą cmentarza. Najczęściej jest to małżonek, rodzic, czy dziecko zmarłego, a w razie ich śmierci, prawo do groby polega dziedziczeniu. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału