Prawie połowa Polaków sądzi, iż owulacja to 1. dzień cyklu miesiączkowego

ohme.pl 3 miesięcy temu

Jaki jest Twój stan wiedzy o seksualności człowieka? Jak oceniasz go w szkolnej skali od 1 do 6? Aż 82% Polaków przebadanych przez Ipsos wystawiłoby sobie co najmniej „czwórkę”. W rzeczywistości taką lub wyższą ocenę dostałoby tylko 16% z nich. Prawie połowa nie rozumie, czym jest owulacja. Dowiedz się więcej.

Edukacja seksualna Polaków? Znacznie poniżej wyobrażeń

„Narodowa kartkówka z WDŻ”, wydany w maju 2024 r. raport, który został zlecony przez DOZ.pl oraz fundację SEXEDPL, ujawnia gorzką prawdę na temat wiedzy Polaków odnośnie do sfery seksualności oraz zdrowia intymnego. Zaskakujący jest przede wszystkim wspomniany już rozdźwięk między wyobrażeniami o własnym stanie wiedzy a rzeczywistością.

Badanym – z różnych grup wiekowych, w przedziale 15-65 lat – zadano 21 pytań weryfikujących poziom świadomości. Sprawdzianu nie „zdał” aż co 10 badany, a tylko 16% „załapało” się na ocenę 4 lub wyższą. Ujawnia to ogromną potrzebę zmiany jakości edukacji seksualnej w Polsce. Zgłaszają ją też sami Polacy.

  • 74% badanych chciałoby, aby informacje z obszaru edukacji seksualnej były łatwiej dostępne.
  • 83% z nich zgadza się z tym, iż rzetelna edukacja w tym obszarze pozwala zmniejszyć ryzyko, np. związane z niechcianą ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową dla młodych ludzi.
  • 71% respondentów zgadza się, iż rodzice nie powinni być jedynymi odpowiedzialnymi za wychowanie seksualne.
  • 86% badanych zgadza się z tym, iż w szkole powinny się odbywać lekcje edukacji seksualnej.

Dowiedz się więcej o poziomie seksualnej edukacji Polaków z raportu i zrób kartkówę z WDŻ, aby sprawdzić, jaką uzyskasz ocenę.

W obliczu tych badań warto się przyjrzeć bliżej m.in. mylnemu rozumieniu terminu „owulacja”.

Owulacja to nie pierwszy dzień cyklu?!

We wspomnianym badaniu zadano pytanie o to, czy owulacja to pierwszy dzień cyklu miesięcznego. Respondenci mieli do wyboru trzy odpowiedzi: „prawda” lub „fałsz” lub „nie wiem”. Aż 42% badanych odpowiedziało, iż to zdanie jest… prawdziwe. A jak jest w rzeczywistości?

Co to jest owulacja?

Owulacja to inaczej jajeczkowanie. To ten moment cyklu miesiączkowego, w którym następuje uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, a następnie przemieszczenie się jajowodem w stronę jamy macicy. W okresie kilkudziesięciu godzin od tej chwili może dojść do jej zapłodnienia przez plemnik. Po tym czasie komórka obumiera.

Owulacja zwykle występuje w połowie cyklu miesiączkowego. Przy 28-dniowym cyklu najczęściej ma to miejsce 14. dnia, ale nie jest to regułą. Jajeczkowanie może się pojawić wówczas między 12 a 16 dniem. o ile cykl jest krótszy lub dłuższy, dzień owulacji może być inny.

O dniach płodnych mogą świadczyć objawy fizjologiczne, w tym:

  • przejrzysty, płynny, lekki i obfity śluz z pochwy;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • wysoka pozycja szyjki macicy;
  • wzrost libido.

Czy owulacja jest tym samym co dni płodne?

Owulacja jest momentem „kulminacyjnym” dni płodnych, czyli okresu, w którym obecność plemników w pochwie może doprowadzić do zapłodnienia. Jest on dłuższy niż czas samego jajeczkowania – m.in. dlatego, iż żywotność plemników w śluzie płodnym może sięgać 48-72 h, a choćby 5 dni.

Dlatego sam okres płodny może trwać choćby 6-12 dni.

Kiedy przypada 1. dzień cyklu miesiączkowego i jak on przebiega?

Skoro owulacja nie jest pierwszym dzień cyklu miesiączkowego, na kiedy się go wyznacza? Liczyć zaczyna się od pierwszego dnia miesiączki. Na podstawie kolejnych menstruacji można też wyliczyć, ile dni ma cykl danej kobiety.

Jak dokładniej przebiega cykl? Ma on 3 fazy. Są to fazy:

  • folikularna – można ją podzielić na dwa etapy; pierwsza to sama miesiączka, w której błona śluzowa macicy się złuszcza; druga to czas jej narastania oraz dojrzewania pęcherzyków jajnikowych; jeden z nich zaczyna dominować i to on przygotowuje się do „pęknięcia”;
  • owulacyjna – to moment, gdy następuje jajeczkowanie;
  • lutealna – to okres, w którym błona śluzowa pogrubia się, przygotowując na zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej; o ile nie doszło do zapłodnienia, ciałko żółte powstałe z pęcherzyka Graafa powoli zanika, a cykl prowadzi do ponownego złuszczenia się błony śluzowej, czyli kolejnej menstruacji.

Warto podkreślić, iż przebieg cyklu miesięcznego u kobiety może być bardzo zmienny. Wpływają na niego np. stres, podróże, deficyty snu, infekcje czy wahania wagi. To ważna informacja – nie tylko w okresie planowania macierzyństwa. Dobrze więc pogłębić swoją wiedzę – tak, aby wyjść poza stereotypy.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału