Prawie 23% Kanadyjczyków zgłosiło brak bezpieczeństwa żywnościowego w 2022 r.

bejsment.com 1 tydzień temu

Według opublikowanego w piątek raportu Statistics Canada, w 2022 r. prawie dziewięć milionów Kanadyjczyków żyło w gospodarstwach domowych pozbawionych bezpieczeństwa żywnościowego, a 22,9% populacji zgłosiło jakąś formę braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Agencja zbierająca dane napisała w swoim corocznym kanadyjskim badaniu dochodów, iż 8,7 miliona osób mieszkało w gospodarstwach domowych, które zgłosiły pewien rodzaj braku bezpieczeństwa żywnościowego. Był to wzrost o 1,8 miliona osób w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy wskaźnik ten wynosił 18,4%. Był to drugi rok z rzędu wzrostu od początku pandemii.

Statistics Canada mierzy brak bezpieczeństwa żywnościowego w trzech kategoriach:

  • Marginalny: Ci, którzy martwią się, iż zabraknie im jedzenia lub mają ograniczony wybór żywności, ponieważ nie mogą sobie na nią pozwolić.
  • Umiarkowany: Osoby, które musiały pójść na kompromis w kwestii jakości i/lub ilości żywności, ponieważ nie mogą sobie na nią pozwolić.
  • Poważne: Osoby, które zgłosiły pomijanie posiłków, ograniczanie ilości jedzenia lub rezygnację z jedzenia przez wiele dni, ponieważ nie było ich na to stać.

Liczba osób żyjących w gospodarstwach domowych o umiarkowanym i poważnym braku bezpieczeństwa żywnościowego wzrosła w 2022 r., przy czym wskaźnik umiarkowany wzrósł do 10,9%, a wskaźnik poważny do 6%.

“Nie ma wątpliwości, iż wyzwanie, przed którym w tej chwili stoimy, nie dotyka wszystkich Kanadyjczyków w równym stopniu” – powiedział Jim Stanford, ekonomista i dyrektor Centre for Future Work w Vancouver.

Według raportu, rodziny niepełne i osoby o statusie singli poniżej 65 roku życia były szczególnie narażone na brak bezpieczeństwa żywnościowego. “To ludzie, których najmniej na to stać, mają najmniejszą ochronę przed wyższymi cenami, wyższymi kosztami mieszkaniowymi i tak dalej, a te liczby absolutnie to potwierdzają”.

“Widzieliśmy ogromny wzrost cen żywności, widzieliśmy ogromny wzrost zysków w przemyśle spożywczym, w sektorze handlu detalicznego żywnością. Jest to dla mnie prawdziwy powód do zmartwień” – powiedział Stanford. “Jeśli jesteśmy bogatym krajem, takim jak Kanada, i nie możemy zapewnić wszystkim wystarczającej ilości jedzenia, to najwyraźniej musimy działać lepiej”.

Valerie Tarasuk, która jest głównym badaczem programu badań nad brakiem bezpieczeństwa żywnościowego gospodarstw domowych PROOF na Uniwersytecie w Toronto, powiedziała CBC News, iż to “obrzydliwe” widzieć, jak bardzo wzrosły liczby, choć trochę się tego spodziewała. “Jestem rozczarowana. Wiedzieliśmy, iż był to między innymi okres bezprecedensowej inflacji cen żywności” – powiedziała Tarasuk, dodając, iż poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego wiąże się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi.

“Wiedzieliśmy więc, iż ludzie z dolnej części spektrum ekonomicznego mają trudności. Z tego punktu widzenia nie jest zaskakujące, iż liczby te wzrosły, ale mimo to bolesne jest myślenie o tak wielu Kanadyjczykach żyjących w tak trudnych warunkach”.

Badanie, które jest corocznym raportem na temat dochodów Kanadyjczyków i ich gospodarstw domowych, wykazało, iż liczba obywateli żyjących poniżej granicy ubóstwa wzrosła do 9,9 procent w 2022 roku z 7,4 procent w 2021 roku.

Dane z 2022 r. pokazują, iż wskaźnik ubóstwa powrócił do poziomów z 2019 r., kiedy to roczny wskaźnik wynosił 10,3%.

Krzywa na wykresie dochodu po opodatkowaniu kanadyjskich rodzin spadła w 2022 r. do 70,500 CAD, choć częściowo wynikało to z faktu, iż rządowe programy finansowe związane z pandemią zostały wycofane lub całkowicie zakończone w tym samym roku.

Wymagania dotyczące kwalifikacji do ubezpieczenia na wypadek utraty zatrudnienia, które zostały rozszerzone podczas pandemii, ponieważ wiele osób straciło pracę lub miało trudności ze znalezieniem pracy, powróciły do standardu. Doprowadziło to do spadku liczby odbiorców EI (zasiłku dla bezrobtnych), z czterech milionów osób w 2021 roku do 2,9 miliona osób w 2022 roku.

Był to również rok, w którym Kanada zaczęła bić własne rekordy inflacji – osiągając ponad 30-letnie maksimum w pierwszych miesiącach 2022 r. – co skłoniło Bank Kanady do rozpoczęcia kampanii podwyżek stóp procentowych.

“[Dane] z pewnością potwierdzają, iż rok 2022 był trudny dla wszystkich gospodarstwa domowego próbującego zrównoważyć domowy budżet i opłacić rachunki” – powiedział Stanford.

Zauważył jednak, iż przed pandemią kraj był na dobrej drodze, zmniejszając wskaźnik ubóstwa i stopniowo zwiększając dochody. “Obecne wyzwania po pandemii należy rozpatrywać w tym dłuższym kontekście historycznym. Poczyniliśmy pewne postępy w Kanadzie, a teraz myślę, iż po pandemii ważne jest, aby wrócić na tę pozytywną ścieżkę, jak gwałtownie będziemy w stanie” – podkreślił Stanford.

Idź do oryginalnego materiału