Dziś chcę Wam przedstawić w przystępny sposób temat jak prać pieluchy wielorazowe, aby korzystanie z nich było higieniczne i mogły długo służyć przy pierwszym dziecku i kolejnych pociechach.
Jeśli:
- zastanawiacie się czy pranie pieluch jest trudne;
- jeśli chcecie wiedzieć jaki proszek i ile go dać do prania;
- nie wiecie czy pieluszki można suszyć w suszarce bębnowej
to czytajcie dalej. Postaram się Wam opisać ten proces, obalić kilka mitów z tym związanych i przedstawić aktualne wytyczne związane z tym tematem.
A poniżej forma video, gdyby dla kogoś taka forma była bardziej odpowiednia 😉
Spis treści:
- temperatura prania pieluch oraz informacje wstępne
- proszek do prania/detergenty używane do pieluch wielorazowych
- suszenie pieluch
- ubranka z pieluchami – pranie
- pranie pieluch tetrowych
- pranie manualne
- pranie pieluszek przed pierwszym użyciem
Pranie pieluch wielorazowych informacje wstępne
Co 1-2 dni, maksymalnie co 3, powinno odbywać się pranie pieluszek wielorazowych, aby nie namnażać bakterii w pojemniku z zabrudzonymi pieluszkami. Każdy wkład, pieluszka kieszonka, pielucha AIO, pieluszka formowanka i gatki PUL po zmoczeniu ląduje w koszu na pranie. Pielucha otulacz – jeżeli gumki nie zawilgotniały, może być użyta ponownie, a do prania idzie sam wkład. Zmoczonych pieluch nie trzeba manualnie płukać. jeżeli w pieluszce znajduje się kupka mleczna również nie trzeba jej spłukiwać, gdyż rozpuszcza się ona w wodzie. No chyba, iż ktoś ma taką chęć, podobnie jak ja :). Kupkę stałą należy wrzucić do toalety, a wkład można przepłukać.
Aby mieć pewność, iż pieluszki są czyste i nie zagrażają potencjalnymi bakteriami należy wybrać jeden z poniższych wariantów prania:
- 60°C z użyciem proszku odpowiednim do prania pieluch wielorazowych, ale niezawierającego w składzie TAED – w tym przypadku obowiązkowo musimy dodać odkażacz (np. Nappy Fresh)
- 60°C z użyciem proszku zawierającego w składzie TAED – wówczas nie jest konieczne dodawanie odkażacza.
Niektórzy dopuszczają jeszcze pranie w 40°C (z dodatkiem odkażacza lub bez – w zależności od tego czy proszek zawiera TAED) – ten sposób prania jest jednak najmniej zalecanym, a wręcz część środowiska wielopieluchowego uważa takie pranie za niewystarczające.
O tym jak dowiedzieć się czy wybrany przez Ciebie proszek ma w składzie TEAD dowiesz się nieco niżej.
W praktyce to wygląda tak, iż wrzucamy pieluchy do pralki i nastawiamy pranie/płukanie wstępne z wirowaniem, aby pozbyć się nieczystości. Następnie włączamy długi cykl prania – najczęściej jest to bawełna, na wspomniane 40°C lub 60°C. jeżeli przy ostatnim płukaniu przez cały czas jest dużo piany, warto włączyć jeszcze jedno płukanie – pieluszki powinny być dobrze wypłukane z proszku, aby nie tworzyły się złogi. W przeciwnym razie grozi nam utrata chłonności wkładów. A na tym nam zależy przy pieluchach wielorazowych, żeby ich chłonność była jak największa.
Jaki proszek do prania pieluch wielorazowych wybrać?
Podstawową zasadą jest to, aby był to proszek do białego o niskiej zawartości mydła (<5%). Ta zasada dotyczy wkładów syntetycznych (z mikrofibry, polaru itd.), gdyż ciężko jest je wypłukać z tych wkładów i mogą tworzyć się złogi. Proszek powinien zawierać 15-30% związków powierzchniowo czynnych oraz 5-15% środków wybielających na bazie tlenu (lub więcej, ale wówczas należy się liczyć z szybszym spieraniem impregnatu, o ile dana pieluszka taki posiada). Nie wolno dodawać do prania wybielaczy optycznych. Konkretnie: można używać proszków ekologicznych (Bio-D, Mio), proszków hipoalergicznych (Domol Sensitive, Biały Jeleń hipoalergiczny), detergentów dla dzieci (proszek do prania Bobini).
Lista proszków posiadających w składzie TAED
Nieco wcześniej była mowa o tym, iż od zawartości TAED w składzie proszku zależy to, czy dodawanie odkażacza jest konieczne czy nie. Problem jednak w tym, iż składnik ten nie musi być przez producentów wyszczególniany w składzie umieszczonym na opakowaniu. Poniższy spis został opracowany na podstawie arkuszy danych składników zgodnie z rozporządzeniem (WE)nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31.marca 2004 (załącznik VIIC). Są to proszki posiadające TAED w składzie, a więc takie, w przypadku których NIE MUSISZ dodawać odkażacza:
- Amway
- Ariel
- Ariel Mountain Spring
- Ariel profesional
- Balja proszek do prania pieluch wielorazowych
- Biały Jeleń BIEL
- Bobini universal
- Bryza Proszek do białego
- Bryza EXPERT biała proszek do prania
- Bryza EXPERT proszek do prania tkanin białych
- Bryza Vanish. 2w1. Proszek do prania tkanin białych i odplamiacz
- Bryza Turbo. Proszek do prania tkanin białych
- Dalli Sensitive
- Domol. Proszek do prania tkanin białych
- Domol Ultrasensitive
- Eco Mimi
- Fairy Non Bio
- Frosh cytrynowy
- Gron Balance proszek do prania tkanin białych i kolorowych
- MioCare
- Mr ZIGGI White
- Persil Universal (REGUAR, Deep Cleen)
- Persil Sensitive
- Rex. Proszek do prania Amazońska Świeżość
- Surf White orchid&jasmine
- Triumf do prania tkanin białych
- Vizir
- Vizir do białego Alpin Fresh
- Vizir do białego Sensitive
- Vizir Profesional Alpine Fresh
Źródło: https://diaperrental.pl/, stan na 30.07.2021 r., może ulegać aktualizacjom, ponieważ producenci czasem zmieniają skład proszków).
Nie wolno natomiast używać:
- płynów zmiękczających i optycznych wybielaczy (bo oblepiają włókna wkładów i zmniejszają ich chłonność),
- orzechów piorących (bo zawierają naturalne olejki, które zatłuszczają wkłady oraz nie są dostatecznie mocne, by doprać tego typu zabrudzenia),
- mydła,
- proszków do koloru (ewentualnie w awaryjnych sytuacjach jest to dopuszczalne, jednak na dłuższą metę nie będzie to miało dobrego wpływu na nasze pieluchy).
Nie jest zalecane również tworzenie własnych proszków do prania. Nie są one dostatecznie mocne, by skutecznie dopierać tak brudne pranie, jakim są pieluchy wielorazowe.
My osobiście przez wiele miesięcy używaliśmy Domol Sensitive z Rossmana, a uprane w nim pieluchy służyły bez zarzutu. W pewnym momencie odkryliśmy Biały Jeleń hipoalergiczny, który nadaje delikatny zapach. Pieluszki działają równie dobrze, a proszek jest w większym opakowaniu, więc nam się to bardziej opłaca.
A oto wyniki ankiety przeprowadzonej na jednej z wielopieluchowych grup:
Rodzaj proszku |
Ilość osób |
Domol | 93 |
Bobini | 47 |
Biały Jeleń | 27 |
Mr. Ziggi | 17 |
Bio-D | 17 |
Dzidziuś | 12 |
Formil | 11 |
Jelp Fresh Classic | 9 |
Frosh cytrynowy | 8 |
Tabela 1. Popularność proszków do prania na podstawie ankiety w jednej z grup pieluszkowych – Pieluchy Wielorazowe oraz NHN.
Istniało kiedyś takie wskazanie, aby pieluchy prać w mniejszej ilości/w połowie zalecanej przez producenta miarki. Obecnie tak nie robimy! Należy używać ilości detergentu zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, dopasowując dawkę do twardości wody, a pieluchy traktujemy jako silnie zabrudzone.
Pieluchy wielorazowe jak suszyć?
Wyprane pieluszki muszą wyschnąć. Wkłady idealnie jest suszyć na słońcu, bo ono wywabia plamy, jeżeli są, ale w Polsce sezon jesienno-zimowy ogranicza dość mocno taką możliwość. Suszymy więc na suszarce, chwytając je klamerkami – szybciej schną. A powieszone bokiem otulacze/kieszonki nie nadwrężają gumek.
Suszarka bębnowa? Ogólnie rzecz biorąc – tak – dla wkładów i formowanek oraz niektórych AIO (zależnie od zaleceń producenta). Nie dość, iż mamy gwałtownie wysuszone, gotowe do użycia, to jeszcze puszyste i miękkie. Bezpośrednio na kaloryferze możesz suszyć wkłady. Nie wolno kłaść materiału PUL bezpośrednio na kaloryferze, kaloryfer nie działa również dobrze na gumki.
Pranie pieluch wielorazowych z ubrankami? Ale jak to?!
Tak, oczywiście, iż można. choćby warto, aby dopełnić wsad pralki, jeżeli mamy stosik pieluch na jeden dzień i codziennie pierzemy.
Zgodnie z zasadami prania – brudne i mokre pieluszki najpierw płuczemy i wirujemy. Następnie można dorzucić ubranka (bodziaki, śliniaki, rajstopki, ręczniki – wszystko co się ubrudziło przy dziecku) i włączyć pranie zasadnicze.
Pieluchy tetrowe jak prać?
Bawełniane pieluchy tetrowe jako jedyne na rynku można prać w temperaturze do 95°C. Przy dzisiejszych proszkach dostępnych na rynku nie jest to wymagane, aczkolwiek czasem można to wykorzystać. Do czego wrócę za chwilę.
Lepiej nie próbować tego typu temperatur w przypadku splotu birdseye (potocznie nazywanym diamentowym). Producent podaje, iż przy temperaturze wyższej niż 60°C materiał nadmiernie się kurczy.
Tymczasem pranie pieluch tetrowych przed pierwszym użyciem jest potrzebne, aby zaczęły one chłonąć i jak to nazywają „aby je złamać”.
Kiedyś pranie pieluszek tetrowych to było gotowanie w wielkim garnku z wrzątkiem, pilnowanie i mieszanie, a następnie góra prasowania. Dziś to wygląda inaczej, pieluszki tetrowe pierze się w pralce wraz z innymi pieluchami, są super, bo gwałtownie schną i nie prasujemy ich bo wtedy mniej chłoną. Proste, prawda?
Pieluszki wielorazowe – pranie manualne
Raczej rzadko spotykane, bo mamy pralki w domach. W każdym razie jeżeli zdarzy się pranie manualne twoich pieluszek wielorazowych najważniejsze będzie wielokrotne płukanie, aby dobrze pozbyć się detergentu. Płukać tak długo, aż nie będzie detergentu.
Najlepszym wyborem pieluszek do prania manualnego będzie tetra bawełniana. Wypłukanie detergentu z bawełny o gramaturze 140 g/m2 nie będzie zbyt trudne, a po powrocie do domu można skorzystać z adekwatności tetry o której pisałam wyżej. Czyli puścić pranie na 95°C i mieć pewność, iż wszystkie bakterie zginą pod wpływem tej temperatury.
Więcej informacji o praniu pieluch na wyjeździe znajdziesz w tym artykule: Pieluchy wielorazowe na wyjazdach.
Pranie pieluch przed pierwszym użyciem
Pieluchy wielorazowe w zależności od tego czy są z materiałów naturalnych czy syntetycznych wymagają różnego przygotowania przed pierwszym użyciem. W przypadku materiałów syntetycznych np. mikrofibra wystarczy raz wyprać, taka sama ilość wystarczy w przypadku otulaczy i kieszonek PUL. jeżeli chodzi natomiast o pranie pieluch z materiałów pochodzenia naturalnego np. bambus, len, bawełna one wymagają większej ilości prań. Po około 6-7 cyklach pieluchy nabiorą pełnej chłonności. Można też używać pieluch już wcześniej, jednak wtedy wymagają one częstszego zaglądania do środka, lepiej wtedy też zakładać takie pieluszki w domowych warunkach.
Mam nadzieję, iż udało mi się odczarować temat prania pieluch jako temat trudny i często powstrzymujący przed spróbowaniem. A już składanie i układanie w stosik czystych pieluszek wielorazowych to naprawdę przyjemność. Na razie nie poruszam tu kwestii prania wełny – zrobimy osobny wpis o tym. W każdym razie na pewno nie wrzucajcie brudnego wełniaka do pralki z resztą pieluch bo … zmniejszycie sobie jego rozmiar 🙂 I może się okazać, iż będzie to świetna pielucha dla ukochanego misia czy też lali Waszej Pociechy 😉
Wiesz już jak prać pieluszki wielorazowe. To jednak nie jedyne ważne informacje, które są potrzebne po to, by z sukcesem pieluchować wielorazowo. o ile chcesz otrzymać kompleksowy pakiet wszystkich informacji, których potrzebujesz to zapisz się na kurs online, za pomocą którego wszystko stanie się jasne 🙂
Przeczytaj także:
https://chmurkabiala.pl/wpis/pieluchy-wielorazowe-a-koszty-ich-uzywania – wpis o tym jakie zdanie na temat kosztów pieluch wielorazowych ma Gosia Liana – nasza dobra znajoma
https://chmurkabiala.pl/wpis/pieluchy-wielorazowe-koszt – wpis o tym, jak się mają finanse do pieluch wielorazowych