Praca w małych firmach daje więcej poczucia sensu? Nowy raport Instytutu Humanites ujawnia zaskakujące różnice

raportcsr.pl 2 miesięcy temu

Mężczyźni częściej niż kobiety, a kadra kierownicza częściej niż szeregowi pracownicy odczuwają satysfakcję z pracy. Największe poczucie sensu z pracy mają pracownicy małych firm. Raport #Wellbeing. Dobre praktyki pracodawców 2024 Instytutu Humanites ujawnia najnowsze trendy w dobrostanie pracowników w dobie transformacji technologicznej.

Z badania wynika, iż osoby na stanowiskach kierowniczych częściej deklarują wyższe poczucie satysfakcji z pracy – 59 proc. z nich zdecydowanie odczuwa zadowolenie z jej efektów w porównaniu do 40 proc. reszty pracowników. Ponad 20 proc. pracowników na stanowiskach kierowniczych albo nie zna, albo nie utożsamia się z wartościami firmy. Różnicę w odpowiedziach widać także w podziale na płeć: 50 proc. mężczyzn wysoko ocenia swoją satysfakcję z pracy, podczas gdy wśród kobiet wynik ten wynosi 42 proc.

Obejrzyj i czytaj dalej

Małe firmy liderem!

W małych firmach aż 68% pracowników czuje, iż ma poczucie wpływu, a aż 65% z nich chętnie poleciłoby swoje miejsce pracy innym. Tymczasem w dużych firmach te liczby są drastycznie niższe (w firmach średnich odsetek ten wynosi 41 proc., a w firmach dużych – 34 proc.). Jeszcze wyższą dysproporcję na korzyść małych firm obserwujemy, jeżeli chodzi o odnajdywane w pracy poczucie sensu.

Co Polacy cenili najbardziej w ostatnim roku?

Elastyczne formy pracy, szanse rozwoju zawodowego, równowaga między pracą a życiem prywatnym oraz atmosfera w biurze to najważniejsze aspekty pracy według respondentów. Co ciekawe, bezpieczeństwo zatrudnienia, w czasach automatyzacji i robotyzacji, spadło poza podium, na czwarte miejsce.

Czy brakuje nam czasu w życie?

Tylko 33 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet deklaruje, iż po pracy mają dość czasu i sił na życie rodzinne i rozwój osobisty. Odsetek ten pozostało niższy w przypadku osób opiekujących się seniorami – 26 proc. Tylko 38 proc. pracowników-rodziców odczuwa wsparcie ze strony pracodawcy w organizacji codziennej opieki nad dzieckiem. Firmy większe pomagają w tej sferze o wiele częściej niż firmy małe.

Czy firmy inwestują w pracowników?

Niestety, tylko 1/3 firm oferuje programy przekwalifikowania, co może być problemem, gdy brakuje wykwalifikowanych pracowników. To niepokojąca tendencja, szczególnie w kontekście walki o talenty. Znaczącą różnicę widać między małymi firmami i większymi. Co ciekawe, to w małych organizacjach pracownicy znacznie częściej czują, iż mogą się przekwalifikować (45 vs 28 proc.).

Ekspert Instytutu Humanites: Firmy muszą zainwestować w reskillingu

– Aż 66% firm ma problem z obsadzeniem wakatów. Trwa walka o talenty – komentuje Zofia Dzik, prezes Instytutu Humanites – Firmy chcą uczestniczyć w wyścigu technologicznym Wszyscy najchętniej zatrudnialiby ekspertów, jednak takie podejście jest nie do utrzymania. Organizacje, które chcą mieć świetną kadrą powinny dobrze rozpoznawać potencjał pracowników i inwestować w skuteczne programy umożliwiające zdobycie nowych kwalifikacji. Jednocześnie ważne jest, aby zatrzymać i zaangażować pracowników, dbając o ich dobrostan. Od kilku lat obserwujemy te przemiany w ramach projektów prowadzonych w Instytucie Humanites.

Executive Summary raportu można znaleźć na stronie: link

Raport #Wellbeing

Raport #Wellbeing. Dobre praktyki pracodawców 2024 powstał na podstawie odpowiedzi ponad tysiąca pracowników z firm zatrudniających łącznie ponad 19 tysięcy osób. Badanie objęło szerokie spektrum zagadnień, jak np. integracja ról zawodowych i prywatnych, poczucie identyfikacji z firmą czy wielowymiarowy rozwój. Ankietowani reprezentowali różne branże, m.in. prawniczą, farmaceutyczną, finansową czy IT.

Badanie odbyło się przy okazji czwartej edycji konkursu Firma Przyjazna Rodzinie / Firma Przyjazna Człowiekowi organizowanego corocznie przez Instytut Humanites. Firmy są w nim oceniane pod względem strategicznego podejścia do kapitału ludzkiego, spójności realizowanych polityk dotyczących dobrostanu oraz całościowego spojrzenia na człowieka i kulturę pracy.

Instytut Humanites

Instytut Humanites to innowacyjny think&DO tank od 2010 roku działający na rzecz budowy kapitału społecznego i zrównoważonego rozwoju. Projekty Instytutu łączą tematykę człowieczeństwa i technologii postrzeganą w szerokim ekosystemie społecznym, obejmującym m.in. biznes, edukację, kulturę, media oraz rodzinę, i są realizowane z wykorzystaniem autorskich modeli Zofii Dzik, m.in.: Modelu Spójnego Przywództwa i Modelu „Wioski” Rozwoju Ekosystemu Społecznego. Misją Instytutu jest promowanie systemowego podejścia wspierającego rozwój świadomego, wewnętrznie sterowalnego, otwartego poznawczo i społecznie człowieka, tak by umiał on sprostać wyzwaniom technologicznej i społecznej rewolucji. W swoich inicjatywach Instytut zwraca uwagę na korelację poczucia wymiaru sensu, zdrowia fizycznego i psychicznego oraz motywacji do życia i pracy.

  • Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego była partnerem konferencji „Człowiek i biznes w świecie AI” Instytutu Humanites.
  • Raport ESG, Raport CSR były patronami mediowymi tej konferencji.
  • O Konferencji „Człowiek i biznes w świecie AI” Instytutu Humanites przeczytaj tutaj: https://raportcsr.pl/gdy-dobrostan-sie-oplaca-premiera-raportu-wellbeing-dobre-praktyki-pracodawcow-2024-na-konferencji-czlowiek-i-biznes-w-swiecie-ai-instytutu-humanites/
Idź do oryginalnego materiału