Praca i życie pod jednym dachem? Zerknij do wnętrz 160-metrowego domu pod Krakowem

plndesign.pl 10 miesięcy temu

Jak połączyć mieszkanie z miejscem pracy? Przed takim wyzwaniem stanęła architektka wnętrz Anna Maj. Zrealizowany przez nią projekt “underDISGUISE” to aranżacja 160-metrowej przestrzeni, która oprócz części prywatnej miała także pomieścić strefę do swobodnego przyjmowania klientów. Zlokalizowany pod Krakowem, trójkondygnacyjny dom połączony z biurem to doskonały przykład wielofunkcyjnej aranżacji pełnej zaskakujących rozwiązań. Zdjęcia tej aranżacji wykonał Radek Słowik.

Trójkondygnacyjny dom połączony z biurem – jak zachować prywatność?

W obecnych czasach wielu z nas walczy z zatarciem granicy między sferą prywatną a zawodową, chociażby ze względu na to, iż nieustannie pozostajemy pod telefonem lub mamy dostęp do powiadomień ze skrzynki mailowej. Problem ten nasilił się dodatkowo w czasie pandemii, kiedy to spora grupa ludzi przeszła w tryb pracy zdalnej. Raz wpuszczona w domowe przestrzenie praca nie opuszcza ich tak łatwo. Wiele osób zdecydowało się na stałe przenieść część swojej działalności w strefy mieszkalne. Wśród nich byli także inwestorzy z okolic Krakowa.

Biało-szary salon z jasną sofą

Właścicielom 160-metrowego domu zależało na tym, aby na trzech kondygnacjach rozmieścić zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i biuro, w którym będą mogli prowadzić biznesowe spotkania. Głównym wyzwaniem, przed którym stanęła architektka Anna Maj, stało się zachowanie klarownego podziału między dwiema strefami oraz zagwarantowanie inwestorom prywatności. Projekt funkcjonalny został stworzony tak, aby właściciele nie mieli poczucia, iż klienci ingerują w ich domową przestrzeń. Te założenia zaimplikowały szereg niekonwencjonalnych rozwiązań.

Wiele potrzeb na ograniczonym metrażu – jak stworzyć multifunkcyjne przestrzenie?

Część biznesowa została umieszczona na najwyższym piętrze. Składa się na nią poczekalnia w formie wygodnego, obszernego salonu oraz subtelne biuro. Właściciele mogą swobodnie zamykać lub otwierać na siebie te przestrzenie, aby dostosować je do aktualnych potrzeb – wszystko za sprawą dużych, ruchomych paneli. Kolejne interesujące rozwiązanie zwiększające funkcjonalność zostało wprowadzone w sypialni. Rolę dyskretnych drzwi do garderoby oraz niewielkiej łazienki pełnią tutaj przesuwne skrzydła regału.

Złote fronty w kuchni we wnętrzach projektu Anny Maj

Nietypowe rozwiązania projektowe mebli znalazły również zastosowanie w strefie dziennej łączącej salon z jadalnią i kuchnią. Dzięki wykorzystaniu systemu Hawa, umożliwiającego transformację frontów chowanych w korpus, aneks kuchenny może stać się całkowicie niewidoczny. Przeznaczenie tej strefy może wtedy sugerować jedynie wysoka zabudowa słupkowa i wyspa, jednak cała część robocza wraz z wyposażeniem pozostaje ukryta. Aby uzyskać ten efekt, projektantka musiała także dobrać odpowiedni sprzęt, taki jak chociażby ukryty w blacie okap marki Klarstein.

Kolory, materiały, formy – czym cechuje się ponadczasowość?

Tym, co sprawia, iż 160-metrowy dom tak sprawnie łączy różnorodne funkcje jest ponadczasowa estetyka. Wszystkie kondygnacje spaja jasna i neutralna kolorystyka opierająca się na ciepłych bielach, beżach i jasnych szarościach. Każde piętro zyskało rozpoznawalny rys za sprawą zmieniających się proporcji materiałów. Na parterze królują płytki Lea Ceramiche, a drewno stanowi dla nich jedynie subtelny dodatek, jednak na wyższym piętrze to właśnie ten naturalny surowiec stał się aranżacyjną podstawą. W części biurowej dominuje za to wielkoformatowy gres.

Jasne i przestronne wnętrze projektu Anny Maj

Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów wnętrza są przyjazne w odbiorze, a ponadto pozostają odporne na zmieniające się trendy. Klasyczną gamę kolorów i faktur uzupełniły wyważone akcenty – oryginalny kolor wyspy kuchennej, modułowa sofa marki Absynth, stylowa oprawa oświetleniowa, czy też nowoczesne obrazy. Dopieszczone detale sprawiają, iż trójkondygnacyjny dom połączony z biurem jest ponadczasowy, a przy tym niepozbawiony charakteru. Dzięki temu przestrzeń doskonale łączy odmienne funkcje w ramach spójnej całości.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).

Projekt i zdjęcia: Anna Maj Interiors | annamaj-interiors.com

Idź do oryginalnego materiału