Za nami warsztaty z podstaw haftu płaskiego. W sobotnie popołudnie, 1 marca spotkaliśmy się z rękodzielniczką, hafciarką Justyną Żamojdą, znaną na w mediach społecznościowych (Instagram) jako farfar.
Justyna współpracuje z nami już od dłuższego czasu, pomagając organizować naukę podstaw haftu. Jej domeną jest haft płaski i liternictwo. Dzięki temu, iż ma wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie rękodzieła, umie sobie poradzić z każdym problemem i pytaniem osoby rozpoczynającej swoją przygodę z haftem. O tym, iż jest świetną instruktorką świadczy fakt, iż w ostatnią sobotę spotkaliśmy się częściowo z osobami, które już wcześniej uczestniczyły w jej warsztatach.
W ostatnią sobotę, w trakcie zaledwie dwugodzinnych zajęć przećwiczyliśmy najważniejsze podstawowe ściegi haftu płaskiego, którymi da się zrobić bardzo dużo: wykonać kontur, wypełniać powierzchnie duże i małe, zrobić zgrabną kropkę. Dzięki kameralności wydarzenia był czas na sprawdzanie postępów i indywidualną pomoc dla każdej z uczestniczek warsztatów. Ćwiczyliśmy na mniejszych powierzchniach, by starczyło nam czasu i zapału na przeniesienie projektów w przyszłości na trudniejsze powierzchnie. Uczestniczki skupiły się na ćwiczeniach i doskonaleniu podstaw haftu, otrzymane na warsztatach bawełniane saszetki zostały więc zabrane do domu. Kto nie zaczął na nich haftować w trakcie spotkania to zobowiązał się ozdobić je w już w domu.
Tłem spotkania hafciarskiego była sala wystawowa etnograficzna naszego muzeum, którą zdobią makatki wykonane przez mieszkanki naszego regionu. Jej domowa atmosfera pomagała odprężyć się przy pracy, choć uczestniczki były bardzo zaangażowane, tak bardzo, iż moglibyśmy tak wyszywać pewnie jeszcze długo w noc. Rozmawialiśmy też o możliwości zajęć cyklicznych. Wstępnie podając termin kolejnego spotkania na ostatnią sobotę marca (29 marca 2025 r.). Zachęcamy do śledzenia naszych “ośrodkowych” stron (Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK, Sokólskiego Ośrodka Kultury), na których niedługo pojawi się informacja o zapisach.
Fot. E. W.: