Maść z witaminą A to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów dostępnych w aptekach. Nie tylko jest ona przystępna cenowo i bezpieczna, ale także zapewnia imponujące rezultaty. Dowiedz się, które kosztowne, markowe produkty możesz z powodzeniem zastąpić tą maścią i jak ją stosować, aby osiągnąć optymalne efekty.
W polskich aptekach można znaleźć kilka rodzajów maści zawierających witaminę A. Zwykle są one oferowane jako maści ochronne, ale ich działanie jest zdecydowanie szersze niż tylko ochronne. adekwatności różnią się w zależności od zawartości witaminy i dodatkowych składników. Zawsze warto dokładnie przeczytać opis na opakowaniu przed zakupem!
Podstawowy składnik maści z witaminą A to oczywiście sama witamina A. W kosmetykach występuje ona pod różnymi nazwami, np. Retinyl Palmitate czy Retinoli Palmitas – jest to palmitynian retinolu, ester retinolu. Stężenie tego składnika w różnych preparatach wynosi od 400 do 1500 j.m./g. interesujące jest to, iż palmitynian retinolu jest dominującą formą witaminy A występującej naturalnie w skórze człowieka i jest powszechnie stosowany w kosmetykach.
Poza tym, w skład maści, oprócz witaminy A, wchodzą także: wazelina (Petrolatum), woda (Aqua), płynna parafina (Paraffinum liquidum), wosk pszczeli (Cera alba), lanolina (Lanolin) oraz stearynian magnezu (Magnesium Stearate). Ten ostatni to sól kwasu tłuszczowego, czyli z punktu widzenia chemii – mydło. Jest często stosowany w kosmetyce jako substancja wiążąca, zagęszczająca i emulgująca. Uważany jest za całkowicie bezpieczny do stosowania na zewnątrz. Niekiedy można też znaleźć aromat cytrynowy.
Lecz jak działa maść z witaminą A? Naturalne rezerwy palmitynianu retinolu nie są na tyle duże, aby skutecznie chronić skórę przed negatywnymi czynnikami, zwłaszcza promieniowaniem UV. Dlatego zewnętrzne aplikowanie maści z witaminą A pomaga wzmocnić naturalną barierę ochronną skóry.
Jednym z badań przeprowadzonych przez naukowców z Nowego Orleanu w USA w 2001 roku wykazano, iż 14-dniowe stosowanie maści z palmitynianem retinolu na skórze szczurów spowodowało znaczące pogrubienie naskórka. Zjawisko to wiązało się ze zwiększoną produkcją białka i kolagenu. Jest to tylko jeden z wielu dowodów na niezwykłe działanie witaminy A na skórę.
Nie ma wątpliwości, iż aplikacja różnych form retinolu pomaga w walce ze starzeniem się skóry. Dzięki zwiększonej produkcji kolagenu zmniejsza się widoczność zmarszczek. Witamina A stosowana zewnętrznie może redukować hiperpigmentację i chronić przed uszkodzeniami tkanki spowodowanymi promieniowaniem UV. Retinoidy stymulują odnawianie komórek skóry, co pomaga wyrównać jej koloryt. Mogą także redukować łuszczenie i opuchliznę skóry oraz łagodzić stany zapalne.
W maści ochronnej estry retinolu, w tym palmitynian, są najpierw przekształcane na retinol, a następnie na kwas retinowy, który stymuluje odnowę komórkową i reguluje wydzielanie sebum. W porównaniu z innymi retinoidami są one wolniejsze i łagodniejsze w działaniu, ale za to znacznie bezpieczniejsze!