Powstańcze zmagania na rynku królewskiego miasta

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Powstańcze zmagania na rynku królewskiego miasta


Chęciński rynek zamienił się dziś w obozowisko powstańcze. Wszystko za sprawą widowiska „Żywa lekcja historii o latach 1863/1864”. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym można zobaczyć działania wojsk oraz ludności cywilnej w okresie Powstania Styczniowego oraz mundury i repliki broni powstańczych, a także wysłuchać historii wykorzystania całego wyposażenia w okresie zrywu.

Jak przypomina Robert Jaworski, burmistrz Chęcin, miasto było związane z Powstaniem Styczniowym.

– Po bitwie pod Małogoszczem pojmanych przez Moskali powstańców przyprowadzono do miejscowego więzienia, które mieściło się w klasztorze Ojców Franciszkanów. Tam kilkunastu z nich zmarło. Pochowano ich na cmentarzu parafialnym w Chęcinach. Co roku, jako samorząd, staramy się pielęgnować historię i pamięć o powstańcach oraz oddawać cześć i hołd wszystkim tym bohaterom, którzy walczyli o niepodległą Polskę – dodał Robert Jaworski.

– Widowisko na rynku w Chęcinach, to prawdziwa żywa lekcja historii. Na chęcińskim rynku można dziś cofnąć się w czasie o 160 lat – przyznał Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

– Pamięć o powstaniu jest w Chęcinach cały czas żywa. Była z nami bardzo długo i ciągle odwołujemy się do tego etosu i poświęcenia narodu polskiego, który zmagał się z różnymi oprawcami i najeźdźcami. Cieszę się, iż te rekonstrukcje zgromadziły dziś na rynku w Chęcinach tak wiele osób – dodał Zbigniew Koniusz.

21.05.2023. Chęciny. Widowisko „Żywa lekcja historii o latach 1863/1864”. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Podczas widowiska „Żywa lekcja historii o latach 1863/1864” obejrzeć można było także kobiecy strój żałobny z lat nadziei i walki 1863/64. Iwona Chadryś z Grupy Rekonstrukcyjnej Partii Józefa Oksińskiego z powiatu wieruszowskiego w województwie łódzkim przypomniała, iż czarne sukienki były noszone już od 1860 roku w proteście przeciwko zaborcom, a ich noszenie groziło zsyłką na Sybir.

– Kobiety również podjęły walkę. Ta walka, protest polegał na noszeniu czarnych sukienek. Były one noszone również przez dzieci, ale groziły za to surowe konsekwencje. o ile kobieta zakładała czarną sukienkę, musiała okazać się dokumentem, iż nosi żałobę po kimś bliskim z rodziny. o ile takiego dokumentu nie posiadała, była zsyłana na Sybir – dodała Iwona Chadryś.

Podczas widowiska „Żywa lekcja historii o latach 1863/1864” na chęcińskim rynku obejrzeć można było także biżuterię powstańczą w scenerii dioramy izby dworskiej oraz pokaz tkania sztandaru.


Idź do oryginalnego materiału