Powrót zimy tej wiosny. Padł rekord w Tatrach

news.5v.pl 1 tydzień temu

Rekordowy piątek na Kasprowym Wierchu. Po raz pierwszy tej zimy odczyty wskazały, iż pokrywa śnieżna na szczycie przekroczyła jeden metr. Odczyty wskazały 106 cm. Tegoroczna zima była wyjątkowo uboga w opady.

W piątek, po raz pierwszy w tym roku, pokrywa śnieżna na szczycie Kasprowego Wierchu przekroczyła jeden metr, osiągając grubość 106 cm. Dane IMGW wskazują, iż tegoroczna zima w Tatrach zaskakiwała wyjątkowo niską pokrywą śnieżną. Maksymalna grubość śniegu na Kasprowym Wierchu wyniosła dotychczas zaledwie 86 cm, gdy średnia dla lutego z lat 1991-2020 to 130,5 cm.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy zanotowano jedynie 43 cm pokrywy śnieżnej w grudniu, 86 cm w styczniu, oraz 73 cm w lutym. Rekordowe opady z poprzednich lat jeszcze mocniej uwypuklają tegoroczny deficyt śniegu – w grudniu 2017 r. na Kasprowym leżało 226 cm śniegu, w styczniu 2019 r. – 235 cm, a w lutym 2020 r. – 280 cm.

ZOBACZ: Gwałtowny powrót zimy. Tatry pokryły się śniegiem

W Tatrach w końcu sypnęło śniegiem. Ponad metr pokrywy śnieżnej

Braki śniegu miały bezpośredni wpływ na turystykę i funkcjonowanie infrastruktury narciarskiej. Z powodu zbyt małej ilości białego puchu wyciąg krzesełkowy w Dolinie Goryczkowej nie został uruchomiony ani razu, a trasa narciarska do Doliny Gąsienicowej funkcjonowała jedynie dzięki minimalnym warunkom śniegowym. Teraz, dzięki ostatnim opadom śniegu, można tam jeździć na nartach.

ZOBACZ: Turyści stawiają na Tatry. Polskie góry okazały się prawdziwym hitem

Tatrzański Park Narodowy ostrzega jednak przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi. „Warunki panujące w wyższych partiach Tatr są trudne i wymagające. Szlaki są przysypane i miejscami nieprzetarte dodatkowo wieje porywisty wiatr” – czytamy na stronie TPN.

„Przed wyjściem w góry, koniecznie zapoznaj się z komunikatem turystycznym TPN, lawinowym TOPR oraz sprawdź prognozę pogody. jeżeli nie musisz – nie wychodź w góry w samotności. Na górski szczyt najlepiej wyruszaj z kimś, kogo znasz. Wybierając się w wyższe partie Tatr, pamiętaj o odpowiednim sprzęcie wraz z umiejętnością ich obsługi” – zaleca Park Narodowy.

bp/pbi / pap/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału