Nie ma unikalnych wyników badań fizykalnych ani testów laboratoryjnych, które pozwalałyby zdiagnozować zespół napięcia przedmiesiączkowego. Twój lekarz może przypisać konkretny objaw zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS), jeżeli jest on częścią przewidywalnego wzorca napięcia przedmiesiączkowego.
Aby pomóc, lekarz może zalecić rejestrowanie objawów przedmiotowych i podmiotowych w kalendarzu lub dzienniczku przez co najmniej dwa cykle menstruacyjne. Zwróć uwagę na dzień, w którym po raz pierwszy zauważysz objawy PMS, a także dzień, w którym znikną. Pamiętaj także o zaznaczeniu dni rozpoczęcia i zakończenia miesiączki.
Niektóre schorzenia mogą imitować PMS , w tym zespół chronicznego zmęczenia, zaburzenia tarczycy i zaburzenia nastroju, takie jak stany depresyjne i stany lękowe. Twój lekarz może zlecić badania, takie jak badanie tarczycy lub badania przesiewowe nastroju, aby pomóc w postawieniu jasnej diagnozy.
PMS – samoopieka
Czasami można złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub je złagodzić, wprowadzając zmiany w sposobie odżywiania, ćwiczeń i podejścia do codziennego życia. Wypróbuj te wskazówki:
- Zmodyfikuj swoją dietę
- Jedz mniejsze, ale częstsze posiłki. Pomoże ci to zmniejszyć wzdęcia i uczucie pełności
- Ogranicz sól. Kolejna rzecz, która pozwoli ci uniknąć wzdęć i zatrzymywania płynów
- Wybieraj produkty bogate w węglowodany złożone
- Wybieraj produkty bogate w wapń. jeżeli nie tolerujesz produktów mlecznych lub nie dostarczasz wystarczającej ilości wapnia w swojej diecie, pomocne może być codzienne uzupełnianie wapnia. Skonsultuj to z lekarzem.
- Unikaj kofeiny i alkoholu
- Ćwicz regularnie
- Przez większość dni w tygodniu znajdź czas na co najmniej 30 minut szybkiego marszu, jazdy na rowerze, pływania lub innej aktywności aerobowej. Regularne codzienne ćwiczenia mogą pomóc poprawić ogólny stan zdrowia i złagodzić niektóre objawy, takie jak zmęczenie i obniżony nastrój.
- Redukuj stres
- Śpij dużo
- Ćwicz progresywne rozluźnianie mięśni lub ćwiczenia głębokiego oddychania, aby zmniejszyć bóle głowy, stany lękowe lub problemy ze snem
- Spróbuj jogi lub masażu, aby się zrelaksować i złagodzić stres
- Zapisuj objawy przez kilka miesięcy
PMS – czy naturalne antidota działają?
Oto, co wiadomo na temat skuteczności środków uzupełniających stosowanych w celu łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego:
Suplementy witaminowe. Donoszono, iż wapń, magnez, witamina E i witamina B-6 łagodzą objawy, ale dowody są ograniczone lub ich brak.
Leki ziołowe. Niektóre kobiety zgłaszają złagodzenie objawów PMS po zastosowaniu ziół, takich jak miłorząb, imbir, niepokalanek (Vitex agnus), olej z wiesiołka i dziurawiec zwyczajny. Jednak kilka badań naukowych wykazało, iż jakiekolwiek zioła są skuteczne w łagodzeniu objawów PMS. Środki ziołowe również nie podlegają regulacjom Agencji ds. Żywności i Leków, więc nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności produktów. Przed zastosowaniem jakichkolwiek produktów ziołowych należy porozmawiać z lekarzem, ponieważ mogą one powodować działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami. Na przykład dziurawiec zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.
Akupunktura. Osoba wykonująca akupunkturę wprowadza w skórę wysterylizowane igły ze stali nierdzewnej w określonych punktach ciała. Niektóre kobiety odczuwają złagodzenie objawów po leczeniu akupunkturą.
PMS – spotkanie z lekarzem
Prawdopodobnie zaczniesz od wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak w niektórych przypadkach, gdy zadzwonisz w celu umówienia wizyty, możesz zostać skierowana do lekarza specjalizującego się w schorzeniach układu rozrodczego kobiety (ginekologa).
Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się do wizyty i dowiedzieć się, czego możesz oczekiwać od swojego lekarza.
Co możesz zrobić?
Umawiając się na wizytę, zapytaj, czy jest coś, co musisz zrobić wcześniej, aby się przygotować. Zapisz objawy, których doświadczasz, w tym te, które mogą wydawać się niezwiązane z powodem, dla którego zaplanowałaś wizytę. Zrób listę kluczowych informacji medycznych, w tym wszelkich schorzeń, na które się leczysz, oraz nazwy wszelkich leków, witamin i suplementów, które bierzesz. Rozważ pytania, które możesz zadać swojemu lekarzowi i zapisz je. Zabierz ze sobą notatnik i długopis, aby zapisywać informacje, które uzyskasz od lekarza.
W przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego podstawowe pytania, które należy zadać lekarzowi, to:
- Czy mogę coś zrobić, aby zminimalizować objawy PMS?
- Czy moje objawy PMS w końcu same znikną?
- Czy objawy, których doświadczam, mogą wskazywać na poważniejszą chorobę?
- Czy wskazane jest leczenie objawów PMS? Jakie zabiegi są dostępne?
- Czy istnieje ogólna alternatywa dla leku, który powinnam brać?
- Czy dostępne są jakieś broszury lub inne materiały drukowane, które mogę zabrać ze sobą? Jakie tematyczne strony internetowe warto, żebym znała?
- Nie wahaj się zadać innych pytań, które przyjdą ci do głowy podczas wizyty.
Czego można oczekiwać od lekarza? Twój lekarz prawdopodobnie zada ci wiele pytań, np:
- Jak poważne są twoje objawy?
- W jakie dni cyklu miesiączkowego objawy są najgorsze?
- Czy w trakcie cyklu miesiączkowego zdarzają się dni wolne od objawów?
- Czy potrafisz przewidzieć, kiedy pojawią się objawy?
- Czy coś sprawia, iż twoje objawy stają się lepsze lub gorsze?
- Czy objawy utrudniają ci codzienną aktywność?
- Czy ostatnio czułeś się przygnębiony, przygnębiony lub pozbawiony nadziei?
- Czy u ciebie lub u kogoś w twojej rodzinie zdiagnozowano zaburzenie psychiczne?
- Jakich terapii próbowałeś do tej pory? Jak się sprawdziły?
PMS – leczenie
W przypadku wielu kobiet zmiany stylu życia mogą pomóc złagodzić objawy PMS. Jednak w zależności od nasilenia objawów lekarz może przepisać jeden lub więcej leków na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Skuteczność leków w łagodzeniu objawów jest różna u kobiet. Lekarz może przepisać leki z kilku różnych grup. Koniecznie jednak jest szczegółowe badanie i wywiad – leczenie musi być dobrane indywidualnie.