Popradzki Staw- szlak ze Szczyrbskiego Jeziora

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Popradzki Staw


Popradzki Staw (słow. Popradské pleso) to jeden z piękniej położonych tatrzańskich stawów. Jest on ulokowany u wylotu Doliny Złomisk oraz Doliny Mięguszowieckiej. Obie z nich otoczone są przez jedne z najwyższych tatrzańskich szczytów, w tym Rysy, Wysoką, Ganek, czy Kończystą. Nad Popradzkim Stawem znajdują się dwa schroniska, gdzie można nie tylko przenocować, ale i smacznie zjeść. Popradzki Staw może być sam w sobie celem pięknej górskiej wycieczki, ale również tylko i jedynie przystankiem w drodze na Rysy, Koprowy Szczyt, czy w czasie wędrówki Magistralą Tatrzańską.

Jeśli szukasz innych propozycji wycieczek po Tatrach odnajdziesz jest TUTAJ

Popradzki Staw ze schroniskiem

Nad Popradzki Staw można dostać się dwoma szlakami. Jeden z nich rozpoczyna się przy tzw. Drodze Wolności, która przebiega przez miejscowość Wysokie Tatry i pozwala na dotarcie do wylotów tatrzańskich, słowackich dolin. Szlak niebieski ma swój początek przy stacji kolejowej elektriczki Popradské pleso. Prowadzi on wygodną asfaltową drogą, na której dozwolony jest ruch rowerów. Ten odcinek jest również świetny przystosowany dla rodziców pokonujących górskie szlak z dziećmi w wózkach.

Drugim szlakiem, jakim można dostać się nad Popradzkie Pleso jest czerwony, nazywany potocznie Magistralą Tatrzańską. Od Szczyrbskiego Jeziora prowadzi on bardzo widokową ścieżką, którą można wybrać się całymi rodzinami. Przy okazji warto zaglądnąć na znajdujący się nieopodal Popradzkie Stawu, Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór pod Osterwą.

Na czerwonym szlaku, w drodze na Popradzki Staw

Szczyrbskie Jezioro- tutaj rozpoczynamy wędrówkę na Popradzki Staw

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) to podtatrzańska słowacka miejscowość, w której przede wszystkim odnajdziemy hotele i pensjonaty. Znajdują się tu również trasy narciarskie, zarówno dla narciarzy zjazdowych, jak narciarzy biegowych. To, co jednak jest symbolem Szczyrbskiego Jeziora to przepięknie położony staw, o którym napiszemy więcej w dalszej części tekstu.

Nagrana trasa: Popradzki Staw | mapa-turystyczna.pl
Szczyrbskie Jezioro. W tle skocznia narciarska i Przednie Solisko

Szczyrbskie Jezioro- parkingi

W samym Szczyrbskim Jeziorze znajduje się kilka dużych parkingów, dlatego problemów ze znalezieniem tutaj wolnego miejsca parkingowego nie powinniście mieć żadnych problemów. Wszystkie parkingi w Szczyrbskim Jeziorze są jednak płatne. Koszt postoju auta na nich wynosi od 8 do 10 euro.

Co ważne do Szczyrbskiego Jeziora kursuje również elektriczka z Popradu przez Tatrzańską Łomnicę i Stary Smokowiec. Jest to idealny sposób transportu na tatrzańskie słowackie szlaki.

Czerwonym szlakiem na Popradzki Staw

Czerwony szlak, którym będziemy początkowo wędrować nad Popradzki Staw przebiega wzdłuż brzegu Szczyrbskiego Jeziora, więc natrafić na niego nie jest trudno. Wędrując nim pokonujemy najpierw ulice miejscowości, przechodzimy nad potokiem Młynica, po czym wkraczamy na leśny dukt. Od samego początku wznosi się on do góry. Nie jest jakoś bardzo stromo, jednak trzeba na tym fragmencie wykrzesać sporo sił. Na tym 1,5- kilometrowym odcinku mamy do pokonania ok. 150 metrów przewyższenia. Wędrówkę umilają nam bardzo ładne widoki.

Małe nóżki też czasami się męczą. Na czerwonym szlaku na Popradzki Staw
Widok na kompleks skoczni narciarskich z czerwonego szlaku

Po lewej stronie dostrzegamy kompleks skoczni narciarskich, wieżę widokową, a także górujące nad nimi Przednie Solisko (2137 m n.p.m.). Na jego zboczach funkcjonują trasy narciarskie, a także schronisko turystyczne. Gdy odwrócimy się do tyłu to dojrzymy natomiast Szczyrbskie Jezioro wraz z hotelami położonymi nad jego brzegiem. W takich oto okolicznościach dochodzimy do rozwidlenia szlaków zwanego Trigan (1499 n.p.m.). Tutaj czerwony szlak podąża na wprost, a zielony skręca w prawo. Niezależnie od tego, który wybierzemy, to i tak nad Popradzki Staw dotrzemy. My decydujemy się być wierni czerwonym szlakowskazom.

Na czerwonym szlaku

Ścieżka nieco się wypłaszcza i możemy teraz trochę odetchnąć. Przez dłuższą chwilę maszerujemy na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Dopiero na kilkaset metrów przed Popradzkim Stawem ścieżka zaczyna opadać w dół, a naszym oczom ukazuje się przepiękna panorama. Widzimy Dolinę Złomisk z Gankiem i zboczami Kończystej. Najbliżej nas wyrasta natomiast Osterwa, a po lewej stronie dostrzeżemy Mięguszowieckie Szczyty, Rysy oraz Koprowy Szczyt. W ten sposób docieramy na drogę asfaltową, którą prowadzi niebieski szlak. Nią przez krótki czas maszerujemy nad Popradzki Staw.

Zejście czerwonym szlakiem nad Popradzki Staw. W oddali widać Dolinę Złomisk

Nad Popradzkim Stawem

Popradzki Staw jest położony na wysokości 1494 m n.p.m. Nad jego brzegiem znajdują się dwa schroniska turystyczne. Jedno dużych rozmiarów, zwane jest Hotelem Górskim. Drugie natomiast jest znacznie mniejsze i nazywane jest schroniskiem Majlátha, ku czci działacza górskiego, z którego inicjatywy w 1879 roku wzniesiono tu pierwszy schron dla turystów.

Wokół Popradzkiego Stawu poprowadzono szlak turystyczny o kolorze żółtym. Ścieżka okrążająca staw nie jest zbyt długa, bo ma ok. 1,3 kilometra, więc zdecydowanie warto się nią przejść. Zwłaszcza iż widoki, jakie się z niej rozpościerają, są naprawdę przepiękne. Szczególnie świetnie widać Dolinę Mięguszowiecką z otaczającymi ją szczytami.

Popradzki Staw
Popradzki Staw
Popradzki Staw

Symboliczny Cmentarz pod Osterwą

Żółty szlak okrążający Popradzki Staw prowadzi również na Symboliczny Cmentarz pod Osterwą. Koniecznie należy się tutaj wybrać, zwłaszcza, iż dotrzemy do niego po ok. 15 minutach niezbyt forsownego marszu znad Popradzkiego Stawu. Na cmentarzu tym znajduje się ok. 300 tablic upamiętniających polskich i słowackich ludzi gór. Z pewnością dostrzeżecie tu charakterystyczne drewniane, kolorowe krzyże, które wykonane zostały przez słowackich rzeźbiarzy. W centralnej części symbolicznego cmentarza znajduje się kaplica, w której odprawiane są nabożeństwa.

Symboliczny Cmentarz pod Osterwą
Symboliczny Cmentarz pod Osterwą
Symboliczny Cmentarz pod Osterwą

Zielonym szlakiem do Szczyrbskiego Jeziora

Do Szczyrbskiego Jeziora wracamy inną drogą, niż wędrowaliśmy do góry. Najpierw z żółtego szlaku docieramy do niebieskiego, którym wędrujemy kawałek w stronę Popradzkiego Stawu. Jednak po zaledwie kilku minutach skręcamy w lewo wraz z zielonymi szlakowskazami. Szlak ten w pełni przebiega lasem, więc nie uświadczymy tu żadnych widoków. Jest za to cicho i spokojnie, a jedyne odgłosy, jakie nam towarzyszą to szum Hińczowego Potoku. Maszerując zielonym szlakiem docieramy do Triganu, skąd już dobrze nam znanym szlakiem schodzimy do Szczyrbskiego Jeziora.

Na zielonym szlaku w kierunku Szczyrbskiego Jeziora
OLYMPUS DIGITAL Na zielonym szlaku w kierunku Szczyrbskiego Jeziora

W Szczyrbskim Jeziorze postanawiamy jeszcze obejść dookoła jezioro i napawać się pięknymi widokami, jakie się znad jego brzegów rozpościerają. Widoczne są, m.in. Krywań, Przednie Solisko, Szatan, Wysoka, czy Kończysta. Jest na czym zawiesić oko i wpatrywać się w tą panoramę jak zahipnotyzowani. Nad Szczyrbskim Jeziorem znajduje się sporo kawiarni i restauracji. Jest także plac zabaw i zewnętrzna siłownia. jeżeli ktoś ma ochotę może również wypożyczyć łódkę i popływać nią po tafli tego pięknie położonego, tatrzańskiego stawu.

Szczyrbskie Jezioro
Szczyrbskie Jezioro
Nad Szczyrbskim Jeziorem
Szczyrbskie Jezioro

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału