Popękane pięty to letnia zmora wielu kobiet. Oto sposoby, jak poradzić sobie z krępującym problemem

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Popękane pięty to nie tylko problem estetyczny. Choć najczęściej sposobów na nie szukamy latem, gdy nosimy odkryte obuwie, to dbać o skórę pięt warto przez cały rok. W przeciwnym wypadku doskwierać nam może nie tylko dyskomfort, ale także ból, a choćby poważniejsze dolegliwości.
Domowe sposoby na popękane pięty
Domowe sposoby na popękane pięty, aby były skuteczne, należy stosować systematycznie. Warto wiedzieć, iż skóra na piętach jest niemal dwukrotnie grubsza niż w innych partiach naszego ciała, toteż naskórek w tym miejscu narasta bardzo gwałtownie i praktycznie nie jest w stanie sam się złuszczyć. jeżeli go nie usuniemy, to skóra utraci elastyczność, zacznie rogowacieć, a stąd już mały krok do pękania.
REKLAMA


Zrogowaciały naskórek stóp można samodzielnie usunąć w domowym zaciszu. W tym celu najpierw należy zmiękczyć pięty, na przykład mocząc stopy w miksturze sporządzonej z pół miski ciepłej wody, 150 ml mleka oraz 50 ml oliwy z oliwek. Po takiej kąpieli stopy przygotowane są na peeling. Można go wykonać z pomocą profesjonalnych kosmetyków do stóp, ale z powodzeniem można też przygotować mieszankę złuszczającą z domowych produktów. Wystarczy zmieszać 50 gramów cukru, dwie łyżki oliwy z oliwek i łyżkę soku z cytryny, a następnie tak powstałym preparatem masować pięty, śródstopie i palce przez kilka minut, by skórę wygładzić i nawilżyć. Nawilżanie jest zresztą konieczne po zabiegu złuszczania.
Pamiętajmy, iż skóra na piętach ma kilka gruczołów łojowych, co wpływa na brak jej nawilżenia i natłuszczenia. Dlatego warto w tym celu sięgnąć po kremy do stóp, w których składzie znajdziemy mocznik, witaminy z grupy B, kwas mlekowy i oleje roślinne, wskazana będzie także obecność mentolu.


Sposoby na popękane pięty
Sposoby na popękane pięty warto stosować zanim problem się nasili. Krótko mówiąc: najskuteczniejszym sposobem na pękanie pięt będzie zapobieganie powstawaniu uszkodzeń. Podjęcie działań pielęgnacyjnych, regularne złuszczanie zrogowaciałego naskórka ze stóp i odpowiednie nawilżanie skóry w tych rejonach to podstawy dbałości o skórę stóp.
Warto wiedzieć, iż kosmetyczki z reguły odradzają korzystanie z pumeksu czy tradycyjnej tarki do stóp. Dlaczego? Gromadzą się na nich bakterie, co nie sprzyja utrzymaniu higieny. Na dodatek tak przeprowadzane złuszczanie, jako proces inwazyjny, może sprzyjać zbyt szybkiemu odrastaniu zrogowaciałego naskórka. Zdecydowanie lepiej jest udać się na taki zabieg do specjalisty, bądź też skorzystać z profesjonalnych urządzeń do domowego użytku. Tu sprawdzą się więc elektroniczne tarki czy pilniki do pięt. Posiadają one wymienne, kryształowe głowice, delikatnie usuwające obumarły, zrogowaciały naskórek ze stóp. Z ich pomocą usuniemy nagniotki i modzele z powierzchni pięty, podeszwy czy spomiędzy palców stóp. Absolutnie nie można jednak po takim zabiegu zapominać o nawilżeniu stóp. Kremy lub balsamy ze składnikami nawilżającymi, natłuszczającymi, zmiękczającymi i wspierającymi regenerację skóry warto zresztą włączyć do codziennego rytuału pielęgnacyjnego.


Regeneracji skóry na piętach mogą sprzyjać też różne domowe zabiegi kosmetyczne, takie jak kąpiele stóp w miksturach o adekwatnościach regenerujących. Można do tego celu wykorzystać na przykład siemię lniane. Olej zawarty w jego nasionach wspiera elastyczność skóry, a także przyczynia się do jej zmiękczenia. Wystarczy niewielką ilość nasion zalać wrzątkiem, przestudzić i w tak przygotowanej kąpieli przez kilkanaście minut moczyć stopy. Ulgę pękającym piętom przyniosą też kąpiele w naparach ziołowych. Warto sięgnąć po znane z przeciwzapalnego działania liście brzozy, koszyczki nagietka czy ziele krwawnika. By napar dodatkowo wspierał regenerację i wykazywał działanie łagodzące, dobrze jest uzupełnić go o ziele nostrzyka oraz korzeń żywokostu.


Zobacz wideo Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja krok po kroku?


Skuteczne sposoby na popękane pięty
Jak widać skuteczne sposoby na popękane pięty, to przede wszystkim profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja stóp. Może w niej pomóc na przykład soda oczyszczona, która ze względu na swój zasadowy charakter działa zmiękczająco na twardy naskórek, a dodatkowo oczyszcza i lekko rozjaśnia skórę stóp. Dobre efekty daje 10-minutowa kąpiel stóp w niewielkiej ilości ciepłej wody (lub pół litra podgrzanego mleka) z dodatkiem dwóch łyżek sody oczyszczonej, której działanie warto wzmocnić następnie zastosowaniem kremu z mocznikiem. Z dwóch łyżek sody i łyżki wody można też przygotować gęstą pastę, którą należy wetrzeć w stopy, a po kilku minutach zmyć. Naskórek będzie w ten sposób przygotowany na złuszczanie elektronicznym pilnikiem.
Na popękane pięty skuteczny okaże się też masaż witaminą A. Wystarczy wmasować w pięty kapsułkę witaminy A, zaaplikować niewielką ilość tłustego kremu i założyć skarpetki. Już po kilku dniach stosowania takiej kuracji zauważymy poprawę.
Pękanie pięt mogą powodować: niewłaściwa higiena, niewystarczające nawodnienie organizmu, źle zbilansowana dieta, niedobory witaminy A, nieodpowiednie obuwie, nadwaga, cukrzyca, czynniki genetyczne. Pamiętajmy jednak, iż pękające pięty mogą być też symptomem poważniejszych chorób. jeżeli więc problem nasila się, koniecznie należy udać się do lekarza. Natomiast gdy pęknięcia pięt stają się głębokie i bolesne, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy dermatologa lub podologa.


Zobacz też: To mydło wymaże zaskórniki niczym gumka. Stosuj je regularnie, a pozbędziesz się też innych problemów
Idź do oryginalnego materiału