Paweł Grobelny otrzymał nagrodę główną w kategorii „PREZESTRZEŃ WSPÓLNA” w ramach corocznej inicjatywy „NAWW – Nagród Architektonicznych Województwa Wielkopolskiego”. Projekt dla Jeziora Słupeckiego otrzymał już nagrodę „Property Design Award 2024” dla najlepiej zaprojektowanej przestrzeni publicznej w Polsce oraz międzynarodową nagrodę przyznaną w Paryżu „DNA Paris Design Award 2024” w kategorii „Landscape Design”.
Pomosty Słupeckie nad Jeziorem Słupeckim
Uzasadniając wybór Kapituła poinformowała, iż „przyznaje nagrodę projektowi Pomosty Słupeckie – zagospodarowanie nadbrzeża Jeziora Słupeckiego za stworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej poprzez świadome i wyważone decyzje projektowe. Proste, geometryczne formy drewnianych pomostów harmonijnie wpisują się w krajobraz jeziora, umożliwiając obserwację natury z nowych perspektyw. Nadbrzeże stało się atrakcyjnym miejscem spotkań mieszkańców, dając im wiele możliwości spędzania czasu wolnego”.
Kapituła doceniła zwłaszcza rozsądne gospodarowanie środkami, prostotę, czytelność i użycie naturalnych materiałów. Drewniane elementy z czasem nabiorą patyny, co jeszcze bardziej podkreśli spójność z naturą.
Paweł Grobelny
Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe, hotelowe i mieszkalne. Projektował meble miejskie dla wielu europejskich miast. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine przed Biblioteką Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Jest autorem mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz dla dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Jak mówi projektant o nagrodzonej właśnie realizacji: „Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowanie raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy i turystów do częstego korzystania z tej przestrzeni”. Projekt ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formalną, a także wykorzystywaniem naturalnych materiałów – szczególnie drewna.
Projekt: Paweł Grobelny
Zdjęcia: Janusz Nowak – Dawid Majewski
Zobacz również:
- „Ciasny, ale Własny” oraz „Ciasny, ale Wysoki” – projekty domów od BXB studio
- Dom nad rzeką w Rumi – interesująca bryła z dachem solarnym