Pomidory w słoikach na zimę jak z puszki

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Najlepsze pomidory w słoikach na zimę jak z puszki, z których zrobisz świetną zupę, sos, gulasz, zapiekankę, sałatkę czy surówkę. Jak je zrobić? Jak najprościej. Tylko 2 składniki i bardzo szybki sposób wykonania.

Takie domowe pomidory są lepsze niż z puszki. Polecam zrobić zapas na zimę choćby z 10 kg. Pomidory są tak dobre, iż można jeść prosto ze słoiczka. Koniecznie zrób duży zapas na cały sezon. Zupa pomidorowa z takich pomidorków w słoikach to jest zimową porą prawdziwy rarytas. Sprawdź również moje pomidory w zalewie oraz pomidory kiszone, w których zakochasz się od pierwszego kęsa.

Składniki na pomidory w słoikach

Na każdy 1 kg pomidorów przygotuj 2 słoiki o pojemności 500 ml lub 3 słoiki 330 ml. U mnie 4500 g pomidorów zmieściłam w słoikach o łącznej pojemności 4200 ml. Masa 4,5 kg pomidorów po obraniu (skórki plus zielone pozostałości po szypułkach) wyszła mi około 4275 g.

Najlepsze są twarde i mięsiste pomidory np malinowe lub lima, które mają małą ilość soku.

  • 1 kg pomidorów (waga przed obraniem)
  • 1 łyżeczka soli kamiennej

Sposób wykonania pomidorów w słoikach na zimę jak z puszki

Do zrobienia moich pomidorków jak z puszki potrzebować będziemy jedynie: miski lub garnka do zalania warzyw wrzącą wodą oraz ostrego nożyka. Przygotuj też czyste i wyparzone słoiki oraz nakrętki. Duże słoiki o pojemności 900 – 720 ml nadają się idealnie zimową porą na zupę.

Krok 1 – przygotowuję pomidory, słoiki i nakrętki

Pomidory wrzucam do miski i zalewam wrzątkiem. Po upływie 2 minut, odcedzam i zalewam zimną wodą. Możesz obierać pomidory zalane wrzątkiem, ale polecam dodatkowo zalać je zimną wodą. Dzięki temu skórka schodzi praktycznie sama. Wycinam nożykiem zieloną pozostałość po szypułkach i dzięki palców lub nożyka usuwam skórkę, która bardzo łatwo schodzi. jeżeli nie masz czasu, to opcjonalnie możesz pominąć ten krok. Po prostu skórkę usuniesz zimową porą. Bardzo łatwo schodzi, bo pomidorki są pasteryzowane.

Obrane pomidory kroję na pół lub w ćwiartki (możesz też zostawić część całych pomidorów) i wrzucam do miski na 1 godzinę. Wszystko oprószam solą i mieszam ze sobą kilka razy w przeciągu godziny.

Po tym czasie pomidorki puszczą sok i nie trzeba dodawać wody. Do pomidorów nie dodaję przypraw, ale jeżeli chcesz, możesz dodać swoje ulubione przyprawy. Pomidory tylko z solą są uniwersalne i mogę używać do wielu potraw.

Gdy pomidory puszczają sok w soli, dokładnie myję i wyparzam słoiki oraz nakrętki. Większe ilości wkładam do zmywarki, w której myję i wyparzam. Słoiki nie mogą mieć szczerbień. Natomiast nakrętki najlepiej aby były nowe lub w bardzo dobrym stanie. Uszkodzone lub z nalotem rdzy nakrętki, są najczęstszym powodem zepsutych przetworów na zimę.

Krok 2 – nakładam pomidory do słoików

Do umytych i wyparzonych słoików nakładam pomidory wraz z sokiem. Pozostawiam około 1 cm wolnej przestrzeni u góry słoików. Następnie dzięki czystej ściereczki bawełnianej lub ręcznika papierowego wycieram ranty słoików oraz nakrętki do suchego i mocno zakręcam.

Krok 3 – pasteryzuję pomidory w słoikach na zimę

Mniejsze ilości pasteryzuję w garnku, a większe w piekarniku. Zimne słoiki wkładam do zimnej wody w garnku lub chłodnego piekarnika. Natomiast gorące słoiki do gorącej wody lub piekarnika. Dzięki temu zapobiegam pęknięciu szkła. W naszym przypadku słoiki są zimne (temperatura pokojowa).

Metoda pasteryzacji w garnku

Na dno większego garnka kładę bawełnianą ścierkę kuchenną i umieszczam słoiki z pomidorami. Nie powinny się ze sobą stykać. Następnie wlewam zimną wodę, aby sięgała do 3/4 lub 4/5 wysokości słoików. Gotuję na średnim ogniu. Gdy woda się zagotuje, zmniejszam ogień na mniejszą moc, aby woda tylko lekko bulgotała. Od czasu zagotowania się wody, pasteryzuję słoiki 330 – 500 ml przez 15 – 20 minut, a większe 720 – 900 ml przez około 20 – 25 minut.

Metoda pasteryzacji w piekarniku

Do chłodnego piekarnika wkładam słoiki z pomidorami. Nastawiam temperaturę na około 120 – 130 stopni C i nagrzewam z termoobiegiem. Od czasu, gdy piekarnik się nagrzeje, pasteryzuję słoiki przez około 30 minut w temperaturze 120 – 130 stopni C z termoobiegiem.

Ostrożnie wyjmuję słoiki z wody lub piekarnika i układam do góry dnem na blacie kuchennym wyścielonym ręcznikiem lub ścierką kuchenną. Wierzch przykrywam ręcznikiem i pozostawiam do całkowitego ostygnięcia. Na drugi dzień, gdy ostygną, wynoszę do chłodnej i ciemnej piwnicy lub spiżarni.

Pomidorki w słoikach na zimę są dobre przez co najmniej rok od zrobienia. Najdłużej miałam takie pomidory przez 2 lata i przez cały czas były dobre.
Życzę smacznego.

Idź do oryginalnego materiału