Znudziły Ci się codzienne kanapki z wędliną lub serem żółtym? Świetnie się składa! Mam dziś specjalnie dla Ciebie pomidorową pastę z makreli wędzonej, która jest prosta w zrobieniu i obłędnie pyszna.
Bardzo lubię wszelkiego rodzaju pasty do kanapek. Są proste i szybkie w zrobieniu. Najbardziej lubię w nich to, iż są wilgotne i świetnie smakują z kromką chleba oraz kiszonym ogórkiem. Kanapki z pomidorową pastą z makreli gwałtownie znikają z talerza. To mój niezapomniany smak z dzieciństwa. Mama często robiła pastę z makreli na śniadanie lub kolację. Fantastyczny smak zachwyci nie jednego niejadka. Nie kupisz takiego przysmaku w sklepie. Trzeba zrobić go samemu 🙂 Sprawdź przepis na oryginalną w smaku pastę.
Pomidorowa pasta z makreli – składniki
Kaloryczność: 165 kcal w 100 g.
Z podanych składników otrzymasz około 10 porcji na kanapki.
- 1 makrela wędzona (u mnie masa około 290 g, a po obraniu ze skóry i ości około 220 g mięsa)
- 3 jajka ugotowane na twardo (rozmiar L)
- 100 g cebulki (1 mała sztuka czerwonej lub białej cebulki)
- 3 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka majonezu lub jogurt naturalnego ewentualnie gęstej śmietany
- 1 płaska łyżka musztardy
- pół łyżeczki słodkiej papryki
- 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego
- łyżka masła lub oleju do podsmażenia cebuli
Opcjonalnie dodatki i zamienniki:
Do pasty możesz dodać też 1 ogórka kiszonego lub konserwowego. Sprawdzą się także suszone pomidory z zalewu w oleju. Czasami dodaję również rzodkiewkę i szczypiorek. jeżeli lubisz, możesz też dodać 1 zmiażdżony ząbek czosnku. Dla poprawy smaku i konsystencji możesz także dać 1 łyżkę keczupu.
Sposób wykonania pomidorowej pasty z makreli
Do przygotowania pasty potrzebować będziemy przede wszystkim: rondla, miski, ostrego noża i deski do krojenia.
Krok 1 – przygotowuję jajka i makrelę
Jajka gotuję na twardo. prawdopodobnie wiesz jak to zrobić. Ale jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak ugotować jajka, aby nie miały nieestetycznej, zielonej obwódki, to przeczytaj https://ania-gotuje.pl/przepis/ile-gotowac-jajko-na-twardo/
Ugotowane jajka studzę i obieram ze skorupek. Następnie kroję w kostkę 3 – 5 mm i wrzucam do miski.
W trakcie gotowania się jajek, obieram makrelę ze skórki i dokładnie pozbywam się ości. Palcami rozdrabniam na mniejsze kawałki i wrzucam do miski.
Za pomocą widelca rozgniatam w misce jajka i makrelę.
Krok 2 – podsmażam cebulkę
Cebulkę obieram z łupinek i kroję w drobną kostkę. Na rozgrzanej patelni rozgrzewam tłuszcz (1 łyżka masła lub oleju) i wrzucam cebulkę. Na średnim ogniu często mieszając, podsmażam cebulę przez około 3 – 5 minut, aż zmięknie i się zeszkli. Odstawiam do ostudzenia i wrzucam do miski z makrelą i jajkiem.
Krok 3 – dodaję przyprawy i sos pomidorowy
Do miski z makrelą, jajkiem i cebulką dodaję też: koncentrat pomidorowy, majonez lub jogurt naturalny oraz musztardę. Oprószam także przyprawami: świeżo zmielony pieprz czarny oraz słodką paprykę. Nie dodaję soli, gdyż ryba jest według mnie wystarczająco słona. jeżeli chcesz możesz oczywiście oprószyć pastę solą.
Całość rozgniatam widelcem i mieszam ze sobą dokładnie, aż powstanie jednolita pasta. Jeśli lubisz gładką pastę na kanapki, to zmiksują ją dzięki blendera. Plusem użycia blendera, jest pozbycie się ewentualnych ości. Próbuję smak i w razie potrzeby doprawiam przyprawami. Wstawiam do lodówki na 1 – 2 godziny, aby smaki się przegryzły.
Pasta jest już gotowa do spożycia. Pomidorowa pasta z makreli znika błyskawicznie zaraz po zrobieniu. jeżeli jednak chcesz ją przechowywać na dłużej, to spokojnie postoi szczelnie zamknięta w lodówce do 2 – 3 dni. Sprawdź także klasyczną pastę z makreli.
Życzę smacznego!