Polskie Malediwy Jaworzno, czyli Park Gródek w Jaworznie

manawpodrozy.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Polskie Malediwy


Polskie Malediwy to wyjątkowe miejsce na mapie Jaworzna i województwa śląskiego! Tak potocznie nazywany jest Park Gródek, ulokowany w tym śląskim mieście. Powstały na obszarze dawnego kamieniołomu dolomitu wspaniale zagospodarowany teren rekreacyjny, już od kilku lat przyciąga rzesze turystów. Wszystko za sprawą turkusowej wody oraz zatopionych pod jej taflą kładek. To właśnie za ich sprawą, Jaworzno ma swoje Polskie Malediwy!

Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie
Polskie Malediwy można odwiedzić również na rowerze

Polskie Malediwy to powszechnie przyjęta nazwa Arboretum w Jaworznie. Znajduje się ono na terenie Parku Gródek, który powstał w wyniku rewitalizacji terenów pokopalnianych. W XX wieku na terenie dzisiejszych Polskich Malediwów funkcjonowała kopalnia dolomitu. Kilkanaście lat po jej zamknięciu postanowiono zamienić jej teren w wyjątkowy obszar rekreacyjny. Jest on nie tylko popularny wśród mieszkańców Jaworzna, ale i ogromnej liczby turystów, których z roku na rok przybywa. Przyciąga ich tutaj nie tylko unikatowy krajobraz, ale świetna infrastruktura. Składa się na nią sieć ścieżek spacerowych, ławki, altany, oraz tablice dydaktyczne. Tym, co jednak najbardziej przyciąga uwagę turystów, są kładki prowadzące po tafli wody jednego ze stawów.

Polskie Malediwy – zbiornik Wydra
Polskie Malediwy charakteryzują się wyjątkową turkusową barwą

Polskie Malediwy w Jaworznie — jak tutaj dojechać?

Park Gródek w Jaworznie, który popularnie nazywany jest Polskimi Malediwami, znajduje się w północno-wschodniej części tego miasta, w dzielnicy Pieczyska. Z Katowic to zaledwie 30, a z Krakowa 60 kilometrów drogi.

Jeśli poruszacie się samochodem, to w okolicy Parku Gródek przygotowano kilka sporej wielkości parkingów. Najlepiej udać się na ulicę Jana III Sobieskiego, gdzie na przybywających swoim własnym środkiem transportu czeka kilkaset miejsc parkingowych. Spory parking znajduje się także przy ulicy Karola Pniaka oraz tuż obok cmentarza komunalnego na ulicy Jaworowej.

Do Parku Gródek dojedziemy także komunikacją miejską. Docierają tu autobusy PKM Jaworzno, również te jadące z dworca PKP (np. linia 304). Przystankiem docelowym dla nas powinien być „Pieczyska Centrum Nurkowe”. Z niego wyjdziemy wprost na ulicę Płetwonurków, która doprowadzi nas w samo serce Polskich Malediwów.

Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Gródek?

I tu mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość! Wstęp do Parku Gródek w Jaworznie jest bezpłatny! Co więcej, Polskie Malediwy można oglądać 24 godziny na dobę, przez cały rok. Teren nie jest w żaden sposób zamykany na noc. Jednak udając się tutaj wieczorową porą, zachowajcie szczególną ostrożność! Wszystko dlatego, iż niektóre ścieżki prowadzą tuż nad samym urwiskiem dawnego kamieniołomu.

Wspomniane skałki w Arboretum w Jaworznie

Park Gródek z wózkiem?

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, Park Gródek może poszczycić się rozbudowaną siecią ścieżek spacerowych. W znacznej części są one przystosowane do tego, by poruszać się po nich wózkiem — czy to dziecięcym, czy inwalidzkim. Wózkiem dotrzemy do stawów — Wydra oraz Orka, zarówno od strony ulicy Sobieskiego, jak i ulicy Jaworowej. Dla wózków niedostępna jest tylko ta część parku, która prowadzi wzdłuż górnych krawędzi kamieniołomu nad zbiornikiem Wydra, a następnie obok bacówki do ulicy Płetwonurków.

Do Parku Gródek można również wejść z psem, należy jednak pamiętać, by go cały czas mieć na smyczy. Zabronione jest natomiast biwakowanie, w tym rozbijanie namiotów. Zawiedzeni będą także ci, którzy chcieliby skorzystać z kąpieli. Ta, w obu zbiornikach jest zabroniona.

Część alejek w Parku Gródek nadaje się do jazdy wózkiem

Park Gródek w Jaworznie — co warto zobaczyć?

Nie ważne, od której strony wejdziecie na teren Parku Gródek, to czekać na Was będzie mapa, pozwalająca nieco zorientować się w okolicy. Na początek polecamy Wam wizytę w sercu arboretum, które pięknie “przystrajają” wysokie na kilkadziesiąt metrów skały. Szczególnie malowniczo jest tu o zachodzie Słońca, kiedy są one oświetlone. Skały te zobaczymy zaraz po wejściu na teren parku od ulicy Jaworowej. jeżeli natomiast do parku wchodzicie od ulicy Sobieskiego, to nieco musicie tu zboczyć. Jednak zdecydowanie warto!

Polskie Malediwy -brama wjazdowa wraz z mapą okolicy
Polskie Malediwy to nie tylko turkusowa woda w stawach, ale i piękna roślinność

Oprócz odkrytej grupy skał możemy tu oglądać wyjątkową roślinność. Możemy tu dojrzeć unikatowe ciepłolubne murawy, łąki, czy siedliska naskalne. Zobaczymy tu także możemy rośliny wodne. To wszystko ze względu na bardzo podmokły teren. Właśnie przez to czasem niektóre z alejek mogą być zalane, a przejście nimi niemożliwe.

Zbiornik Koparki

Koparki (zwane inaczej Orka) to jeden z dwóch zbiorników wodnych, które możemy zobaczyć w Parku Gródek. To teren dawnego kamieniołomu “Gródek”, w którym wydobywano dolomit. Z powstaniem tego zbiornika związana jest dość interesująca historia. W 1997 roku zakład wydobywczy dolomitu ze względu na niezapłacone rachunki został odcięty od prądu. W efekcie nastąpiło zatrzymanie pracy pomp. Skutkowało to bardzo szybkim zalaniem wyrobiska. Na jego dnie pozostał sprzęt zakładu, w tym dwie koparki. To właśnie od nich zbiornik ten wziął swoją nazwę, która jest aktualnie używana.

Polskie Malediwy – zbiornik „Koparki”
Polskie Malediwy -zbiornik „Koparki”

Dzisiaj zbiornik Koparki jest wykorzystywany przez nurków. Funkcjonuje tu jedno z najbardziej znanych w Polsce centrów nurkowych — Diving Marina “Koparki”. Na osoby eksploatujące zbiornik czekają dwie słynne koparki, a także inny sprzęt, który pozostał po funkcjonującym do lat 90. ubiegłego stulecia zakładzie.

Gdzie znajdziemy Polskie Malediwy?

Zapewne zadajecie sobie pytanie, a gdzie te słynne Polskie Malediwy? Tak nazywany jest obszar wokół drugiego ze zbiorników wodnych znajdujących się na terenie Parku Gródek. Mowa o zbiorniku Wydra. Od zbiornika Koparki dojdziemy do niego po ok. 10 minutach. Aby do niego dotrzeć, musimy trzymać się adekwatnych kierunkowskazów. Po drodze miniemy altanę, pod której dachem odnajdziemy rzeźbę wydry. Nawiązuje ona do nazwy zbiornika wodnego.

Polskie Malediwy, czyli Zbiornik Wydra z niesamowitymi kładkami na tafli wody
Rzeźba Wydry przy jednym ze stawów w Parku Gródek w Jaworznie

W końcu docieramy nad brzeg zbiornika Wydra. Otaczają go wysokie na kilkadziesiąt metrów ściany kamieniołomu. Robią one z tej perspektywy niesamowite wrażenie! Na tafli wody zbiornika Wydra zostały zamontowane kładki, a także altanki. To właśnie ta instalacja, a także turkusowa woda, która ją otacza, sprawia, iż wydaje nam się, iż jesteśmy na Malediwach! Kładka w zależności od stanu wody zbiornika jest okresowo zalewana. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zdjąć buty i przejść się po niej! Spacer po ok. 100 metrach kładki jest dużą frajdą — zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pamiętajcie jednak. iż kąpiel w zbiorniku jest zabroniona! Moczenie stóp musi Wam wystarczyć!

Niezwykły widok na Polskie Malediwy

Nad zbiornikiem znajdziecie sporo miejsca, by zorganizować sobie piknik. Można tu rozłożyć koc, bądź spędzić czas pod wspomnianą wcześniej wiatą. Pamiętajcie jednak, żeby zabrać ze sobą śmieci! Są tutaj śmietniki, ale liczba osób odwiedzających to miejsce jest ogromna, więc bardzo gwałtownie się one zapełniają! W Parku Gródek nie można również rozpalać ognia. Zatem, jeżeli myślicie o ognisku, to wybierzcie inne miejsce!

Polskie Malediwy, czyli Zbiornik Wydra z niesamowitymi kładkami na tafli wody
Polskie Malediwy – kładki na stawie Wydra mogą czasem znaleźć się pod wodą

Najpiękniejsza ścieżka z widokiem na Polskie Malediwy!

Jeśli myśleliście, iż to już koniec przygody z Parkiem Gródek, to jesteście w błędzie! Przed nami spacer ścieżką prowadzącą wokół zbiorniku Wydra. Jak się możecie domyśleć, wiedzie ona wzdłuż górnej krawędzi ścian kamieniołomu. Musicie być zatem bardzo ostrożni, bo większość trasy nie jest w żaden sposób zabezpieczona! Wzdłuż ścieżki znajdziemy kilka punktów widokowych, z których możemy ujrzeć zapierające dech w piersiach krajobrazy!

Polskie Malediwy można zwiedzać również na rowerach
Widok na Zbiornik Wydra ze ścieżki, która go okrąża

Po okrążeniu zbiorniku Wydra możemy przejść ścieżką biegnącą wzdłuż wschodniej część Parku Gródek. Dotrzemy nią do punktów widokowych, z których możemy zobaczyć, m.in. Zbiornik Koparki. Idąc dalej, dotrzemy natomiast do bacówki. W okresie letnim, na sąsiadującym pastwisku spotkamy również owce. Następnie ścieżka schodzi stopniowo w dół i doprowadza nas do skrzyżowania ulic Sobieskiego i Płetwonurków. Tutaj w okresie wiosenno-letnim funkcjonuje sporo punktów gastronomicznych.

Polskie Malediwy w Jaworznie

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału