"Polskie Carcassone" urzeka turystów malowniczymi widokami. Kiedyś mieściła się tu szkoła katów

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: iStock/Mia_Garrett


Niewielkie miasteczko położone w dolinie rzeki Ropy zachwyca swoją historią i architekturą. Nazywane małym Krakowem lub polskim Carcassone przyciąga urokliwym układem urbanistycznym i licznymi zabytkami, które przetrwały stulecia. Co skrywa ta perełka województwa małopolskiego?
Biecz, położony w malowniczym zakątku Małopolski, to miejsce, które skrywa w sobie historię sięgającą średniowiecza. Nie bez powodu nazywany jest małym Krakowem - dawniej należał do najważniejszych ośrodków w Polsce, a dziś urzeka zabytkami pamiętającymi czasy, gdy pełnił rolę królewskiej siedziby. To idealna propozycja dla tych, którzy chcą poznać mniej znane, ale równie fascynujące miasta na turystycznej mapie kraju.

REKLAMA







Zobacz wideo Europa, Chiny, Trump i jego plany. Czy już po nas? [Co to będzie odc.41]



Do jakiego województwa należy Biecz? Królewska przeszłość małego Krakowa
Biecz, położony w powiecie gorlickim (województwo małopolskie), to miasto z wielowiekową tradycją. W średniowieczu znajdowała się tu królewska siedziba. Władysław Łokietek wraz z całym dworem rezydował na tutejszym zamku w latach 1311-1312. Choć budowla w stylu gotyckim została rozebrana już w XV wieku, to liczne ślady przeszłości zachowały się do dziś. Spacerując uliczkami, można podziwiać fragmenty dawnych murów i fortyfikacji obronnych wraz z basztą katowską i kowalską, które przywodzą na myśl malownicze Carcassone.

Silna pozycja historyczna sprawiła, iż Biecz był jednym z największych miast Królestwa Polskiego do XVII wieku. Miasto stanowiło istotny ośrodek urzędniczy. […] To właśnie na terenie nieistniejącego już dziś bieckiego zamku, Konrad Mazowiecki podpisał w 1228 roku nieszczęsny dla Polski dokument sprowadzający Krzyżaków na ziemie chełmińską

- czytamy na stronie visitmalopolska.pl.
Biecz kryje też mroczne opowieści. Istniała tutaj szkoła katów, o czym przypomina muzealna ekspozycja. Jednak nie obawiajcie się - zwiedzanie tego miejsca to fascynująca podróż, która z pewnością nie ograniczy się do ciemnych stron historii.


Biecz: Renesansowe piękno i niepowtarzalny klimat. Miasto, które warto odwiedzić
Zwiedzanie Biecza najlepiej rozpocząć od miejsca centralnego - rynku, otoczonego niewysoką zabudową charakterystyczną dla małopolskich miasteczek. Króluje nad nim wieża ratuszowa oraz Dom Barianów-Rokickich - budynek z niezwykle bogatą historią. W jego wnętrzu mieści się najstarsze muzeum w południowo-wschodniej Polsce, a jego ekspozycja ukazuje dawne życie miasta. Następnie warto udać się na deptak nad rzeką Ropą, by odpocząć w otoczeniu natury.




Dla tych, którzy potrzebują chwili wytchnienia na łonie natury od zwiedzania miasta, polecamy spacery wzdłuż rzeki Ropa deptakiem, będącym jednocześnie pięknym miejscem widokowym. Wytrwali mogą przespacerować się w stronę kładki, by spojrzeć na miasto z szerszej perspektywy. Odpoczynku można zażyć także w Ogródku Dydaktycznym

- napisano na stronie visitmalopolska.pl.
Zobacz też: Odwołano część lotów do Polski. Na lotniskach zapanował prawdziwy chaos
Biecz to idealne miejsce dla tych, którzy cenią spokojne, historyczne miejscowości. Często zaglądają tu kuracjusze z uzdrowisk Wapienne i Wysowa, a także miłośnicy Beskidu Niskiego. To doskonały kierunek, by poznać mniej zatłoczoną, a równie urzekającą stronę Małopolski.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału