Polski Standard Płatności (PSP) to polskie przedsiębiorstwo założone w 2014 roku z inicjatywy sześciu polskich banków - Alior Banku, Banku Millennium, Santander Banku Polska, ING Banku Śląskiego, mBanku i PKO Banku Polskiego. Celem tej współpracy było stworzenie wspólnego standardu płatności mobilnych, który ułatwi Polakom robienie codziennych zakupów i przelewów. Taki produkt udało się wprowadzić na rynek już w 2015 roku, znany powszechnie jako Blik. System od lat cieszy się ogromnym powodzeniem, a niedawno doceniono go choćby za granicą.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy Polska zbankrutuje? Ekonomia chłopskiego rozumu [Co to będzie odc.27]
Ile osób korzysta z Blika? System odnotowuje kolejne rekordy
W czwartek 8 maja na stronie Blika pojawił się istotny komunikat podsumowujący wyniki z pierwszych trzech miesięcy 2025 roku. Jak się okazuje, w minionym kwartale użytkownicy zrealizowali łącznie 665 milionów transakcji, czyli o 28 procent więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost odnotowano w obszarze płatności zbliżeniowych, bowiem ich liczba wzrosła aż o 86 procent (prawie 73 miliony operacji). Co więcej, płatności zbliżeniowe stanowiły niemal połowę wszystkich operacji wykonywanych Blikiem w punktach sprzedaży stacjonarnej. Zaobserwowano również, iż Blik ma ogromne znacznie w e-commerce, czyli handlu elektronicznym. Coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania podczas dokonywania płatności online.
Najwięcej, bo aż 325,5 mln razy, płacono BLIKIEM za zakupy online (wzrost 23 proc. r/r). Ich wartość wyniosła 49,5 mld zł, rosnąc o 31 proc. względem analogicznego okresu ub. r. Średnia kwota jednej operacji w tym kanale to 152 zł. Natomiast w przypadku usługi BLIK Płacę Później, była ona znacznie wyższa i sięgnęła 317 zł
- czytamy w komunikacie na stronie systemu. Wyniki są imponujące również w obszarze przelewów na telefon. W pierwszym kwartale 2025 roku zarejestrowano ponad 18,7 milionów numerów telefonów i wykonano aż 167 milionów takich transakcji. To o 27 procent więcej niż w ubiegłym roku.
Zobacz też: Korzystanie z tych ładowarek może być niebezpieczne. Wystarczy 80 sekund, aby stracić dane i pieniądze
Czy BLIK jest tylko w Polsce? Rośnie popularność systemu za granicą
Polacy doceniają możliwość dokonania szybkich i bezpiecznych płatności nie tylko w kraju, ale również za granicą. Coraz więcej osób korzysta z polskiego systemu w podróży, co przekłada się później na wyniki. Jak czytamy w komunikacie, do tej pory transakcje zbliżeniowe wykonane dzięki Blika zarejestrowano w aż 163 krajach. Wygląda na to, iż rozwijanie tego systemu w innych częściach świata to jeden z głównych celów przedsiębiorstwa.
Przelewy między użytkownikami - niezależnie od tego, w którym kraju się znajdują i w jakim banku mają konto - powinny być tak samo proste i szybkie. To nasza ambicja i kierunek, w którym zmierzamy. Wierzymy, iż interoperacyjność w obszarze P2P będzie jednym z istotnych filarów przyszłego, paneuropejskiego systemu płatniczego. BLIK, dzięki swojemu modelowi opartemu na współpracy z bankami i silnej pozycji na rynku, może odegrać w tym procesie znaczącą rolę jako łącznik między ekosystemami i promotor europejskiej niezależności technologicznej w finansach
- powiedział Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, cytowany na stronie Blika.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.