"Polska Sahara" przeniesie cię do innego świata. To najpiękniejsze miejsce nad Bałtykiem

gazeta.pl 3 tygodni temu
O tym, iż Bałtyk od lat stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków na wakacje, nie trzeba nikogo przekonywać. Opalanie się i barykadowanie za parawanem to jednak niejedyne aktywności, jakie polskie wybrzeże ma do zaoferowania. Turyści upodobali sobie zwłaszcza jedną lokalizację - i trudno im się dziwić. Tamtejsze krajobrazy biją na głowę zagraniczne destynacje.
Polacy mogą uważać się za szczęściarzy. W końcu nie każdy naród może pochwalić się setkami kilometrów piaszczystych plaż, a także bezlikiem tętniących życiem kurortów turystycznych, sielskich wiosek, urokliwych uzdrowisk i ciekawych atrakcji. Która część Bałtyku jest jednak uważana za najpiękniejszą? Wielu przyjezdnych jest w tej kwestii zgodnych. To Słowiński Park Narodowy, na którego terenie znajdują się jedyne w swoim rodzaju ruchome wydmy.


REKLAMA


Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]


W SPN zlokalizowany jest największy w Europie pas ruchomych wydm. Rozległa piaszczysta pustynia nie bez powodu nazywana jest "polską Saharą". Położenie na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko w połączeniu z wiatrem sprawia, iż wydmy przemieszczają się przed oczami turystów. Co ciekawe, mogą się one wzbić na wysokość choćby kilkudziesięciu metrów.


Największą z wydm jest Łącka Góra o wysokości ponad czterdziestu metrów. Z jej szczytu roztacza się widok, który zapiera dech w piersiach. Otaczający zewsząd pustynny krajobraz nadaje miejscu baśniowego klimatu. Przebywając tam, można się poczuć jak w zupełnie innej rzeczywistości.


Jakie atrakcje czekają na turystów w Słowińskim Parku Narodowym? Tu się nie da nudzić
Wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego kosztuje dziesięć złotych. Na miejscu można skorzystać ze stojaków dla rowerów, parkingu, a choćby meleksa. Na terenie parku można także podziwiać dawną wyrzutnię rakietową. To gratka dla miłośników militariów. Fani przejażdżek rowerowych ucieszą się z kolei na wieść o tym, iż wzdłuż Bałtyku ciągnie się wiele oznakowanych szlaków, dzięki którym można zachwycać się morskimi pejzażami. Polecamy również odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej w pobliżu malowniczego Jeziora Łebsko.


Czołpino w Słowińskim Parku NarodowymFot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Punktem obowiązkowym wycieczki jest też Martwy lub Zatopiony Las. Znajduje się on pomiędzy Czołpinem a Rowami, na wysokości Jeziora Dołgie Wielkie. Żeby go zobaczyć, należy trzymać się ustalonej ścieżki. To z pewnością widok, którego nie sposób wyrzucić z pamięci. Po co najczęściej jeździsz nad Bałtyk? Zapraszamy do udziału w sondzie.
Idź do oryginalnego materiału