Polska rakieta wystrzelona w kosmos. Historyczny skok w stronę zielonej technologii – Sekcja angielska

humanmag.pl 2 dni temu

Z Andøya w Norwegii pomyślnie wystartowała rakieta IRL-33 Amber 2K, zaprojektowana przez Aviation Poland i współfinansowana przez Polsę, pierwsza rakieta suborbitalna wykorzystująca 98% nadtlenek wodoru jako utleniacz. Wzniósł się na wysokość około 100 km i osiągnął próg kosmosu.

Rakieta wyposażona jest w hybrydowy układ napędowy wykorzystujący nadtlenek wodoru jako utleniacz oraz silniki na paliwo stałe. Może osiągnąć prędkość prawie 1,4 km/s. Ten przełomowy wynalazek powstał w celu przeprowadzenia testów technologicznych dla przemysłu kosmicznego i celów naukowych. Jednak ich zastosowania są znacznie szersze, począwszy od badań atmosfery po eksperymenty prowadzące do nowego spojrzenia na przestrzeń kosmiczną.

„Dzięki temu projektowi i zastosowanym w nim technologiom chcemy udowodnić światu, iż elementy zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska podróży kosmicznych są możliwe” – wyjaśnił dr hab. Paweł Stężycki, dyrektor instytutu, tuż przed lotem testowym. Dalsze szczegóły dotyczące tego przełomowego osiągnięcia zostaną ogłoszone w najbliższy piątek.

3 lipca 2024 zapisze się w historii #Technologia kosmiczna w szczególny sposób. ILR-33 #BURSZTYN 2K, 1. #Rakieta do stosowania 9⃣8⃣% nadtlenku wodoru jako środka utleniającego, produkowanego przez firmę @AviationPolandwspółfinansowany przez #POLSA został pomyślnie wystrzelony z Andøya Więcej informacji w piątek! pic.twitter.com/Z8nfN4KshF

— Polska Agencja Kosmiczna (@POLSA_GOV_PL) 4 lipca 2024 r

Źródło: x.com/@POLSA_GOV_PL/@AviationPoland/gov.pl

(poseł)


Idź do oryginalnego materiału