Polska perełka. Kiedyś była ruiną, dziś zachwyca. "Każdy zabytek w Polsce powinien tak wyglądać"

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Facebook/Visit Poland, fot. w tle pexels-roman-odintsov


Pałac w Chróstniku na Dolnym Śląsku to prawdziwa perełka. Przez lata popadał w ruinę, jednak dostał drugą szansę. Nowy właściciel zainwestował kilkanaście milionów w odbudowę obiektu. Początkowo miał stać się hotelem, jednak przeznaczono go na prywatną rezydencję.
Pałac w Chróstniku znajduje się w województwie dolnośląskim, powiecie lubińskim, w gminie Lubin. Powstał na miejscu istniejącego zamku z XIV wieku wzniesionego przez ród von Brauchitsch. W latach 1723-1728 obiekt został przebudowany na polecenie pułkownika wojsk króla Polski Georga Karla von Haugwitza. Prace wykonano według projektu architekta Martina Frantza.
REKLAMA


Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie


Pałac w Chróstniku na Dolnym Śląsku. Ruina zamieniła się w prawdziwą perełkę
Po zakończeniu II wojny światowej pałac przejęli Rosjanie i utworzyli tam szpital wojskowy. W latach 50. XX wieku miejsce trafiło w ręce Polaków. W ograbionym i zniszczonym obiekcie powstał Centralny Ośrodek Szkolenia Kombajnistów Ministerstwa Rolnictw. 10 lat później przekształcono go w Szkołę Rolniczą, a w latach 70. w internat. W 1976 roku wybuchł pożar, a budynek częściowo spłonął.


Dariusz Miłek, nowy właściciel postanowił dać mu drugie życie. Remont wystartował w 2009 roku. Głównym autorem projektu odbudowy był znany z m.in. wizualizacji zamku Krzyżtopór architekt Tomasz Kuls (Studio Architektury ''TEKA''). Z kolei architektami wnętrz byli Wiesław Olko (O&O European Design), Małgorzata Górka-Jodłowska i Janusz Giza (Biuro Projektowe ''Artifex''), M.W. Jodłowscy ze Szczawna-Zdroju oraz Architekt Dziedzictwa Kulturowego Andre Drozd z Barbizonu we Francji.
Według szacunków inwestycja pochłonęła kilkanaście milionów złotych. Planowano, by po remoncie budynek pełnił rolę hotelu, jednak ostatecznie jego przeznaczenie to prywatna rezydencja.
Nie tylko Polacy, ale i obcokrajowcy są zachwyceni tą perełką architektury. "Podoba mi się"
Obcokrajowcy, są zachwyceni tym, jak odmieniono wygląd pałacu. Pod postem na Facebooku dotyczącym renowacji, możemy przeczytać komentarz, doceniający fakt, iż "po wojnie budynki w Polsce są odbudowywane tak wiernie, iż gdybyś nie wiedział, pomyślałbyś, iż te wszystkie wspaniałe budowle mają wiele stuleci".


Podoba mi się sposób, w jaki Polska zawsze dba o historię [...] Piękna renowacja


- czytamy.


Wielu internautów pisze o wycieczkach po Polsce pozytywnie. W komentarzach możemy przeczytać, iż tym, którzy odwiedzili nasz kraj, bardzo się podobało i chętnie wrócą tu ponownie.
Idź do oryginalnego materiału