Polska a nowa konstytucja: Czy jest to konieczność?

plotkosfera.pl 5 godzin temu

W ostatnich czasach temat nowej konstytucji wraca na polityczną agendę coraz częściej. Głos w sprawie zabrał poseł PiS Zbigniew Bogucki, który już niedługo stanie na czele Kancelarii Prezydenta. W jego ocenie przyszedł czas na poważną debatę nad fundamentem ustrojowym państwa. Bogucki powiedział, iż „musimy myśleć bardzo poważnie o projekcie nowej konstytucji. Takie sygnały idą z wielu miejsc, jeżeli chodzi o kwestie naukowe i akademickie. Trzeba to zebrać i się nad tym pochylić. Proces decyzyjny w sprawach międzynarodowych i bezpieczeństwa jest dzisiaj utrudniony, bo ten kształt konstytucji wymusza konflikt”.

Aby sprawdzić, jak obywatele reagują na pomysł zmiany ustawy zasadniczej, SW Research przeprowadził sondaż, w którym padło pytanie: „Czy uważa Pani/Pan, iż w Polsce powinna zostać uchwalona nowa konstytucja?” Odpowiedzi rozłożyły się niemal po równo. Za wprowadzeniem nowej konstytucji opowiedziało się 32,6% respondentów, mentre 37,5% było przeciwnego zdania. Prawie jedna trzecia badanych, czyli 29,9%, nie miała sprecyzowanej opinii.

Co ciekawe, za zmianami częściej opowiadali się mężczyźni (39,8%) niż kobiety (26,3%). Największe poparcie dla nowej konstytucji odnotowano wśród osób w wieku 35–50 lat (35,7%), a najmniejsze – wśród najmłodszych (do 24. roku życia), gdzie tylko 30,1% wyraziło takie poparcie. jeżeli chodzi o poziom wykształcenia, najwięcej zwolenników reformy ustrojowej było w grupie osób z wykształceniem średnim (36,1%).

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research w dniach 22–23 lipca 2025 r. metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview), na internetowym panelu SW Panel. Wzięło w nim udział 803 dorosłych Polaków, a próba została dobrana kwotowo, tak aby odwzorowywała strukturę płci, wieku i wielkości miejscowości w skali kraju.

W kontekście tych wyników, warto rozważyć, czy Polska rzeczywiście potrzebuje nowej konstytucji. Czy obecną konstytucję można uznać za nieaktualną lub nieskuteczną? Czy zmiany w konstytucji mogą przynieść korzyści dla obywateli i państwa? Te pytania wymagają poważnej debaty i rozważnego podejścia do tematu.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Polska wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami, takimi jak zwiększanie innowacyjności gospodarki, poprawa bezpieczeństwa energetycznego i ochrona środowiska. Czy nowa konstytucja mogłaby pomóc w rozwiązaniu tych problemów? Czy zmiany w konstytucji mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności i skuteczności władz publicznych?

Warto również zwrócić uwagę na to, iż proces decyzyjny w sprawach międzynarodowych i bezpieczeństwa jest coraz bardziej złożony i wymaga sprawnej i skutecznej konstytucji. Czy obecną konstytucję można uznać za odpowiednią do potrzeb Polski w XXI wieku?

Wnioski z sondażu i danych GUS wskazują, iż Polska stoi przed wyzwaniami, których rozwiązanie wymaga poważnej debaty i rozważnego podejścia do tematu nowej konstytucji. Czy obywatele są gotowi na zmiany w konstytucji? Czy władze publiczne są w stanie prowadzić poważną debatę na temat przyszłości Polski? Odpowiedzi na te pytania będą miały znaczący wpływ na przyszłość Polski.

Idź do oryginalnego materiału