Połonina Caryńska znajduje się w Bieszczadach. Liczbą odwiedzin ustępuje Połoninie Wetlińskiej, jednak mimo to koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce. Na górę prowadzą atrakcyjne szlaki turystyczne, a panoramy widokowe rozciągające się z partii szczytowej potrafią zachwycić. Przygotowaliśmy na bloga obszerny poradnik o tym, co warto zobaczyć w Bieszczadach.
To warto wiedzieć przed wycieczką
Najkrótszy szlak na Połoninę Caryńską prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej. Relacje z naszej wycieczki znajdziesz poniżej. Czas wejścia najszybszym szlakiem wynosi około 70 minut. Bardzo ciekawym wariantem jest szlak na Połoninę Caryńską z Ustrzyk Górnych. To często wybierana trasa na wycieczki w Bieszczadach i jest to odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Jeśli idziesz z dzieckiem, to polecamy wejście z Przełęczy Wyżniańskiej. Szczyt znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dlatego musisz zakupić bilet wstępu. Najostrzejsze podejście jest z Brzegów Górnych – czas wejścia to około 1 godzina i 40 minut. Najmniej popularnym sposobem wejścia na górę jest trasa zielona z Przysłupa Caryńskiego od schroniska Koliba. Szlak przejdziesz w około 2:30, ponieważ jeszcze musisz dojść do schroniska.
Połonina Caryńska i Połonina Wetlińska to miejsca, które możesz zobaczyć podczas jednej wycieczki. Parkingi na początku szlaków są płatne. Komunikacja zbiorowa w okresie jest dobra, a w mniej turystycznych miesiącach można złapać stopa.
Połonina Caryńska – parking na Przełęczy Wyżniańskiej
Na Przełęczy Wyżniańskiej jest obszerny parking, z którego można rozpocząć wycieczkę. Parking jest płatny i kosztuje 30 złotych. Z tego samego parkingu rozpoczyna się trasa na Małą i Wielką Rawkę.
- Współrzędne parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej: 49.1250, 22.5924.
Mapa z zaznaczonym przebiegiem szlaku
Szlak z parkingu na grzbiet Połoniny Caryńskiej mierzy 1,8 km. To już wystarczy, żeby obejrzeć piękne widoki. Jednak gdy już będziesz na górze, to warto iść dalej, tak jak zaznaczyłem na mapie.
- Przebieg trasy: Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska (Kruhly Wierch) – Przełęcz Wyżniańska.
- Długość całej trasy: 7,4 km.
- Czas wycieczki z przerwami: 5 godzin.
- Suma podejść na szlaku: 488 metrów.
Opis szlaku na Połoninę Caryńską z Przełęczy Wyżniańskiej
To była krótka wycieczka. Zapowiadali na ten dzień piękną pogodę, dlatego chcieliśmy wykorzystać okno pogodowe mające być do godziny 10. Po przebudzeniu gwałtownie się spakowaliśmy i ruszyliśmy w stronę Przełęczy Wyżniańskiej, skąd mieliśmy wychodzić zielonym szlakiem na Połoninę Caryńską. Słońce dopiero budziło się powoli do życia. Było dość ciepło i nic nie zapowiadało zmiany pogody i to już za niespełna 3 godziny. Ruszyliśmy więc ochoczo zielonym szlakiem. Szliśmy gwałtownie pod górę, zdobywając wysokość. Za nami mieliśmy przepiękne widoki na obie Rawki. W letnich warunkach nie ma problemów z wejściem na szczyt. Gdy spadnie śnieg, to będzie ślisko, ponieważ jest sporo nachylenie. W zimie polecamy raczki na buty.
Połonina Caryńska czy Połonina Wetlińska? Obie mają to coś
Dotarliśmy na pierwszy grzbiet Połoniny Caryńskiej. Często ludzie pytają, która połonina jest lepsza – Połonina Caryńska czy Połonina Wetlińska. Warto zdobyć obie i samemu ocenić. Tutaj na pewno jest mniej ludzi. Zdecydowaliśmy się przejść na największą kulminację góry mierzącą 1297 m n.p.m. zwanej Kruhlym Wierchem i jeszcze kawałek dalej, a potem powrót i w drugą stronę. Słońce pięknie i kolorowo oświetlało bieszczadzkie wzniesienia. Zajrzyj również do naszego innego tekstu, w którym opisujemy szlak na Połoninę Wetlińską.