
Giżycko jest bramą na Północne Mazury – fascynującej i mniej zatłoczonej części tego obszaru. Pomiędzy Giżyckiem a Węgorzem rozciąga się „morze” utworzone przez sieć połączonych ze sobą jezior: Kisajno, Dobskie, Dargin, Kirsjajty, Święcejty i Mamry. To ostatnie kończy się przy samym Węgorzewie.
Wioski z duszą: podróż w czasie
Jest tutaj spokojniej i bardziej klimatycznie – choćby w środku sezonu letniego, kiedy Mikołajki dosłownie pękają w szwach. Jest tutaj także bardziej autentycznie. W małych wioskach pomiędzy Giżyckiem a Węgorzewem. Stare chaty mazurskie z kamienia, domy w charakterystycznym stylu szachulcowym, drogi brukowane polnymi kamieniami, gospodarstwa agroturystyczne i restauracje oferujące tradycyjne dania kuchni mazurskiej są składowymi tej klimatycznej autentyczności. Przykładem takiej wioski jest Harsz – miejscowość pośrodku Północnych Mazur. Stąd droga prowadzi do Sztynortu.

Sztynort: luksus i historia w jednym
Jest to niezwykłe miejsce na mapie Mazur. Tutaj powstał kompleks Nowy Sztynort Osada Wolności, obejmujący nowoczesny port nad Jeziorem Sztynorckim, restauracje, Pensjonat Sztynort oraz Memauk – Multimedialne Centrum Żeglarstwa i Ekologii. Jest to innowacyjny produkt turystyczny, ekologiczne i bodaj najbardziej luksusowe miejsce w tej części Mazur. Tylko tutaj znajduje się flota jachtów Maxus 34 – największych jednostek pływających Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Warto wspomnieć o Pałacu Sztynort, należącym dawniej do rodu Lehndorfów, któremu przywraca się w tej chwili dawną świetność. Jest to jeden z licznych tego typu obiektów w okolicy.
Kto chce wypoczywać bardziej budżetowo, może zanocować w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych nad którymś z jezior, m.in. w Skłodowie nad Jeziorem Mamry, Ostoi u Melnika nad Jeziorem Dargin, czy w komfortowych apartamentach Czar Mamry.
Węgorzewo
Warte odwiedzenia jest samo Węgorzewo. Znajduje się tutaj dawny zamek krzyżacki, w tej chwili przebudowywany, a także skansen Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i interesujące Muzeum Tradycji Kolejowej. Nad samym Jeziorem Mamry znajdują się dobrze zachowane Bunkry w Mamerkach – Główna Kwatera Niemieckich Wojsk Lądowych. Kawałek dalej początek ma Kanał Mazurski – nigdy niedokończony projekt III Rzeszy, szlak wodny mający połączyć Mazury z Bałtykiem. Dobrze zachowały się potężne ruiny kilku śluz, jazy oraz mosty drogowe i kolejowe.

Aktywnie: dla ciała i ducha
Północne Mazury są rajem dla miłośników sportów wodnych i turystyki aktywnej. Wokół jezior poprowadzono Mazurską Pętlę Rowerową, która umożliwia objechanie trudno dostępnych samochodem miejsc. Nie brakuje amatorów kajakarstwa i pływania na supie. Latem można plażować na licznych plażach. Pomiędzy Giżyckiem a Węgorzewem kursują statki Żeglugi Mazurskiej. Taka wycieczka daje okazję podziwiania kompleksu jezior i okolicznego krajobrazu. Duża ilość wody i zielone otoczenie dają poczucie chłodu, choćby w środku upalnego lata.
Co zjeść na Mazurach? Tutaj jada się lokalne ryby. Świeże, smaczne i przyrządzone na 100 sposobów. Królują wśród nich sandacza, węgorz, lin, sielawa i szczupak. Wielu turystów preferuje tradycyjną smażoną rybę w panierce. Można spróbować zupy rybnej, pierogów z farszem rybnym oraz raków. Niektóre smażalnie, jak „Sambor” nad Jeziorem Święcajty, znajdują się tuż nad wodą.

Nowe drogi, nowe możliwości
Na Północne Mazury można dojechać drogą krajową nr 63, prowadzącą m.in. przez Łomżę, Pisz i Giżycko. Natomiast Port Lotniczy Olsztyn-Mazury uruchomił loty czarterowe do Albanii i Egiptu – idealne na przedłużenie mazurskich wakacji. A dla żeglarzy? Wynajem jachtów z kapitanem – przewodnikiem i domy na wodzie w ofercie Nowego Sztynortu.
Północne Mazury czekają – czas odkryć je na nowo!