Polityka USA wpływa na podróże przyjazdowe. Spadki zainteresowania w Europie i Ameryce Południowej, wzrost w Azji

ttg.com.pl 2 dni temu
Fot. Freepik

Polityka administracji USA zaczyna wpływać na turystykę przyjazdową – wynika z analizy platformy Mabrian, specjalizującej się w analizie danych turystycznych.

Z raportu opartego na wskaźniku Share of Flights Searches Index dla Stanów Zjednoczonych wynika, iż zainteresowanie podróżami do USA w 2025 roku zmienia się dynamicznie w zależności od regionu świata.

W badaniu przeanalizowano miliony wyszukiwań lotów do USA dokonanych między styczniem a marcem 2025 roku z dziesięciu kluczowych rynków źródłowych (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Kanada, Meksyk, Brazylia, Indie, Japonia, Korea Południowa i Chiny), z planowanym terminem podróży do września 2025.

Spadki zainteresowania z Europy i Brazylii

Dane pokazują, iż zainteresowanie podróżami do USA spada szczególnie w krajach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Włoszech.

W Niemczech i Włoszech odnotowano spadek na poziomie około 1 punktu procentowego w porównaniu z rokiem 2024.

Wielka Brytania wykazuje lekkie osłabienie zainteresowania, choć w marcu 2025 zaobserwowano odbicie, co może świadczyć o rosnącym zaufaniu podróżnych.

Brazylia notuje silny spadek – liczba rezerwacji lotów do USA w lutym i marcu 2025 roku była niższa o 15% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

– Te dane podkreślają wrażliwość rynków europejskich na zmiany geopolityczne i nagłe decyzje polityczne. Dodatkowe bariery w podróży sprawiają, iż USA jawią się jako mniej przyjazny kierunek – zauważa Carlos Cendra, partner i dyrektor marketingu Mabrian.

Kanada i USA: zainteresowanie bez rezerwacji

W Kanadzie utrzymuje się wysokie zainteresowanie podróżami do USA na podstawie liczby wyszukiwań lotów, jednak nie przekłada się to na rzeczywiste rezerwacje. Liczba pasażerów rezerwujących na loty w lutym i marcu spadła o około 15%.

Cendra podkreśla, iż spadki zaufania konsumenckiego skutkują dwoma zjawiskami:

  • krótszymi cyklami planowania i rezerwacji (tzw. last minute),
  • oraz podejściem „poczekajmy i zobaczymy”.

Azja w trendzie wzrostowym

Z kolei dane z Azji, a zwłaszcza z Chin i Korei Południowej, wskazują na wzrost zarówno wyszukiwań, jak i rzeczywistych rezerwacji podróży do USA. Japonia pozostaje wyjątkiem – tam popyt spada.

Platformy Mabrian i The Data Appeal Company zapowiadają dalsze monitorowanie trendów globalnych wraz ze zbliżającym się sezonem letnim, szczególnie w kontekście zmian w polityce i napięć geopolitycznych.

Idź do oryginalnego materiału