Co warto zobaczyć i zrobić w Polignano a Mare
Jeśli odwiedzasz Polignano a Mare po raz pierwszy, warto skierować się prosto do centro storico (starego miasta). Przechodząc przez Porta Vecchia, wejdziesz na urocze stare miasto, charakteryzujące się bielonymi uliczkami i typowymi dla tego regionu budynkami. Głównym placem miasta jest Piazza Vittorio Emanuele II i nie ma lepszego miejsca niż spędzenie godziny na relaksie przy kawie lub delektowaniu się aperitivo i obserwowaniu przechodzących ludzi. Na placu znajduje się także pochodząca z końca XIII wieku Chiesa Matrice di Santa Maria Assunta in Cielo i jej 22-metrowa dzwonnica, wewnątrz której znajduje się kolekcja rzeźb autorstwa Stefano da Putignano. Na placu tym znajduje się również średniowieczny Palazzo dell'Orologio (Pałac Zegarowy), w którym zamiast zegara słonecznego znajduje się XIX-wieczny zegar linowy, a także pomnik patrona Polignano a Mare, - San Vito.Spacerując wąskimi uliczkami miasta koniecznie odwiedź niektóre z wielu małych sklepów, które je otaczają. W wielu miejscach napotkasz tu ... wiele wierszy najsłynniejszego lokalnego poety - Guido Lupori wkomponowanych w mury czy ściany miasta. Guido Lupori jest jednym z najbardziej znanych mieszkańców miasta. Urodził się w Bari, ale w połowie lat 80. przeniósł się do Polignano a Mare, aby spełnić swoje marzenie o zastaniu pisarzem. Po przybyciu do miasta dosłownie zaczął wypełniać ulice swoimi ulubionymi wierszami. Jego prace zwykle sygnowane są podpisem Guido Il Flaneur. Prawdopodobnie najbardziej znaną ulicą jest jednak Vicolo della Poesia, wąska uliczka, gdzie na wąskich schodach odkryjesz słynne wersy poety. jeżeli zostaniesz w mieście dłużej, to może choćby spotkasz samego poetę.
Innym znanym mieszkańcem miasta był Domenico Modugno. Chociaż to imię i nazwisko nie mówi Ci w tej chwili zbyt wiele, jestem prawie pewien, iż rozpoznasz jego najsłynniejszą piosenkę – Nel blu dipinto di blu – bardziej znaną na całym świecie jako Volare. Urodził się w Polignano a Mare w 1928 r., a w tej chwili jego wysoki na 3 metry pomnik zajmuje honorowe miejsce w mieście.
Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz się na zwiedzanie historycznego centrum miasta, z pewnością dotrzesz do jednego z trzech panoramicznych tarasów, którymi może się poszczycić miasto. Wszystkie trzy zapewniają piękne widoki na Morze Adriatyckie i budynki wzniesionych na szczytach klifów. Naszym ulubionym z nich jest Terrazza Santo Stefano, bardziej czule znany jako Balconata sul Mare (Balkon nad morzem), z którego roztacza się niesamowity widok na Morze Adriatyckie a także na najsłynniejszą plażę w Apulii.
Oprócz wspomnianych głównych tarasów, w historycznym centrum znajduje się jeszcze jeden piękny punkt widokowy na Pietra Piatta, do którego prowadzą wielkie schody zwane Scalinata Volare (nazwane tak na cześć piosenki Domenico Modugno).
Jeśli odwiedzasz Polignano a Mare w cieplejszych miesiącach, możesz przedłużyć swój pobyt w mieście, ciesząc się relaksem na kamienistej plaży Cala Porto / Lama Monachile. Plaża otoczona jest z obu stron stromymi klifami.
Gdy już zwiedzisz zabytkowe centrum miasta, wybierz się na spacer wzdłuż Lungomare Cristoforo Colombo, nadmorskiej promenady, która prowadzi wzdłuż wybrzeża i skąd możesz przez cały czas podziwiać niesamowite widoki na Adriatyk. Tutaj znajdziesz także miejskie muzeum sztuki współczesnej – Fondazione Museo Pino Pascali – które znajduje się w dość spektakularnej lokalizacji z widokiem na morze. Muzeum zostało zbudowane na cześć znanego apulijskiego artysty Pino Pascali, którego rodzice pochodzili z Polignano a Mare. W muzeum prezentowane są prace samego artysty, a także wschodzących artystów, którzy zdobyli nagrodę Pino Pascali. Wejście kosztuje tylko kilka euro.
Jeśli dotarłeś tak daleko, zostaniesz nagrodzony pięknym widokiem na wyspę San Antonio, wyspę nie większą niż rozmiar dużej skały, która znajduje się tuż przy wybrzeżu. Pieszczotliwie nazywana jest Wyspą Pustelnika / Scoglio dell’ Eremita, legenda głosi, iż wyspa była kiedyś domem misjonarza. Ten człowiek poświęcił się życiu w samotności i kontemplacji na wyspie. W XVII wieku, ku upamiętnieni misjonarza, na wyspie wybudowana została kaplica San Antonio Abate. Niestety nie dotrwała ona do dziś. Została zniszczona po tym, jak wyspa została wykorzystana jako stacja kwarantanny epidemii cholery. w tej chwili jedyną rzeczą, jaką można zobaczyć na wyspie, jest samotny żelazny krzyż.
Jeśli jest Ci za mało wrażeń i chcesz zobaczyć Polignano a Mare z innej perspektywy, spróbuj wycieczki łodzią po wielu jaskiniach rozsianych wzdłuż tego odcinka wybrzeża.
Red Bull Cliff Diving - Polignano a Mare
Polignano a Mare od wielu lat gości mistrzostwa w skokach do wody ... z klifów. Sponsorowana przez firmę Red Bull impreza przyciąga 50 000 osób, obserwujących śmiałków którzy skaczą do morze z 28-metrowej platformy. Impreza nie odbywa się tu cyklicznie, więc w kalendarzy warto sprawdzić czy odbywać się one będzie także podczas waszej wizyty w Apulii.
W przeciwnym razie, pod koniec sierpnia każdego roku, w Polignano a Mare odbywa się Mareviglioso, coroczne wydarzenie, które celebruje "skarby morza". To okazja, aby skosztować wspaniałych owoców morza i dowiedzieć się więcej o tradycjach rybackich tego obszaru. To także festiwal pełen zabawy i festynu, podczas którego ulice miasta zapełnią się straganami z jedzeniem i rękodziełem, ulicznymi performerami i wystawami, a wszystko to przy dźwiękach muzyki Domenico Modugno w tle. W ramach imprezy odbywa się choćby palio, podczas którego zostaje pobłogosławiona flota rybacka po którym na wody Adriatyku wypływa parada łodzi.
W Polignano a Mare jest równie wiele atrakcji zimą, szczególnie w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Na trzy tygodnie przed 25 grudnia, Polignano a Mare zamienia się w zimową krainę czarów. Ogromna choinka zajmuje honorowe miejsce na Piazza Vittorio Emanuele – wraz z jarmarkiem bożonarodzeniowym i największą grotą Świętego Mikołaja w Apulii.
Gdzie zjeść w Polignano a Mare
Najbardziej znaną restauracją w Polignano a Mare jest Grotta Palazzese. Restauracja jest chyba bardziej znana ze swojej lokalizacji w jaskini niż jedzenia, ale mimo wszystko, miejsce to warto odwiedzić. Nawiasem mówiąc, jeżeli chcesz zobaczyć restaurację na własne oczy, idź na taras na końcu Via Gelsomino w mieście.
Jeśli szukasz restauracji z widokiem, spróbuj Terrazze Monachile. A po najlepsze lody koniecznie udaj się do Gusto Caruso na Via Martiri di Dogali.
Jak dojechać do Polignano a Mare
Pociągiem: Polignano a Mare ma własną stację kolejową. Dojazd pociągiem z Bari do Polignano a Mare zajmie około 30 minut. Najważniejsza wskazówka: usiądź po lewej stronie pociągu, jeżeli chcesz w pełni wykorzystać widoki na morze na trasie. Z dworca kolejowego do zabytkowego centrum można łatwo dojść pieszo.
Autobusem: Autobusy kursują do Polignano a Mare z wielu miast i wsi w regionie.
Samochodem: Do Polignano a Mare można łatwo dojechać samochodem. Jednak historyczne centrum Polignano a Mare jest strefą Zona Traffico Limitato (ZTL), więc nie próbuj wjeżdżać do niego, jeżeli chcesz uniknąć wysokiej grzywny. Zamiast tego wypatruj wyznaczonych znaków parkingowych. O mandatach za parkowanie we Włoszech już pisałem na blogu
Myślisz o wyjeździe samochodem do Włoch? Przeczytaj kilka wskazówek dotyczących poruszania się samochodem we Włoszech.
Samolotem: lotnisko w Bari znajduje się około 45 minut jazdy od Polignano a Mare.
Przeczytaj więcej moich wpisów o Bari i Apulii.
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 4VFH+69 Bari, Prowincja Bari, Włochy