Polacy zajadają się oscypkiem. Inny górski ser jest sto razy zdrowszy

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Naturalny bundz z Podhala - Pyszności; foto: Wikipedia


Ten polski ser spokojnie może konkurować z najlepszymi włoskimi wyrobami mlecznymi. Pod względem odżywczym wypada też o wiele lepiej niż słynny oscypek. Bundz — czym jest? Skąd pochodzi? I jak można go podawać? Przeczytaj ten artykuł i wszystko stanie się jasne.

Jeśli o wytwarzane w polskich górach sery chodzi, żaden nie cieszy się taką popularnością, jak oscypek. Problem polega na tym, iż często zamiast tego tradycyjnego, wędzonego sera, żerujący na łatwowierności konsumentów sprzedawcy biorą od nas duże pieniądze za produkt, który tylko udaje oryginał. W rzeczywistości takie „fałszywe oscypki” nie posiadają ani certyfikatu, ani nawet… owczego mleka.

Naturalny bundz z Podhala – Pyszności; foto: Wikipedia

Tymczasem bundz, ze względu na znacznie mniejszą popularność, rzadko kiedy pada ofiarą takiego fałszerstwa. Kupując go, mamy więc większą pewność na to, iż płacimy za oryginalny podhalański produkt. A to tylko jedna z jego zalet. Pozostałe to wyjątkowy smak i adekwatności prozdrowotne.

Górsko-włoski klimat

Bundz to tworzony z mleka owczego ser, którego ojczyzną jest Podhale i zachodnia część Podbeskidzia. Z wyglądu przypomina mozzarellę, dlatego często podaje się go w formie caprese — włoskiej przystawki z sera, pomidorów i bazylii. Niektórzy preferują mieszanie go z miodem, albo sałatkami na bazie ziół, suszonych pomidorów i czosnku. Tak czy inaczej — czuć tu włoski klimat, prawda?

W porównaniu jednak z mozzarellą (która jest dzisiaj produkowana głównie z mleka krowiego) bundz, pod względem zdrowotnym, wychodzi obronną ręką. Wielu uważa go za czołówkę najzdrowszych produktów mlecznych — i nic dziwnego. Tworzony z mleka owczego bundz ma takich adekwatności naprawdę dużo.

Bundz w formie caprese? – Pyszności; foto: Canva

Postaw na bundz!

Przede wszystkim jest on niesamowitym źródłem białka bogatego w aminokwasy egzogenne, czyli związki organiczne niezbędne dla organizmu, a jednocześnie takie, których sam nie potrafi on wytworzyć. Bundz to też spore pokłady nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Tym sposobem podhalański ser staje się doskonałą profilaktyką nowotworową, a także środkiem chroniącym przed osteoporozą czy miażdżycą.

Specjaliści i najwięksi miłośnicy górskich serów podkreślają, iż smak bundza jest zmienny i dlatego najlepiej postawić na niego na wiosnę. To właśnie wtedy pochodzi on z pierwszego po zimie wypasu owiec. Jego zalety smakowe i zdrowotne zostały również zauważone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wpisało podhalański ser na listę produktów tradycyjnych.

Idź do oryginalnego materiału