Polacy zajadają się mrożonym dorszem nad morzem. Nie doceniają zdrowej i pysznej ryby

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Turbot (Wikimedia Commons)


Turbot jest jedną z najzdrowszych ryb, chociaż przez Polaków jest mocno niedoceniana. Skarp (bo tak brzmi jego inna nazwa) ma wyjątkowy smak i jest bogaty w składniki odżywcze. Niestety jest dość drogi i dlatego często rezygnujemy z zakupów.

Z reguły ryby są bardzo zdrowe, ale istnieją gatunki, które nie powinny zbyt często pojawiać się w naszym jadłospisie. Dotyczy to szczególnie tych hodowlanych w przerybionych zbiornikach i importowanych z dalekich krajów, na przykład pangi lub tilapii. Dietetycy idą krok dalej — zalecają, byśmy w ogóle ich nie jedli. Ryby te mogą nam mocno zaszkodzić. Lepiej sięgać po zdrowe ryby, idealnym przykładem będzie turbot. Ma kilka kalorii, delikatne, lekko tłuste mięso.

Turbot to ryba idealna. Ceni się ją ze względu na smak

Skarp żyje w Oceanie Atlantyckim, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym oraz w Morzu Bałtyckim. Trudno go wypatrzyć, gdyż jest rybą przydenną i bardzo łatwo wtapia się w tło. Lubi piaszczyste podłoża, ale podczas jedzenia nie da się wyczuć mułu. Turbot nieco przypomina flądrę (pochodzą z tej samej rodziny), chociaż ich mięso całkowicie różni się w smaku. Skarp jest bowiem serwowany na eleganckich przyjęciach. Wszystko przez cenę i delikatne mięso.

Turboty w Bałtyku są nieco mniejsze niż te, które można złowić w oceanie. Osiągają „zaledwie” kilkadziesiąt centymetrów długości. Nie znajdziemy ich też w każdej restauracji, raczej pojawiają się w tych lepszych i droższych. Nic dziwnego, cena za kilogram fileta waha się od 110 do 240 zł.

Jak smakuje skarp? Wszystko zależy od tego, jak go przygotujemy

Turbot ma mięso soczyste, zwarte i jędrne. Odpowiednia obróbka cieplna wyciąga z niego to, co najlepsze. jeżeli zbyt długo smażymy lub grillujemy, mięso przestaje być smaczne i zamienia się w twardą i suchą papkę, którą trudno zjeść. Jest niskokaloryczny (ma 95 kalorii), ale jednocześnie zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na organizm. jeżeli jesteście na diecie, bez wyrzutów sumienia możecie wprowadzić tę rybę do swojej diety.

Turbot (Wikimedia Commons)

Idealnie pasują do niej owoce morza (głównie krewetki i przegrzebki) oraz gotowane ziemniaki z surówką z kiszonej kapusty. Turbota możemy smażyć, grillować, piec lub gotować na parze. Musimy tylko pamiętać, by trzymać się ustalonego czasu.

Turbot – adekwatności odżywcze

Turbot zawiera pełnowartościowe białko, magnez i selen. Jest źródłem kwasów omega-3 i omega-6. Znajdziemy w nim witaminy: A, D, E, C oraz B12. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym chroni organizm przed chorobami układu krążenia. Może także zredukować poziom złego cholesterolu i obniżyć zbyt wysokie ciśnienie.

Idź do oryginalnego materiału