Mintaj to jedna z najbardziej niedocenianych ryb w Polsce. Jedzenie tego gatunku ma wiele korzyści dla naszego zdrowia. Jest pyszna i tania. Wokół niego narosło jednak wiele mitów, dlatego niektórzy z nas boją się go jeść. Jaka jest prawda?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie ryb co najmniej 1-2 razy w tygodniu, co stanowi około 150-300 gramów. Wiele osób rezygnuje z tego składnika w swojej diecie ze względu na wysoką cenę. Jest jednak pewien gatunek, który Polacy niesłusznie pomijają podczas zakupów.
Podczas zakupów sięgnij po tę rybę
Mintaj zawiera dużą ilość białka oraz witaminy D. Jest to również cenny surowiec do produkcji tranu. Spożywanie mięsa mintaja może mieć korzystny wpływ na zdrowie skóry, serca, mózgu i układu odpornościowego, dzięki zawartości w nim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. W mintaju znajdziesz również niską ilość tłuszczu i kalorii, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako element zrównoważonej diety. W 100 g delikatnego mięsa mintaja znajduje się około 19,44 g białka i zaledwie 0,98 g tłuszczu.
W Polsce cena mintaja w sklepach rybnych oscyluje zwykle w granicach 20-30 złotych za kilogram, dzięki czemu jest przystępna i zachęca do zakupów.
Niedoceniany mintaj
Mintaj to ryba, która jest łatwa w przygotowaniu i można ją podawać na wiele sposobów. Przypraw kawałki ryby solą i pieprzem, obtocz w mące. Podsmaż na patelni z rozgrzanym olejem. Pyszny obiad gotowy.
Mintaj świetnie smakuje również w wersji duszonej. Podsmaż warzywa (cebula, marchewka, seler) na patelni, dodaj pokrojone pomidory i duś przez kilka minut. Następnie dodaj filety mintaja i znów duś całość przez około 10-15 minut.
Mintaj – Pyszności/ źródło: Getty Images
Rybę możesz przygotować również na parze lub w piekarniku. Opcji jest mnóstwo, więc z pewnością znajdziesz coś, co przypadnie ci do gustu.
Uważaj na rtęć
Rtęć jest toksycznym metalem, który może występować w rybach w postaci metylortęci. Ryby pochłaniają metylortęć poprzez pożywienie lub wodę, w której żyją. Dlatego niektóre ryby, zwłaszcza te z górnego ogniska łańcucha pokarmowego, takie jak tuńczyk, miecznik czy rekiny, mogą zawierać wysokie poziomy rtęci. WHO zaleca ostrożność w spożywaniu takich ryb, zwłaszcza dla kobiet w ciąży i małych dzieci, ponieważ wysokie poziomy rtęci mogą wpłynąć negatywnie na rozwój mózgu i układu nerwowego. Zaleca się spożywanie ryb o niskiej zawartości rtęci, takich jak łosoś, mintaj, dorsz czy pstrąg.
Pyszności – Fot. Adobe Stock
Niektóre populacje mintaja są przełowione, dlatego ważne jest, aby wybierać ryby pochodzące ze zrównoważonych źródeł. Ryby pochodzące ze zrównoważonych źródeł to takie, które są poławiane w sposób zrównoważony, czyli w sposób, który nie przyczynia się do wyczerpywania się populacji ryb czy niszczenia środowiska naturalnego.
Przepis na błyskawiczne ciasto z pudełka znajdziesz na naszym kanale YouTube.
Pyszności – Fot. Adobe Stock