Polacy nie oszczędzają? Ruszyły masowe rezerwacje na wakacje w kraju. Te kurorty będą oblegane

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Wszystko wskazuje na to, iż Polacy w tym roku na urlopie nie będą oszczędzać. Z najnowszych analiz serwisu Nocowanie.pl, wynika, iż rodacy chętnie rezerwują pobyty w rodzimych kurortach. Co ciekawe, dużo osób nie chce czekać na szczyt sezonu i planuje urlop jeszcze w czerwcu.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, jednak Polacy już teraz masowo planują urlopy w kraju. Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń, nadmierne oszczędzanie to już przeszłość. Wiele osób planuje dłuższy wypoczynek i już nie ma mowy o paragonach grozy. Co się zatem zmieniło? Badania portalu Nocowanie.pl wiele wyjaśniają.
REKLAMA


Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!


Polacy nie chcą zwlekać z wakacjami. Wiele rodzin planuje urlop już w czerwcu
W tym sezonie Polacy z większym wyprzedzeniem rezerwują hotele i apartamenty wakacyjne. Rodacy licznie planują pobyt nad morzem czy w górach, ale lista ciekawych kierunków jest o wiele dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Co ciekawe, średnia długość wypoczynku tego lata to ponad pięć dni, czyli o dwa dni dłużej niż w zeszłym roku. Wówczas panowała tendencja do oszczędzania, teraz jednak ma się to zmienić, co widać po wynikach badania portalu noclegowego.


W tej chwili liczba złożonych rezerwacji na noclegi w Polsce osiągnęła pułap 70 proc. zeszłorocznego wyniku za cały sezon. Wydłuża się też czas planowanego wyjazdu, a co za tym idzie średnia wartość rezerwacji


- komentuje Agnieszka Rzeszutek, ekspertka Nocowanie.pl. Polacy wybierają głównie obiekty czterogwiazdkowe i trzygwiazdkowe. Za urlop zapłacimy średnio 1732 zł za osobę, co w porównaniu z rokiem 2023 oznacza o 600 zł więcej. Warto też wspomnieć o upodobaniach względem rezerwacji. Znacznie chętniej wynajmujemy apartamenty - tutaj nastąpił wzrost o około 30 proc. rezerwacji. Z kolei 21 proc. użytkowników portalu wybiera pensjonaty. Mniejsze obłożenie można spotkać w prywatnych domkach (około 12 proc.), a także w hotelach - jedynie 10 procent rezerwacji.


Gdzie Polacy najchętniej spędzają wakacje? Lista pięknych miejsc w kraju jest naprawdę długa
Najczęściej wybieranym na wakacje kierunkiem w kraju, pozostaje Pomorze Zachodnie. Numerem jeden na podium jest Kołobrzeg, który oferuje nie tylko bajkowe plaże, ale i bogatą bazę noclegową czy restauracyjną. Drugim najpopularniejszym miejscem jest Zakopane, co nie powinno raczej nikogo dziwić. Perełka Podhala od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów z całego kraju i nie tylko. Z kolei na trzecim miejscu plasuje się Karpacz, a goni go Warszawa. Stolica Polski ma w rankingu miejsce czwarte.


Stolicę Polski coraz bardziej doceniają turyści z zagranicy, którzy chętnie uczestniczą nie tylko we wspomnianych wydarzeniach, ale też przyjeżdżają tu na city break, by obcować z kulturą, historią i wszystkim tym, co ma do zaoferowania Warszawa


- komentuje Karol Wiak z Nocowanie.pl.


Lista chętnie odwiedzanych miejsc jest jednak znacznie dłuższa. Znajdziemy wśród nich wiele miejscowości nadbałtyckich jak np. Jastarnia, Trójmiasto, Władysławowo czy Łeba. Nie brakuje także uzdrowisk jak np. Kudowa-Zdrój w województwie dolnośląskim. Warto też dodać, ze coraz większe zainteresowanie budzi Polska wśród zagranicznych turystów. W 2024 roku stanowili oni 23 proc. wszystkich osób dokonujących rezerwacji pobytów hotelowych w kanałach bezpośrednich. Z kolei w 2023 r. odsetek ten wynosił jedynie 15,9 proc.
Idź do oryginalnego materiału