Albania ma wiele do zaoferowania i niewątpliwie warto ją odwiedzić. Teraz jednak może pochwalić się też wspomnianym powyżej cudem natury. Jezioro Neuron, bo tak został nazwany akwen, jest położone w dolinach górzystego pogranicza między Grecją a Albanią, niedaleko miejscowości Leskovik w regionie Vromoner. Jak dokładnie doszło do jego odkrycia?
REKLAMA
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku
Największe podziemne jezioro termalne długo pozostawało tajemnicą. Teraz w końcu zbadano je dokładniej
Jak informuje portal Radio Prague International, czeski zespół badający region na południu Albanii natrafił na rozległy system jaskiń już w 2021 roku i od tamtej pory zajął się jego mapowaniem. Zawierał on wiele gorących źródeł, które uwalniały wysokie kolumny pary. To umożliwiło śledzenie ich źródła i w ten sposób badacze dotarli do otchłani o głębokości ponad stu metrów, którą nazwali Atmos. Niemniej był to dopiero początek niespodzianek, bo na jej dnie znajdowało się podziemne jezioro termalne.
Zobacz też: Najpiękniejsza wyspa na świecie wybrana. Na szczycie listy europejska "perełka"
Podczas początkowej eksploracji stworzyliśmy podstawową mapę, korzystając z posiadanego sprzętu. Wiedzieliśmy już wtedy, iż odkryliśmy coś naprawdę wyjątkowego
- wspominał później Richard Bouda, uczestniczący w wyprawie fotograf i speleolog, cytowany przez Radio Prague International. Niestety możliwości badaczy były ograniczone przez brak odpowiedniego sprzętu. Zmieniło się to dopiero dzięki wsparciu czeskiej Fundacji Neuron, na której cześć jezioro zostało zresztą nazwane. W dalszej eksploracji wykorzystano technologię LiDAR. Wystrzelane przez nią impulsy laserowe odbijają się od danego terenu i tym samym dostarczają informacji na temat jego ukształtowania. Umożliwiło to także pomiar jeziora. Okazało się, iż ma ono aż 138 metrów długości i 42 metry szerokości, a jego objętość to 8335 metrów sześciennych. To czyni je oficjalnie największym podziemnym jeziorem termalnym. To jednak jeszcze nie zaspokoiło ciekawości badaczy.
Jezioro Neuron w Albanii zachwyca nie tylko wyglądem. Dostarczy też cennych informacji badaczom
Dalsze prace czeskiego zespołu w Albanii obejmowały m.in. utworzenie dokładnego modelu systemu jaskiń dzięki nowoczesnej technologii GeoSlam (umożliwiającej trójwymiarowe skanowanie). Ponadto sama jaskinia stanowi interesujące zjawisko z uwagi na proces jej powstawania. Woda w jeziorze jest bogata w siarkowodór, który po kontakcie z powietrzem utlenia się i wytwarza kwas siarkowy. To stale rozpuszcza wapień budujący jaskinię, zamieniając go w miękki gips, dzięki czemu tworzą się nowe przestrzenie. Co więcej, Jezioro Neuron wpływa bezpośrednio na znacznie większy obszar.
Dzięki naukowcom, z którymi współpracujemy, wiemy teraz, iż otaczające źródła są zasilane wodą z jeziora. Wierzymy, iż to odkrycie może również przyczynić się do ochrony całego obszaru i lepszego zrozumienia jego hydrologii, ponieważ do dziś nikt nie wie dokładnie, w jaki sposób te podziemne wody są połączone z powierzchnią
- tłumaczy Bouda, cytowany przez Euronews Albania.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.