Czy biały ryż jest zdrowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony stanowi szybkie i łatwo przyswajalne źródło energii, z drugiej zaś jest produktem rafinowanym, tzn. pozbawionym otrębów, zarodków i łusek, a wraz z nimi większości błonnika i składników odżywczych. Dowiedźcie się więcej na temat wad i zalet znanego produktu.
Ryż to jedna z najstarszych na świecie roślin uprawnych. Pojawia się w kuchniach całego świata, choć jego ojczyzną zawsze były Chiny. Jego odmian są tysiące, jednak do najpopularniejszych należy ryż biały. Aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych korzyściach i zagrożeniach związanych ze spożywaniem tego produktu, portal eatthis.com zwerbował do pomocy kilku ekspertów.
Czy biały ryż jest zdrowy?
Dietetyczka Trista Best w rozmowie z portalem eatthis.com wskazuje, iż biały ryż zawiera dużą ilość węglowodanów. Te zapewniają zaś szybkie i łatwo przyswajalne źródło energii, przez co może być szczególnie korzystny dla osób uprawiających aktywność fizyczną lub potrzebujących szybkiego zastrzyku energii. Dodaje też, iż biały ryż jest całkowicie bezglutenowy, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób z nadwrażliwością na gluten lub celiakią.
Według Mary Sabat, trenerki osobistej i specjalistki od spraw żywienia, mimo iż biały ryż jest ziarnem przetworzonym, to przez cały czas zawiera niezbędne składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, tiamina i żelazo. Dodaje też, iż produkt ten ma naturalnie niską zawartość tłuszczu i cholesterolu. To czyni go odpowiednim wyborem dla osób, które chcą kontrolować swoją wagę lub zachować zdrowie serca.
Przeczytaj również: Hit z japońskiego McDonald’s. Ten burger cię zachwyci
Wady białego ryżu
Dietetyczka Trista Best podnosi, iż w porównaniu z innymi pełnoziarnistymi produktami, biały ryż jest bardziej przetworzony, pozbawiony otrębów i zarodków. To skutkuje niższą zawartością składników odżywczych. Brązowy ryż nie tylko zawiera więcej błonnika niż biały ryż (3,5 grama w brązowym ryżu w porównaniu do 0,6 grama w białym), ale także ma wyższy poziom innych mikroelementów, w tym żelaza, kwasu foliowego i magnezu.
„Proces rafinacji usuwa znaczną część niezbędnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy obecnych w zewnętrznych warstwach ryżu. W porównaniu z brązowym ryżem, który zatrzymuje te składniki odżywcze, biały ryż oferuje mniej związków prozdrowotnych” – kwituje Mary Sabat.
Do wad białego ryżu można zaliczyć fakt, iż ma on wysoki indeks glikemiczny (IG). Oznacza to, iż szybciej spowoduje wzrost poziomu cukru we krwi w porównaniu do żywności o niższym indeksie glikemicznym. Dzieje się tak dlatego, iż organizm nie potrzebuje dużo czasu w przetworzenie białego ryżu. To może zaś być problematyczne dla osób z cukrzycą lub chcących kontrolować poziom cukru we krwi. Mary Sabat dodaje, iż spożywanie białego ryżu z umiarem i łączenie go z pokarmami bogatymi w błonnik może pomóc złagodzić ten wpływ.
Gotowanie ryżu – Pyszności; Foto: Canva.com
Jedną z największych wad białego ryżu jest to, iż zawiera bardzo małą ilość błonnika. Związek ten jest niezbędny dla zdrowia układu pokarmowego i utrzymania poczucia sytości. Winny jest temu proces rafinacji, któremu poddawany jest biały ryż. Przez to jest mniej sycący, co może prowadzić do potencjalnego przejadania się lub mniejszej kontroli nad wielkością przyjętej porcji.
„Niewystarczające spożycie błonnika może przyczyniać się do problemów trawiennych, takich jak zaparcia, i może zwiększać ryzyko niektórych chorób, takich jak rak okrężnicy” – tłumaczy specjalista Mary Sabat.