Pojechałam do "czeskiego Torunia". Spotkałam milionera na koparce i jadłam najlepsze pierniki

gazeta.pl 6 godzin temu
Z czego słyną Pardubice? Miasto wciąż nie jest wybierane przez wielu turystów, a szkoda. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, co można tam zobaczyć. Konie i pierniki to nie wszystko, co Pardubice mają do zaoferowania.
Czechy to nie tylko Praga, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Warto odwiedzić również inne miejsca, które zachwycają architekturą i oferują szereg atrakcji. Podczas wycieczki do Czech Wschodnich miałam przyjemność spędzić dzień w Pardubicach. W mieście mieszka około 90 tys. osób. Kilka godzin wystarczyło, by stwierdzić, iż nie da się tam nudzić. To miasto idealne i dla starszych, i dla młodszych. Tam każdy znajdzie coś dla siebie.


REKLAMA


Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]


Z czego słyną Pardubice? To nie tylko konie, ale także i pierniki
Pardubice leżą na Nizinie Połabskiej, w otoczeniu łąk, lasów liściastych i zabytkowych kanałów wodnych. Można poczuć się tam jak w Toruniu, bo miasto, oprócz koni, słynie również z pierników. Miejscowość znajduje się około 3 godzin drogi samochodem od Wrocławia i nieco ponad godzinę od Pragi. To sprawia, iż jest świetną bazą przystankową podczas podróży do stolicy, ale również i dobrym miejscem na weekendową wycieczkę.


Plac z ratuszem w PardubicachFot. Archiwum prywatne


Na początek warto udać się do centrum na plac Pernštýnské námestí, który pełni rolę rynku. Znajduje się tam także neorenesansowy ratusz. Z pewnością nie przegapisz też Zielonej Bramy, która jest 60-metrową wieżą, pozostałą po miejskich fortyfikacjach z XVI wieku. Chętni mogą odpłatnie na nią wejść i podziwiać widoki.


Zielona Brama, Plac w PardubicachFot. Archiwum prywatne


Zamek w Pardubicach. Kawałek historii z pawiami w tle
Kolejnym przystankiem, który warto zobaczyć, jest zamek w Pardubicach. Obiekt powstał prawdopodobnie już w XIV wieku, jednak na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany. w tej chwili wyglądem przypomina renesansowy pałac. Przechadzając się po dziedzińcu, nie da się nie zauważyć licznych pawi, które dumnie pozują do zdjęć. Warto też wspiąć się na platformę widokową, skąd można podziwiać miasto. Otwarto tam również muzeum.


Paw na zamku w PardubicachFot. Archiwum prywatne


jeżeli preferujesz niezbyt pośpieszne zwiedzanie, warto robić przystanki w lokalnych restauracjach, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków i oczywiście czeskiego piwa.


Automatyczne Młyny w Pardubicach. Atrakcja, której nie można przegapić
Oprócz tego warto odwiedzić też miejscowy unikat architektoniczny, czyli Młyny Automatyczne. Zostały zbudowane na początku XX wieku przez Josefa Gočára. Budynek znajduje się nad brzegiem rzeki Chrudimki. To jeden z największych obiektów tego typu w całych Czechach.


Automatyczne MłynyFot. Archiwum prywatne


Dziś to centrum sztuki, szeroko pojętej kultury i spotkań, gdzie można znaleźć na przykład kawiarnię, a przy okazji natknąć się na... inwestora, czeskiego milionera i architekta Lukáša Smetanę. Podczas mojej wizyty pracował akurat na koparce, jednak znalazł chwilę, by opowiedzieć kilka słów o tym wyjątkowym miejscu oraz wyjaśnić, jak to się stało, iż udało mu się je kupić w 2016 roku. - To nie jest tak duże przedsięwzięcie, jak mogłoby się wydawać. To mądrze zrobiona inwestycja, która polegała na komunikacji z interesariuszami w mieście. Nie zarobiliśmy na tym setek milionów. Robimy to razem, województwo, miasto, fundusze europejskie i ja - wyjaśnił.


Lukáš SmetanaFot. Archiwum prywatne


Krematorium w Pardubicach. Działa do dziś, a obok znajduje się cmentarz
Odwiedziłam też... pardubickie krematorium. Ładny budynek, który z pozoru może przypominać przyjazną chatkę, funkcjonuje do dziś. Powstał w latach 1921-1923 i jest dziełem czeskiego architekta Pavla Janáka. Obok znajduje się cmentarz. Budynek był też miejscem akcji filmu "Palacz zwłok".


Krematorium PardubiceFot. Archiwum prywatne


Gdzie są najlepsze pierniki? Toruń ma konkurencję w Pardubicach
Rodzinom z dziećmi poleca się wizytę w Muzeum Piernika. To właśnie piernik jest jednym z symboli Pardubic, a historia wypieku sięga aż XVI wieku. Wyrób doczekał się też swojego święta, odbywającego się na zamku.


Zakupy z PardubicFot. Archiwum prywatne


jeżeli będziesz przechadzać się po mieście, z pewnością natkniesz się na wiele sklepów, w których będzie można kupić czeskie pierniki. Ja przywiozłam do Polski całą torbę tych przysmaków i niczego nie żałuję - wszyscy w domu zajadaliśmy się, aż się uszy trzęsły.


PardubiceOtwórz galerię
Czy byłeś/łaś kiedyś w Pardubicach? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Materiał został zrealizowany podczas wyjazdu sfinansowanego przez Czeską Centralę Ruchu Turystycznego – CzechTourism. Organizator nie miał wpływu i wglądu w treść publikacji.
Idź do oryginalnego materiału