Podwyższone grządki w ogrodzie i na balkonie

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Podwyższone grządki w ogrodzie i na balkonie


Podwyższone grządki to ostatnio coraz bardziej popularny sposób na uprawę roślin jadalnych na niewielkiej przestrzeni. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą uprawiać warzywa, a gleba w ich ogrodzie na to nie pozwala oraz dla tych, którzy na uprawę warzyw mogą przeznaczyć tylko balkon lub taras.

Jakie zalety ma uprawa w podwyższonych grządkach? Przede wszystkim pozwala ona uzyskać znacznie lepsze plony, przy mniejszym nakładzie pracy – zwłaszcza na sadzenie i pielenie. Grządki podniesione są nie tylko wygodne, ale i pozwalają osobom starszym i niepełnosprawnym uprawiać warzywa bez potrzeby schylania się.

Warzywa na podwyższonych grządkach rosną znacznie szybciej dzięki większej wilgotności, lepszemu nagrzewaniu się podłoża i dłużej, ponieważ rozkład materii organicznej pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie uprawy, co wydłuża sezon wegetacyjny. W dodatku prawie nie musimy ich pielić, jeżeli wykorzystaliśmy podłoże wolne od nasion chwastów. Ziemia w skrzyniach zawsze jest przewiewna i spulchniona.

W uprawie na podwyższonych grządkach doskonale sprawdzą się: rzodkiewkaRzodkiewka (Raphanus sativus var. sativus) – odmiana rzodk… More, sałataSałata (Lactuca L.) – rodzaj roślin jednorocznych z rodz… More, burak ćwikłowyBurak ćwikłowy – grupa odmian uprawnych podgatunku burak… More i liściowy, marchewMarchew zwyczajna S. carota. Jej podgatunek typowy (subsp…. More, pomidoryPomidor (Solanum sekcja Lycopersicon Mill.) – sekcja w obr… More, ogórkiOgórek (Cucumis L.) – rodzaj roślin jednorocznych z rodz… More i wiele innych warzyw. Pomiędzy warzywami można uprawiać zioła i kwiaty odstraszające szkodniki – np. aksamitki, nagietki, czy nasturcje.

Jeśli uprawiamy warzywa w kilku skrzyniach, w każdej z nich możemy zastosować inne podłoże dostosowane do wymagań danej grupy warzyw, np. korzeniowe, dyniowate, psiankowate, liściowe, kapustne, strączkowe, cebulowe, rzepowate.

Uprawa warzyw w drewnianych skrzyniach, choć ma wiele zalet, jest jednak stosunkowo droga. Im większa konstrukcja, tym wydatki znacznie rosną. Koszt takiej uprawy to nie tylko deski na konstrukcję, ale i podłoże, maty, siatki i impregnaty oraz woda do częstego podlewania. Przed założeniem warzywnika warto dobrze przemyśleć taką inwestycję.

Podwyższoną grządkę można także zbudować z cegieł, kamieni, betonowej palisady lub z gazonów. Na balkonie warto wykorzystać gotowe skrzyniopalety lub duże skrzynie do przechowywania – dno i boki należy wyściełać czarną agrowłókniną.

Warzywnik musi być ustawiony w miejscu możliwie jak najlepiej nasłonecznionym – 6 godzin słońca w ciągu dnia to absolutne minimum. Takie miejsce ma jednak jedną istotną wadę – ziemia w skrzyniach będzie się bardzo gwałtownie nagrzewać, przez co będziemy musieli ją bardzo często podlewać! Warto też wymieszać ją ze specjalnym hydrożelem trzymającym wilgoć lub zamontować specjalny system podlewania.

Idź do oryginalnego materiału