Podwyższona czujność: Incydent na lotnisku Chopina objawia słabości polskich systemów cyberbezpieczeństwa

plotkosfera.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: Podwyższona czujność: Incydent na lotnisku Chopina objawia słabości polskich systemów cyberbezpieczeństwa


W ostatniej fazie doszło do incydentu na lotnisku Chopina w Warszawie, w którym pracownik działu IT został przyłapany na kopiowaniu wrażliwych danych na zewnętrzny, szyfrowany twardy dysk. Ten przypadek wywołał mnóstwo pytań o bezpieczeństwo danych w polskich instytucjach publicznych i krytycznych obiektach infrastruktury.

Według danych, Polskie Porty Lotnicze (PPL) natychmiast powiadomiły o sprawie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), która zajmuje się dalszymi czynnościami wyjaśniającymi. Rzeczniczka prasowa Lotniska Chopina, Anna Dermont, zapewniła, iż kwestie cyberbezpieczeństwa są traktowane przez zarządzających z najwyższą powagą. Właśnie dzięki wielopoziomowym systemom zabezpieczeń oraz rozbudowanym procedurom udało się wykryć i zneutralizować potencjalne zagrożenie.

Brak ryzyka dla danych pasażerów

Lotnisko Chopina nie ma dostępu do baz danych pasażerów linii lotniczych, dlatego nie istnieje ryzyko ich rozpowszechnienia. W oficjalnym komunikacie opublikowanym na Twitterze przez Lotnisko Chopina podkreślono, iż port lotniczy nie posiada dostępu do takich danych.

Współpraca z ABW

Zgodnie z procedurami obowiązującymi na lotnisku, każdy incydent dotyczący potencjalnego naruszenia zasad cyberbezpieczeństwa jest zgłaszany do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW prowadzi w tej chwili dochodzenie mające na celu ustalenie zakresu kopiowanych danych oraz motywacji sprawcy.

Procedury zapobiegawcze

Polskie Porty Lotnicze zapewniają, iż stosowane na lotnisku procedury i systemy zabezpieczeń mają na celu szybkie identyfikowanie i neutralizowanie zagrożeń. Przypadek ten potwierdza skuteczność działań prewencyjnych, dzięki którym udało się uniknąć potencjalnych szkód.

Wnioski z incydentu

Incydent z pracownikiem IT na lotnisku Chopina jest dowodem na to, iż cyberbezpieczeństwo w instytucjach publicznych i krytycznych obiektach infrastruktury musi być traktowane priorytetowo. Szybka reakcja wewnętrznych służb oraz kooperacja z ABW pokazują, iż wdrożone systemy zabezpieczeń skutecznie chronią przed zagrożeniami.

Według danych z 2020 roku, Polska zajmuje 23. miejsce w rankingu bezpieczeństwa cybernetycznego na świecie, przegrywając z krajami takimi jak Estonia, Węgry i Litwa. Ten incydent pokazuje, iż Polska musi przez cały czas rozwijać swoje systemy zabezpieczeń, aby sprostać nowym wyzwaniom w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Źródła:

* Radio ZET
* Lotnisko Chopina
* Polish Airports
* ABW
* Google News

Idź do oryginalnego materiału