Podróż w czasie bez wehikułu. "Polskie Carcassonne" wygląda jak z francuskiej pocztówki

gazeta.pl 2 godzin temu
Średniowieczne miasto opasane murem, królewski zamek i urokliwe uliczki przyciągają nie tylko miłośników historii. "Polskie Carcassonne" nie bez powodu jest porównywane do tego słynnego francuskiego miasteczka. Możesz się w nim przenieść do dawnych czasów.
Otoczone średniowiecznymi murami polskie miasto bywa porównywane do słynnego Carcassonne w Langwedocji. Jego historia sięga XII wieku, jednak prawa miejskie uzyskało dopiero 1 lipca 1329 roku. W XIV wieku powstał murowany kościół, warowny zamek i wykonany z lokalnego wapienia mur z bramami i basztami. Tak powstało miasto warowne o pow. 7 ha, strzegące granic historycznej Małopolski. To właśnie doskonale zachowany średniowieczny zespół miejski, zamek królewski i mury sprawiają, iż Szydłów zyskał miano "polskiego Carcassonne ".

REKLAMA







Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu



Z czego słynie Szydłów? Jagielloński Zamek to miejsce wyjątkowe
Położony w województwie świętokrzyskim, na Pogórzu Szydłowskim, między Chmielnikiem a Staszowem Szydłów bywa też określany mianem "śliwkowej stolicy Polski". Średniowieczne miasto ma za sobą burzliwą historię. Dopiero w 2019 roku, po 150 latach, Szydłów odzyskał status miasta.
Zamek w Szydłowie to jedyna średniowieczna rezydencja polskich królów, która zachowała się w pierwotnym stanie. W prywatnych komnatach rezydował m.in. Władysław Jagiełło. Dziś na zamkowym placu realizowane są turnieje rycerskie. Tam też organizowane jest słynne święto śliwki. Zamek jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą zajrzeć "za kulisy" królewskiej komnaty, odwiedzić salę tortur i unikatowe średniowieczne Hypocaustum, czyli piec, który ogrzewał salę tronową ciepłym powietrzem.





Brama Krakowska Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl


"Polskie Carcassonne". Do dziś zachowały się średniowieczne mury
Do dziś zachowała się nie tylko średniowieczna zabudowa starego miasta i zamek, ale także część murów o długości około 700 metrów (w Carcassonne, dla porównania, zachowały się ok. 3 km murów), w tym Brama Krakowska, jedyna z trzech zachowana do dziś.




Na mury można wejść i poczuć się jak miejski strażnik w dawnych czasach

- czytamy na oficjalnej stronie miasta, odkrywaj.szydlow.pl.


Co warto zobaczyć w Szydłowie? Koniecznie odwiedź w Święto Śliwki
Średniowieczne miasto warto odwiedzić przy okazji organizowanego tam co roku Święta Śliwki. W 2025 roku obchody zaplanowano na 9 i 10 sierpnia. W trakcie święta będzie można spróbować tradycyjnych specjałów, w tym wędzonej śliwki, powideł i soków, obejrzeć pokazy starodawnego wędzenia śliwek "na laskach" i wystawy tematyczne. Co jeszcze warto zobaczyć?

Farny kościół pw. Świętego Władysława z XIV w.,
gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych z przełomu XIV i XV w. z gotycką polichromią,
późnorenesansowa synagoga z XVI w.,
Muzeum Zamków Królewskich w Skarbczyku,
klatka błaznów na rynku,
jedyne w Polsce Muzeum Śliwki,
park miejski.
Idź do oryginalnego materiału