Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

wieczniewolni.pl 1 rok temu

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się wspiąć na wulkan, odwiedzić miasteczka z kolonalną historią, spacerować o zachodzie słońca na pięknych plażach nad Pacyfikiem a także zapoznać się z wyjątkową kuchnią i kulturą. Stworzyliśmy niezbędnik podróżnika, w którym zebraliśmy praktyczne informacje, dzięki którym zorganizujesz swoją podróż do Salwadoru.

Zapraszamy do wpisu!

Gdzie znajduje się Salwador – położenie geograficzne

Salwador jest państwem położonym w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwatemalą na północy i z Hondurasem na wschodzie. Salwador jest najmniejszym i najgęściej zaludnionym krajem w tej części świata. Jest on 14,82 razy mniejszy od Polski. Stolica Salwadoru czyli San Salvador znajduje się w południowej części kraju.

Dlaczego warto odwiedzić Salwador?

Salwador to kraj o niezwykle ciekawej historii i kulturze, a także malowniczych krajobrazach. Warto wybrać się w taką podróż, ponieważ jest to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Popularne wśród turystów są wspinaczki na liczne wulkany (na przykład na Santa Ana), nurkowanie czy surfing. W Salwadorze znajdują się też piękne plaże nad Pacyfikiem i interesujące zabytki. W Salwadorze znaleźć można zabytki z okresu kolonialnego, takie jak katedra w La Union czy kościół w Suchitoto. Kraj ten znany jest również z produkcji kawy.

Wzburzone wody Pacyfiku przyciągają tysiące surferów z całego świata. Miejsca takie jak El Tunco czy La Libertad zachęcają do tego aby rozpocząć swoją przygodę z tym niezwykle ciekawym sportem ekstremalnym.

Salwador słynie również z gościnności swoich mieszkańców, którzy chętnie dzielą się z podróżnikami swoją kulturą, kuchnią i tradycjami.

Uliczny market w Salwadorze.

Salwador – co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje turystyczne

Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Salwadorze? Już mówimy. Poniżej znajdziesz nasz plan podróży po Salwadorze.

Nasza podróż rozpoczęła się tuż po przekroczeniu granicy lądowej z Hondurasem. Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem w Salwadorze było miasto San Miguel. Niestety nie udało nam się wspiąć na Volcán de San Miguel. Wybraliśmy się do El Cuco nad Pacyfikiem i punktu widokowego El Espiritu la Montaña znajdującego się w okolicach La Unión. Po kilku dniach ruszyliśmy w dalszą podróż z przystankiem w stolicy San Salvador. Miasto to pokazało nam się ze złej strony: bieda, mnóstwo podejrzanych typów, brud i hałas na każdym kroku. Jeszcze tego samego dnia złapaliśmy autobus do La Libertad, gdzie spędziliśmy kilka dni podziwiając wschody i zachody słońca spacerując po niesamowitej plaży nad Pacyfikiem. El Tunco to miejsce, które przyciąga surferów z całego świata.

Kolejnym naszym przystankiem było kolonialne miasteczko Santa Ana, gdzie oprócz podziwiania zabytkowej architektury wybraliśmy się na wulkan Santa Ana. Słynie on z lazurowego jeziora, które znajduje się w kraterze. Ruta de las Flores to jeden z najpiękniejszych regionów Salwadoru. Znajdziesz tam klimatyczne miasteczka z kolonialną historią a także malownicze krajobrazy.

Nasza podróż zakończyła się w stolicy, gdzie złapaliśmy samolot do Kostaryki.

El Espiritu la Montaña – jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Salwadorze.

O czym warto wiedzieć zanim wyruszysz w podróż do Salwadoru?

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie porady i praktyczne informacje, które przydadzą Ci się w trakcie zarówno podróży jak i planowania wyjazdu. Doskonale wiemy jak trudno znaleźć cokolwiek na temat podróży do Salwadoru w języku polskim, dlatego postaraliśmy się aby dostarczyć Ci wszystko to co warto wiedzieć.

Jak dostać się do Salwadoru?

Niestety nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski do Salwadoru dlatego też trzeba szukać lotów z przesiadką. Gdzie znaleźć tanie loty do Salwadoru? Skorzystaj z popularnych wyszukiwarek takich jak Google Flights, Momondo czy Skyscanner. TUTAJ podpowiadamy jak zrobić to najszybciej a przy okazji sporo zaoszczędzić.

Linia lotnicza Iberia oferuje bezpośrednie połączenie z Madrytu do stolicy Salwadoru.

Drugą opcją są loty z przesiadką w USA lub Kanadzie z wielu europejskich miast – Berlin, Barcelona, Ateny, Rzym, Bordeaux, Paryż, Wiedeń, Bukareszt, Edinburg, Oslo oraz Sztokholm.

Plaża w El Cuco. W tym miejscu po raz pierwszy mieliśmy styczność z Pacyfikiem.

Wiza do Salwadoru – czy jest wymagana?

Polacy mogą podróżować w celach turystycznych do Salwadoru bez wizy do 90 dni. Wspomniane 90 dni obowiązuje w Hondurasie, Gwatemali, Nikaragui i Salwadorze czyli krajach, które są stronami porozumienia Central America-4 Border Control Agreement. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie www polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących lub aplikacji mobilnej Polak za granicą.

Wymagane jest aby paszport był istotny przez minimum 6 miesięcy w momencie przekroczenia granicy.

Strefa czasowa w Salwadorze

Salwador leży w strefie czasowej Central Standard Time (CST, UTC -6) a Polska w strefie Central European Time (CET, UTC +1) lub Central European Summer Time (CEST, UTC +2). Oznacza to, iż gdy w Polsce jest 12:00 w południe, w Salwadorze jest godzina 5:00 rano (4:00 w trakcie czasu letniego). Różnica między czasem w Polsce a Salwadorze wynosi 6 godzin (7 w trakcie czasu letniego).

Waluta w Salwadorze czyli dolar amerykański i bitcoin

Walutą obowiązującą w Salwadorze jest dolar amerykański (w momencie publikacji artykułu 1 USD to około 4,17 zł). W kantorach bez problemu można wymienić wszystkie najważniejsze zagraniczne waluty: funty brytyjskie, euro oraz franki szwajcarskie. Pamiętaj, iż na lotnisku kurs będzie bardzo niekorzystny.

Salwador jest pierwszym krajem na świecie, który przyjął bitcoina jako oficjalną walutę. W wielu miejscach turystycznych można dokonywać płatności z pomocą najpopularniejszej kryptowaluty.

Do płatności polecamy korzystać z lokalnej waluty. Dolary amerykańskie można wypłacić bezpośrednio z bankomatu z kartą Revolut). Zamówisz ją TUTAJ.

Plaża w El Tunco – idealna miejscówka dla surferów.

Kuchnia salwadorska – czego warto spróbować w Salwadorze

Kuchnia salwadorska to unikalna mieszanka wpływów rdzennej, europejskiej i azjatyckiej kuchni. Oprócz tradycyjnych składników, takich jak kukurydza, fasola i awokado często używa się również owoców morza i ryb. Jednym z popularnych dań jest „pupusa”, czyli placki z kukurydzianego ciasta nadziewane warzywami lub mięsem. Nasze ulubione smaki to czosnek, kurczak, fasola, ser i kwiaty loroco.

Równie popularne jest „curtido” czyli kiszona kapusta podawana z pupusami. Czego warto spróbować w Salwadorze? „Empanadas” (ciastka z nadzieniem) i „tamales” (kukurydziane placki z farszem). W kuchni salwadorskiej często używa się także dużo ostrych przypraw, takich jak chili i kolendra. Wino i piwo są popularnymi napojami do posiłków.

Czy w Salwadorze jest bezpiecznie czyli bezpieczeństwo w podróży!

Takie pytania pojawiają się bardzo często w wiadomościach od naszych czytelników. Czy w Salwadorze jest bezpiecznie? Czy podróż po Salwadoru na własną rękę jest niebezpieczna? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. W Internecie krąży wiele opowieści o niebezpiecznych sytuacjach. Statystyki przestępstw tylko pogarszają opinię o tym kraju.

W trakcie naszego pobytu nie mieliśmy żadnych niekomfortowych, nieprzyjemnych ani tym bardziej niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście zawsze traktowaliśmy swoje bezpieczeństwo jako priorytet. Nie chodziliśmy po ciemnych, podejrzanych uliczkach po zmroku. Korzystaliśmy tylko i wyłącznie z Ubera jako transport wieczorem. Nie odwiedzaliśmy miejsc, które uznawane są za niebezpieczne ani nie wdawaliśmy się w rozmowy z podejrzanymi typami. Zawsze mieliśmy oczy dookoła głowy i pilnowaliśmy siebie i swoich plecaków.

Z pewnością stolica czyli San Salvador nie zrobiła na nas pozytywnego wrażenia. Przejeżdżając autobusem przez niezbyt przyjemne dzielnice miasta wiedzieliśmy, iż nic nie zmusiłoby nas to spaceru po takiej okolicy. W tego typu miejscach i tak nie ma nic interesującego pod względem zabytków oraz atrakcji turystycznych. Z kolei Ruta de las Flores to region, w którym czuliśmy się bezpiecznie spacerując po małych miasteczkach wieczorami.

Rozsądne podejmowanie decyzji w każdej sytuacji powinno sprawić, iż podróż będzie przyjemna, komfortowa i z dala od wszelkich niebezpieczeństw. Pamiętaj, iż czasem lepiej odpuścić sobie fotkę z „dzielnicy biedy” tak aby móc bezpiecznie kontynuować swoją przygodę.

Jeden z zabytków z okresu kolonialnego w Santa Ana.

Język angielski w Salwadorze. Czy można podróżować po Salwadorze bez znajomości języka hiszpańskiego?

Językiem urzędowym w Salwadorze jest hiszpański. Jest on używany w administracji publicznej, szkołach, instytucjach państwowych oraz w oficjalnych dokumentach.

Hiszpański to jeden z najważniejszych języków w krajach Ameryki Łacińskiej i jest używany również w innych krajach, takich jak: Argentyna, Boliwia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Urugwaj i Wenezuela.

Niestety, jak w większości państw w Ameryce Środkowej i Południowej poziom znajomości języka angielskiego wśród lokalsów jest dość niski, w niektórych miejscach praktycznie zerowa. Bardzo rzadko mieliśmy okazję porozmawiać z kimś w tym języku ale zawsze znalazł się ktoś w pobliżu kto był w stanie nam pomóc. W mniejszych miasteczkach niestety może pojawić się poważny problem ale nie należy się poddawać.

Czy można podróżować po Gwatemali i pozostałych krajach Ameryki Środkowej bez znajomości języka hiszpańskiego? Oczywiście, iż tak. Na samym początku zawsze polecamy nauczyć się podstawowych zwrotów takich jak przywitanie, przedstawienie się, zapytanie o drogę oraz cenę.

Przydatna może okazać się „apka” Google Translate lub inna z podobnymi funkcjami. Wielokrotnie pomogła nam ona dogadać się w trudnej sprawie. Jakie jeszcze aplikacje na telefona mogą przydać się w podróży? Zerknij na nasz poradnik TUTAJ.

Kiedy jechać do Salwadoru? Pogoda i klimat

Salwador leży w tropikalnej strefie klimatycznej, więc panują tam ciepłe i wilgotne warunki przez cały rok. Klimat jest zróżnicowany, można go opisać jako tropikalny z suchymi i deszczowymi porami roku.

Temperatury w Salwadorze są wysokie przez cały rok, ale mogą się nieznacznie różnić w zależności od regionu. W niektórych częściach kraju, takich jak północ i w górach, temperatury są niższe niż na południu i w niżej położonych obszarach. Średnie temperatury powietrza wynoszą około 25-30 stopni Celsjusza.

Pora sucha trwa od listopada do kwietnia. W tym czasie rzadziej występują opady deszczu i panują wyższe temperatury. Pora deszczowa trwa od maja do października. W tym czasie występują częstsze opady deszczu, a temperatury są nieco niższe. Może pojawić się również ryzyko huraganów i innych niszczycielskich burz.

Kiedy jechać do Salwadoru? Najlepsze miesiące na podróż to styczeń i luty, lipiec, sierpień , listopad i grudzień.

W Salwadorze byliśmy na przełomie stycznia/lutego i pogoda dopisała nam przez cały pobyt. Było naprawdę gorąco.

Krater wulkanu Santa Ana.

Jak przemieszczać się po Salwadorze?

Transport publiczny czyli popularne chichen busy to najlepszy sposób aby przemieszczać się po Salwadorze. To nic innego jak stare, amerykańskie autobusy szkolne (znane z filmów komediowych), które zostały wyremontowane i odświeżone a następnie przystosowane na potrzeby lokalnych mieszkańców. Można nimi dojechać w każdy punkt w Salwadorze i to naprawdę „za grosze”. Przejazd ze stolicy do Santa Ana kosztowało nas około 1$.

Należy jednak mieć w nich oczy dookoła głowy i pilnować swojego bagażu. Często zdarzają się w nich kradzieże. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skorzystać z pomocy kierowcy, który chętnie podpowie w którym dokładnie miejscu musisz wysiąść.

Standard gniazdek elektrycznych w Salwadorze

W Salwadorze obowiązuje amerykański standard gniazdek elektrycznych. Żeby skorzystać z europejskich potrzebny będzie porządny adapter. Polecamy kupno takiego, który doskonale sprawdzi się w większości miejsc na świecie. Od jakiegoś czasu korzystamy z TAKIEGO i sprawdza się bez zarzutów.

Noclegi w Salwadorze – ceny, standard i gdzie ich szukać?

W miasteczku Santa Ana zatrzymaliśmy się w noclegu na Airbnb w okolicach centrum u bardzo miłej pani. Za 12,5$ za noc wynajęliśmy pokój ze wspólną łazienką i śniadaniem wliczonym w cenę.

Noclegi w Salwadorze – gdzie najlepiej ich szukać? Większość obiektów rezerwowaliśmy poprzez portal Booking.com. Ceny w większości przypadków były tam najkorzystniejsze a my dodatkowo zyskaliśmy pewność, iż będzie czekał na nas wolny pokój. Poniżej znajdziesz odnośniki do sprawdzonych hoteli i hosteli w najpopularniejszych miastach.

San Salvador | La Libertad | Santa Ana | Concepción de Ataco | San Miguel | Antiguo Cuscatlán | El Zonte | Nueva San Salvador | El Sunzal | Juayúa | Suchitoto | Apaneca | El Cuco | Sonsonate | Salcoatitán | Tamanique | La Unión | Coatepeque

Pensjonat Pelicano Surf Camp, w którym spaliśmy kilkadziesiąt metrów od Pacyfiku.

Podróż po Salwadorze – pozostałe wpisy

Jeśli planujesz podróż do Salwadoru lub przez cały czas zastanawiasz się czy warto zajrzyj do poniższych wpisów:

  • Salwador – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Salwador – surfing i plaże nad Pacyfikiem – El Tunco, El Cuco…
  • Wulkan Santa Ana z lazurowym kraterem w Salwadorze
  • Salwador. Co warto zobaczyć? TOP 10+ Atrakcji!
  • Ruta de las Flores – najpiękniejszy region Salwadoru

Wszystkie vlogi z Salwadoru w kolejności chronologicznej znajdziesz na naszym kanale YouTube.

Idź do oryginalnego materiału