Podłączasz do przedłużacza? Prosta droga do niebezpieczeństwa "Pożar gotowy"

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Czego nie należy podłączać do przedłużacza? Fot. Sinenkiy / iStock


Za mało gniazdek w domu albo zbyt krótkie kable? Żaden problem. Wystarczy kilka przedłużaczy, by mieć spokój. Czy aby na pewno? Okazuje się, iż nieświadomie możesz narażać się na niebezpieczeństwo. Elektryk mówi jasno i ostrzega. Czego nie należy podłączać do przedłużacza?
Przedłużacze to prawdziwe wybawienie, gdy w domu mamy niewystarczającą liczbę gniazdek, by podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia, lub gdy kabel zasilający jest za krótki. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, iż choć to rozwiązanie bardzo przydatne, może być niebezpieczne. Szczególnie gdy mowa o tych urządzeniach. Czego nie podłączać do przedłużacza?


REKLAMA


Zobacz wideo Olaf Lubaszenko o tym, iż dostał nagrodę dowiedział się w toalecie. "Myłem ręce"


Czego nie należy podłączać do przedłużacza? Na te urządzenia uważaj
Elektryk Paul Martinez, właściciel firmy Electrified NYC, w rozmowie z portalem cnet.com wyjaśnił, iż istnieje spora liczba urządzeń, których nigdy nie powinno się podłączać do klasycznego przedłużacza. To przede wszystkim sprzęty o mocy 1500 W lub większej. Choć rady elektryka dotyczyły przede wszystkim realiów amerykańskich, gdzie dopuszczalne w gniazdkach jest niższe niż w Polsce, warto wziąć je do serca. Co więc radzi? Sprzęt o dużej mocy zawsze podłączaj bezpośrednio do gniazdka ściennego z uziemieniem. A czego nie podłączać do przedłużacza? Elektryk ostrzega nie tylko przed kuchennymi niezbędnikami.


Frytkownicy i frytkownicy beztłuszczowej.
Mikrofalówki.
Grzejników elektrycznych - konwektorowych, z wkładem ceramicznym, olejowych, termowentylatorów, ale też klimatyzatorów i innych źródeł ciepła.
Opiekaczy, grilla i piekarnika.
Lodówki.
Innego przedłużacza.


Sprawdź też: Wcale nie mazowieckie. Tam pobyt w domu seniora kosztuje najwięcej. choćby 7,5 tysiąca złotych
Dlaczego? Zwykłe przedłużacze, które mamy w domach, nie są przystosowane do takiego napięcia, co może skutkować przegrzaniem, przeciążeniem, a choćby przepaleniem wtyczki lub przewodów, a w konsekwencji spięciem i pożarem. - Wyobraźmy sobie, iż podłączasz grzejnik do przedłużacza. Wtyczka się topi i pożar gotowy. To właśnie dlatego nie powinno się używać przedłużaczy i listew zasilających do takich urządzeń - alarmuje elektryk.


Przedłużacz - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/udra


Na co jeszcze uważać? Zwróć uwagę nie tylko na kabel przedłużacza
Przedłużacz przedłużaczowi nierówny. Pamiętaj, iż każdy z nich ma określoną dopuszczalną moc podłączanych do niego urządzeń. Zwracaj więc uwagę na oznaczenia producenta, a także na to, czy przedłużacz jest wyposażony np. w zabezpieczenia przeciwnapięciowe. Do tego typu listew podłączane są np. komputery, ale nie powinno się do nich wpinać urządzeń o dużej mocy. Pamiętaj też, iż kabel powinien być rozwinięty i niezasłonięty. jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału