Nieszczelne okna to zmora wszystkich domowników, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy jak najbardziej chcemy "odgrodzić" się od mrozu. Mogą one jednak prowadzić do kilku poważnych konsekwencji w całym budynku:
REKLAMA
problemy z wentylacją - nieszczelne okna wpływają na naturalną wentylację pomieszczenia, co ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza;
wnikająca wilgoć - przedostająca się do wnętrz, może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, co ma negatywny wpływ nie tylko na budynek, ale też zdrowie domowników;
utrata energii - nieszczelne okna wpuszczają do pomieszczenia chłód, tym samym sprawiając, iż ogrzewanie domu staje się bezsensowne i zdecydowanie bardziej kosztowne.
Czym jest i jak przestawić okna na tryb zimowy?
Jak ustawić okna na tryb zimowy? Fot. Tatiana Dvoretskaya / iStock
o ile twoje okna są nieszczelne, to zanim zdecydujesz się na ich wymianę lub kosztowną konsultację ze specjalistą, sprawdź, czy nie posiadają one tzw. "trybu zimowego". To potoczna nazwa na wbudowane systemy wentylacyjne, które można dowolnie regulować. W większości modeli wystarczy jedynie opuścić specjalną zasuwkę i cieszyć się szczelnymi oknami. Tryb zimowy mogą posiadać także specjalne nawiewniki - o ile twoje okna takowe posiadają, upewnij się, iż zostały one dostosowane do mroźnej pogody.
A co o ile moje okna nie posiadają "trybu zimowego"?
choćby o ile twoje okna nie są wyposażone w specjalny system wentylacyjny, to nie musisz inwestować fortuny w ich wymianę. Z odsieczą przychodzą specjalne taśmy uszczelniające, które kosztują grosze w sklepach typu Obi i Castorama. Dodatkowo, istotną funkcją są także regulowane okucia - w zależności od wybranego systemu, przesunięcie okucia w jedną lub drugą stronę sprawia, iż zwiększa się docisk okien do uszczelki. W zatrzymaniu ciepła pomogą także rolety i żaluzje.
Zobacz także: Dodaj te dwa popularne składniki do doniczki - twój storczyk wypuści kwiaty choćby zimą