Podajesz numer PESEL w aptece? Lepiej przestań. choćby nie wiesz, czym to grozi

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Czy można zwrócić lek do apteki? Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl


Kiedy nie podawać numeru PESEL? Zanim podyktujesz go w aptece podczas wykupowania recepty, lepiej dwa razy się zastanów. Może się bowiem okazać, iż zostanie wykorzystany przez osoby niepożądane. Co zrobić zamiast tego?
Jesień i zima to czas, gdy w aptekach i przychodniach pojawia się coraz więcej osób z objawami przeziębienia i innych chorób. By wyzdrowieć i wrócić w spokoju do codziennych obowiązków, często trzeba nam skorzystać z lekarstw z apteki, które przepisze nam lekarz. Okazuje się jednak, iż choćby nieświadomie, regularnie możemy popełniać błąd. Chodzi o podawanie numeru PESEL w aptece podczas realizowania recepty.

REKLAMA







Zobacz wideo Artur Bartoszewicz: Aż 70 proc. leków musimy sprowadzać z zagranicy. Europa popełniła samobójstwo lekowe, oddając pole Chinom



Kiedy nie podawać numeru PESEL? Lepiej dwa razy się zastanów, zanim zaczniesz recytować go w aptece
jeżeli zdecydujemy się na zrealizowanie recepty poprzez podanie w aptece jedenastocyfrowego numeru PESEL i zrobimy to na głos, może się okazać, iż ktoś, kto stoi za nami w kolejce, gwałtownie go zanotuje na przykład w telefonie. W ten sposób kombinacja wpadnie w niepowołane ręce.


Czy w aptece muszę podawać PESEL? Jest inny sposób, by przekazać, czego potrzebujesz
Na szczęście dzięki rozwojowi technologii nie musisz podawać PESEL-u, a wystarczy, iż okażesz kod QR z aplikacji mObywatel lub mojeIKP. Możesz je pobrać w sklepie Play lub AppStore, w zależności od tego, jakie urządzenie posiadasz. jeżeli zaś nie chcesz korzystać z tej formy, warto zapisać numer wraz z kodem do recepty na karteczce i podać go osobie, która nas obsługuje. Należy jednak zachować ostrożność i nie zgubić jej później, a najlepiej porwać na kawałki tak, by nie można go było już odczytać i wyrzucić do śmieci.





Czy można zwrócić lek do apteki? Czy można zwrócić lek do apteki? Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl


Pamiętaj, iż mówienie numeru PESEL na głos w miejscach, w których znajduje się dużo ludzi, może doprowadzić do późniejszych wyłudzeń, uzyskania dostępu do informacji poufnych czy choćby kradzieży tożsamości. Z tego względu warto rozważyć zastrzeżenie PESEL-u, co również można zrobić z poziomu aplikacji mObywatel. jeżeli zajdzie taka potrzeba, ustawienie można będzie później cofnąć.Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału