Focaccia to rodzaj włoskiego pieczywa. Jest puszysta i miękka. Przygotowuje się ją z dodatkiem aromatycznych ziół, pomidorków koktajlowych, kaparów, oliwek czy cebuli. zwykle jest podawana w restauracjach jako przystawka. Zachęcamy do wypróbowania przepisu Dominiki Targosz na przepyszną focaccię z solą morską.
Focaccia jest rodzajem włoskiego pieczywa, które może być podawane jako przekąska lub stanowić bazę pod pożywne danie. Jest banalnie prosta w przygotowaniu, a stanowi pyszną propozycję na spotkania z przyjaciółmi. Do focacci podaj miseczkę z oliwą z oliwek, deskę serów lub dojrzewających wędlin, oliwki, pomidory i pyszna uczta we włoskim stylu gotowa. Focaccia świetnie smakuje też na drugi dzień. Świetnie sprawdzi się jako zamiennik tradycyjnego chleba czy bułek do kanapek.
Mąka, woda, drożdże i kilka niewymagających wielkiej wprawy ruchów — robienie focaccii powinno być opisywane w podręcznikach do survivalu jako najprostsza metoda przetrwania w każdych warunkach. Wiem, iż ulubienicą tłumów jest ta bez wyrabiania, ale warto poświęcić chwilę na składanie ciasta. Dzięki temu wzmacnia się glutenowa siatka, a focaccia staje się puszysta, elastyczna i dłużej zachowuje świeżość
– pisze Dominika Targosz, autorka książki „Roślinna sprawa”.
Focaccia – przepis krok po kroku
Składniki na blachę o wymiarach 40 x 25 cm:
- 650 g mąki pszennej (550 lub 600)
- 15 g świeżych drożdży lub 8 g suszonych
- 15 g soli
- 500 ml wody
- ¼ szklanki oliwy
- sól do posypania (najlepiej morska w płatkach)
Sposób przygotowania:
- Do dużej miski wlej wodę i rozpuść w niej drożdże. Dodaj mąkę oraz sól i wymieszaj krótko, aż powstanie klejące, mokre ciasto. Przykryj ściereczką i zostaw na 30 minut.
- Po upływie tego czasu złóż ciasto — naciągając lekko, wyciągaj kawałki ciasta z brzegu i zawijaj do środka. Powtórz składanie jeszcze dwa razy w 30-minutowych odstępach, a podczas ostatniego dodaj oliwę.
- Przełóż ciasto do natłuszczonej blachy, przykryj i wstaw do lodówki na 6–12 godzin. Po tym czasie rozgrzej piekarnik do 220 st. C i wyjmij formę z lodówki. Pamiętaj, iż ciasto po wyjęciu z niej nie potrzebuje już wyrastać — możesz od razu wstawić je do piekarnika. Polej oliwą, posyp solą i zrób palcami zagłębienia w cieście. Piecz 18–25 minut, aż focaccia będzie rumiana.
Przepis pochodzi z książki Dominiki Targosz „Roślinna sprawa”
Pyszności – Fot. Roślinna sprawa
Zobacz przepis na drobiowe roladki fajitas ze szparagami: