Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?
Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności, pod warunkiem iż poniesione wydatki są bezpośrednio związane z rehabilitacją lub ułatwieniem codziennego funkcjonowania. Pobyt w sanatorium może być uwzględniony w ramach tej ulgi, jeżeli spełnia kryteria określone przez przepisy podatkowe.
Sprawdź również: Możesz zaoszczędzić ponad 4000 złotych. Mało kto wie o tej uldze
Odliczeniu podlegają koszty zakwaterowania i zabiegów rehabilitacyjnych, ale tylko w zakresie, w jakim nie zostały one sfinansowane przez NFZ, PFRON czy inne instytucje. Należy pamiętać, iż wydatki muszą być odpowiednio udokumentowane, np. fakturami lub rachunkami. Najpewniejszym wyborem będzie faktura imienna wystawiona na osobę niepełnosprawną lub osobę, na której utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna. Koszty dojazdu do sanatorium również można odliczyć, o ile są one związane z rehabilitacją. Należy jednak upewnić się, iż podróż odbyła się środkami transportu publicznego.
Sprawdź również: Tym seniorom przysługuje ulga podatkowa. Sprawdź, jak ją rozliczyć
Spełnienie powyższych warunków pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania, co oznacza niższy podatek do zapłaty. Skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej to więc nie tylko wsparcie zdrowia, ale i oszczędność finansowa. Warto również pamiętać, iż zarówno odliczenie pobytu w sanatorium od podatku, jak i transportu, należą do grupy wydatków nielimitowanych. Oznacza to, iż odpowiednio udokumentowane możemy w całości odliczyć, składając PIT.
Zobacz też:
W PRL-u można było kupić za grosze, dziś są warte fortunę. Lepiej przeszukaj szuflady
Już można składać wnioski. Nie przegap terminu, bo dostaniesz mniej pieniędzy
Tyle trzeba zapłacić za faworki u Magdy Gessler. Klienci łapią się za głowę